romea - logo
19. srpna 2022 (pátek)
svátek má Ludvík

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Po sobotním pokusu o pogrom na Romy v Ostravě je ve městě klid

Ostrava, 25.8.2013 22:20, (ROMEA)
Střety s policií skončil 24. srpna v Ostravě protiromský pochod neonacistů. Nejvážnější incidenty se odehrály na křižovatce ulic Nádražní a Mariánskohorská. Policisté tam neonacisty, kteří zde zaútočili na Romy, zastavili. Vzduchem létaly kameny, dýmovnice, rozbušky, popelnice, policisté několikrát použili i slzný plyn. (FOTO: ČTK)
Střety s policií skončil 24. srpna v Ostravě protiromský pochod neonacistů. Nejvážnější incidenty se odehrály na křižovatce ulic Nádražní a Mariánskohorská. Policisté tam neonacisty, kteří zde zaútočili na Romy, zastavili. Vzduchem létaly kameny, dýmovnice, rozbušky, popelnice, policisté několikrát použili i slzný plyn. (FOTO: ČTK)

Po sobotních střetech policie s neonacisty, kteří se účastnili protiromské demonstrace a následného pochodu, byl v Ostravě v noci klid a policie nezaznamenala výrazné narušení veřejného pořádku. Policisté vyslýchají zadržené demonstranty, mezi nimiž byly kromě podnapilých lidí také mladistvé dívky, řekla v neděli ČTK policejní mluvčí Gabriela Holčáková. Policie zadržela celkem 62 lidí, při akci bylo zraněno 21 policistů a několik neonacistů. Pravicoví extremisté jsou ze svého řádění nadšení a na sociálních sítích se do Ostravy znovu svolávají na pátek 27. září.

"V noci byly provedeny první výslechy podezřelých osob, další výslechy zúčastněných jsou před námi. Postupně je dokumentováno také další poškození majetku v ulicích Ostravy, konkrétněji vozidel, budov, kontejnerů. Lze předpokládat, že další oznámení ještě občané učiní," uvedla Holčáková. Dodala, že policisté budou analyzovat také desítky hodin obrazových záznamů a identifikovat další podezřelé osoby.

Podle Holčákové jsou demonstranti podezřelí z přestupků i trestných činů. "Převážně se jednalo o přestupky proti veřejnému pořádku i majetku, dále trestné činy násilí proti úřední osobě, výtržnictví, poškození cizí věci," upřesnila Holčáková. Obvinění zatím nepadla.

Neonacisté se možná do Ostravy vrátí 27. září, svolávají demonstraci na náměstí SNP do ostravské městské části Jih, vyplývá z informací na sociální síti Facebook. V této části města v poslední době vznikla řada ubytoven pro sociálně slabé a jedna z nich je hned vedla místa plánovaného setkání neonacistů.

Ostravský primátor Petr Kajnar (ČSSD) se domnívá, že ostré střety vznikly především proto, že se do města sjeli extremisté odjinud. "Zajímalo by mě, kolik těch zatčených a případně obviněných bude skutečně z Ostravy," uvedl Kajnar.

Podle primátora se ve městě daří sociální politiku řešit, i když ne zcela optimálním způsobem. "Problém je, že náš sociální systém byl nastaven v polovině 90. let a od té doby nedostál změny. Není možné provádět sociální politiku tak, aby lidé zůstávali dlouhodobě doma a pobírali sociální dávky. Vede to k tomu, že celá další generace vyrůstá v přesvědčení, že lze přežívat doma a není nutné chodit do práce," míní Kajnar.

Primátor dodal, že je třeba nastavit systém tak, aby lidé vykonávali veřejně prospěšné práce a dále se vzdělávali, aby měli pracovní návyky v případě, že se pro ně najde uplatnění na trhu práce. "Na takový model nelze přejít ze dne na den, ale je potřeba s tím začít," podotkl Kajnar. Připomněl, že Ostrava má projekt Sociální inkluze, který se komplexně snaží pracovat se sociálně slabými. "Z Bruselu máme pozitivní odezvu, ale podpora z vlády je dva roky nulová."

Nejprve klidný pochod, do něhož se postupně zapojila podle policie asi tisícovka osob, se v sobotu začal dramatizovat u Domu na půli cesty, kde žijí i Romové, kteří pochodující dav pozorovali z oken. Neonacisté se je začali slovně napadat a pokusili se o pogrom. K další dramatické bitce došlo na křižovatce ulic Nádražní a Mariánskohorská. Policisté tam neonacisty, kteří se snažili dostat k náměstí Svatopluka Čecha, kde se dopoledne konala romská demonstrace, zastavili. Vzduchem létaly kameny, lahve, dýmovnice, rozbušky, popelnice, policisté několikrát použili i slzný plyn. Až do 18:45 byl v místě přerušen provoz MHD.

Na bezpečnostním opatření se podílelo asi 300 policistů, mezi nimiž byli například členové pořádkových jednotek, ale i policisté se psy a koňmi. Ve městě se pohybovaly antikonfliktní týmy, situaci ze vzduchu monitoroval policejní vrtulník. Policisté a strážníci rovněž využívali mobilní kamerové systémy. Už před demonstracemi policie kontrolovala některé příjezdové trasy do města a ještě před shromážděními zajistila 20 zbraní či předmětů, které lze užít k útoku. Byla mezi nimi například mačeta či baseballové pálky.

Přečteno: 994x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Extremismus, Rasismus, Neonacismus, Pochod, Demonstrace, OstravaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo