romea - logo
16. září 2019 (pondělí)
svátek má Ludmila
Loading
rozšířené vyhledávaní

Pobouření v Den válečných veteránů: Čestnou stráž držel muž v uniformě SS. V projevu zaznělo, že odpůrci Zemana se mohou jít oběsit.

22.11.2016 14:24
Pobouření při vzpomínkové akci v Rakovníku - muž v uniformě SS (druhý zleva) držel čestnou stráž u památníku letců RAF (Foto: repro Youtube.com Karel Rafaki)
Pobouření při vzpomínkové akci v Rakovníku - muž v uniformě SS (druhý zleva) držel čestnou stráž u památníku letců RAF (Foto: repro Youtube.com Karel Rafaki)

Vzpomínkovou akci na Den válečných veteránů, která se konala pod hlavičkou rakovnického Klubu vojenské historie, poznamenaly hned dva kontroverzní vstupy. Účastníky pietního setkání pobouřila přítomnost muže v nacistické uniformě SS, který držel čestnou stráž u památníku rakovnických letců RAF, a také nevhodně zpolitizovaný projev předsedy Klubu vojenské historie Jiřího Svobody adorující Miloše Zemana. Podle Svobody se mají odpůrci prezidenta buď vystěhovat z republiky nebo přímo oběsit. Od akce se distancovalo Ministerstvo obrany, považuje ji za nedůstojnou. Informuje o tom server Lidovky.cz.

„Účast muže v uniformě SS odsuzujeme jako zcela nedůstojný a nežádoucí způsob účasti na Dni válečných veteránů,“ napsala Lidovým novinám Vlastimila Cyprisová z oddělení komunikace Generálního štábu AČR.

Od vzpomínkové akce se distancovalo nejen Ministerstvo obrany, ale také vedení města Rakovník a jeho starosta. A nespokojení dali najevo také účastníci pietního setkání.

"Protestuji! Letos už druhým rokem v Rakovníku na náměstí u památníku rakovnických letců stojí čestnou stráž esesman a nikomu to nevadí. /.../ Vzdát hold válečným veteránům u jejich hrobu nebo kenotafu není nic neobvyklého, leč aby při té příležitosti stáli čestnou stráž nacisté, resp. esesáci (i když jen ve vojenském stejnokroji SS) je pro mne nepředstavitelné a nepřijatelné. Přesto se to děje minimálně v Rakovníku," napsal na svůj facebookový profil Antonín Nešpor, syn Anny Nešporové, rozené Horákové, která přežila vyhlazení Lidic a také koncentrační tábor Ravensbrück.

"Abych předešel nevhodným poznámkám, že esesáci byli také lidé, připomínám, že svojí vírou to byli hlavně nadlidé, kteří rozhodovali o osudech našich hrdinů a nejen našich. Takoví si nezaslouží být prezentováni při významných československých i mezinárodních výročích. Máme s esesáky svoje zkušenosti, i když dnes už jen zděděné. Mně například uloupil esesák Boehme moji sotva šestinedělní sestru Věnušku a dal mojí mamince „čestné slovo německého důstojníka“, že po výslechu jí miminko vrátí. Nestalo se! Proto protestuji proti prezentaci nacistických symbolů SS kdekoliv a kdykoliv, obzvláště pak při takových příležitostech, kdy vzpomínáme na naše hrdiny. Ti muži v uniformě SS v Rakovníku jsou výsměchem těm na pamětní desce uvedeným," popsal své rozhořčení Nešpor.

Přečteno: 1306x
 

Kam dál:

Štítky:  

Pietní akce, Druhá světová válka, Vzpomínková akce, Nacismus, nacistické symbolyHLAVNÍ ZPRÁVY

Hoax o jedovatých balíčcích kosmetiky - září 2019 (Koláž: Romea.cz)

Hoax o balíčcích s jedovatými vzorky kosmetiky se šíří mezi Romy v Evropě. Poprvé se tento hoax objevil už v roce 2002

12.9.2019 10:52
Na sociálních sítích a po e-mailech se v posledních dnech hlavně mezi romskou komunitou šíří hoax o tom, že romským rodinám ve Francii chodí do schránek reklamní balíčky s kosmetikou obsahující jed. Ve stejnou dobu se začal šířit podobný hoax, kde jsou ale oběťmi těchto zásilek Izraelky. Zpráva o jedovatých vzorcích se poprvé objevila už v roce 2002 a nyní se znovu vrací do oběhu.
 celý článek

Archeologický průzkum v Letech u Písku - 10. 9. 2019 (FOTO: Tereza Heková, Romea.cz)

videoArcheologové odkryli dva hroby obětí tzv. cikánského tábora v Letech u Písku, jde o novorozence a ženu. Našli i další hrobové jámy

10.9.2019 15:10
Archeologové našli v Letech na Písecku, kde byl za války romský koncentrační tábor, hroby jednotlivců. Odkryli jeden hrob s pozůstatky vězeňkyně mladší 40 let a jeden hrob pravděpodobně novorozence. Nalezli i sedm hrobových jam. Podle písemných pramenů by v místě mělo být pohřbeno 120 vězňů, z toho přes 70 dětí, hřbitov by měl mít rozlohu 400 metrů čtverečních. Výzkum v úterý skončil. Novinářům to řekli archeologové a zástupci Muzea romské kultury, které chce v místě vybudovat památník romského holokaustu a otevřít ho do roku 2023.
 celý článek

Lipník nad Bečvou (Koláž: Romea.cz)

Rasistický útok na romské děti: Policisté navrhli obžalovat muže a ženu, kteří útočili v Lipníku nad Bečvou

10.9.2019 11:00
Policisté navrhli obžalovat muže a ženu, kteří na jaře v Lipníku nad Bečvou na Přerovsku napadli skupinu romských dětí a byli za to obviněni ze tří trestných činů včetně hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob. ČTK to dnes řekla policejní mluvčí Miluše Zajícová. Muži a ženě hrozí až pět let vězení.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo