romea - logo
27. ledna 2020 (pondělí)
svátek má Ingrid
Loading
rozšířené vyhledávaní

Pobouření v Den válečných veteránů: Čestnou stráž držel muž v uniformě SS. V projevu zaznělo, že odpůrci Zemana se mohou jít oběsit.

22.11.2016 14:24
Pobouření při vzpomínkové akci v Rakovníku - muž v uniformě SS (druhý zleva) držel čestnou stráž u památníku letců RAF (Foto: repro Youtube.com Karel Rafaki)
Pobouření při vzpomínkové akci v Rakovníku - muž v uniformě SS (druhý zleva) držel čestnou stráž u památníku letců RAF (Foto: repro Youtube.com Karel Rafaki)

Vzpomínkovou akci na Den válečných veteránů, která se konala pod hlavičkou rakovnického Klubu vojenské historie, poznamenaly hned dva kontroverzní vstupy. Účastníky pietního setkání pobouřila přítomnost muže v nacistické uniformě SS, který držel čestnou stráž u památníku rakovnických letců RAF, a také nevhodně zpolitizovaný projev předsedy Klubu vojenské historie Jiřího Svobody adorující Miloše Zemana. Podle Svobody se mají odpůrci prezidenta buď vystěhovat z republiky nebo přímo oběsit. Od akce se distancovalo Ministerstvo obrany, považuje ji za nedůstojnou. Informuje o tom server Lidovky.cz.

„Účast muže v uniformě SS odsuzujeme jako zcela nedůstojný a nežádoucí způsob účasti na Dni válečných veteránů,“ napsala Lidovým novinám Vlastimila Cyprisová z oddělení komunikace Generálního štábu AČR.

Od vzpomínkové akce se distancovalo nejen Ministerstvo obrany, ale také vedení města Rakovník a jeho starosta. A nespokojení dali najevo také účastníci pietního setkání.

"Protestuji! Letos už druhým rokem v Rakovníku na náměstí u památníku rakovnických letců stojí čestnou stráž esesman a nikomu to nevadí. /.../ Vzdát hold válečným veteránům u jejich hrobu nebo kenotafu není nic neobvyklého, leč aby při té příležitosti stáli čestnou stráž nacisté, resp. esesáci (i když jen ve vojenském stejnokroji SS) je pro mne nepředstavitelné a nepřijatelné. Přesto se to děje minimálně v Rakovníku," napsal na svůj facebookový profil Antonín Nešpor, syn Anny Nešporové, rozené Horákové, která přežila vyhlazení Lidic a také koncentrační tábor Ravensbrück.

"Abych předešel nevhodným poznámkám, že esesáci byli také lidé, připomínám, že svojí vírou to byli hlavně nadlidé, kteří rozhodovali o osudech našich hrdinů a nejen našich. Takoví si nezaslouží být prezentováni při významných československých i mezinárodních výročích. Máme s esesáky svoje zkušenosti, i když dnes už jen zděděné. Mně například uloupil esesák Boehme moji sotva šestinedělní sestru Věnušku a dal mojí mamince „čestné slovo německého důstojníka“, že po výslechu jí miminko vrátí. Nestalo se! Proto protestuji proti prezentaci nacistických symbolů SS kdekoliv a kdykoliv, obzvláště pak při takových příležitostech, kdy vzpomínáme na naše hrdiny. Ti muži v uniformě SS v Rakovníku jsou výsměchem těm na pamětní desce uvedeným," popsal své rozhořčení Nešpor.

Přečteno: 1323x
 

Kam dál:

Štítky:  

Pietní akce, Druhá světová válka, Vzpomínková akce, Nacismus, nacistické symbolyHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Fuková (FOTO: Archiv Romea.cz)

Lucie Fuková pro Romea.cz: Odcházím z "romské rady" kvůli jejímu fungování a kvůli Heleně Válkové

23.1.2020 9:10
Jak již server Romea.cz informoval radu pro záležitosti romské menšiny včera opustila Lucie Fuková. Po Renatě Kötnerrové je to již druhá členka, která v krátké době z rady odchází na protest proti Heleně Válkové a kvůli samotnému fungování rady. "Rezignuji po zvážení některých negativních procesních aspektů fungování Rady vlády pro záležitosti romské menšiny společně s přesvědčením, že pozice zmocněnce pro lidská práva pro mne představuje především morálně pevný symbol demokratičnosti a politické a názorové integrity," uvedla ve stanovisku zaslaném serveru Romea.cz, které zveřejňujeme v plném znění.
 celý článek

Stanislav Křeček (FOTO: David Sedlecký. Wikimedia Comons)

ČSSD a Okamurova SPD chtějí za ombudsmana Křečka. KDU-ČSL má pochyby o zákonnosti jeho nominace

22.1.2020 10:11
Lidovci mají pochybnosti o změně kandidáta prezidenta Miloše Zemana na pozici ombudsmana. Zeman v době přípravy volby stáhl nominaci vládní zmocněnkyně Heleny Válkové a navrhl na veřejného ochránce práv Stanislava Křečka. Předseda KDU-ČSL Marek Výborný novinářům řekl, že o zákonnosti tohoto kroku má jeho strana pochybnosti a zřejmě se o tom bude jednat ve Sněmovně. Křeček v dolní komoře může počítat s podporu sociálních demokratů a hnutí SPD.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo