romea - logo
11. prosince 2019 (středa)
svátek má Dana
Loading
rozšířené vyhledávaní

Podíl malých Romů v dětských domovech se zvyšuje. Šanci na osvojení mají výrazně menší než ostatní děti

2.11.2015 19:56
Vánoce v dětském domově. (ILUSTRAČNÍ FOTO: Archiv Lukáše Kotlára)
Vánoce v dětském domově. (ILUSTRAČNÍ FOTO: Archiv Lukáše Kotlára)

Podíl romských chlapců a děvčat v dětských domovech pro děti do tří let se v posledních letech zvedl. Zatímco v roce 2010 tvořili pětinu osazenstva kojeneckých ústavů, loni na konci roku to byla třetina. Absolutní počet se sice snížil, ale ne o tolik jako celkový počet dětí v takových zařízeních. Pro romské děti se náhradní rodiny hledají obtížně. Vyplývá to ze zprávy o stavu romské menšiny za rok 2014. Na konci loňska bylo v ústavech 1213 malých dětí, z nich 389 bylo romských.

"Osvojení, případně pěstounská péče je často jedinou šancí ze systému ústavní péče vystoupit. Romské děti mají výrazně nižší šance na osvojení, případně pěstounskou péči z důvodů předsudků žadatelů o adopci, předsudků jejich okolí, ale i některých pracovníků, kteří adopce zprostředkovávají," uvádí zpráva. Podle ní úřady přitom etnicitu dětí udávají jako hlavní důvod, proč se nepodařilo najít v Česku náhradní rodinu.

ČR dlouhodobě sklízí kritiku mezinárodních institucí i domácích expertů za vysoký počet dětí v ústavech. Je poslední zemí v Evropě, v níž je možné posílat do dětských domovů děti mladší tří let. Na Slovensku je to až od šesti let, v Rakousku či Německu od tří let. Studie prokázaly, že pobyt v ústavech má na děti nepříznivé dopady.

Na konci roku 2010 bylo v kojeneckých ústavech 1963 chlapců a děvčat. Z nich 403 byli Romové a Romky, tedy pětina. Počet malých dětí v domovech postupně klesá. Na konci loňska jich tam pobývalo 1213. Romských dětí z nich bylo 389, což je 32 procent.

"To je čtrnáctkrát víc, než odpovídá populačnímu zastoupení Romů v české společnosti," podotkli autoři zprávy. Upřesnili, že údaje o počtech romských dětí od tří do 18 let v dětských domovech se nesbírají, mohlo by jich tam ale podle odhadů odborníků být 30 až 60 procent.

Podle autorů zprávy je nutné se v budoucnu zabývat vedle řešení příčin, proč je tak vysoký počet romských dětí umísťován v ústavní péči, reformám systému sociálně-právní ochrany dětí s cílem snížení počtu nejen romských, ale všech dětí umístěných v ústavní péči. "Alternativní řešení těžké životní situace je limitováno neexistencí koncepce sociálního bydlení a nedostatečnými kapacitami krizového bydlení," uvádí se ve zprávě.

Pro mnohé děti je jedinou šancí adopce do ciziny. Ministryně práce Michaela Marksová (ČSSD) krátce po svém nástupu do funkce smutně poznamenala, že romští chlapci a děvčata patří v Česku k "vývoznímu artiklu".

"Náš nejobvyklejší klient je tří až čtyřletý romský chlapec. Je to dítě, které tady tři až čtyři roky čekalo na to, aby našlo vhodnou formu náhradní rodinné péče. Nenašli se pro něj pěstouni, nebo osvojitelé. To je samo o sobě alarmující," řekl ředitel Úřadu pro mezinárodněprávní ochranu dětí Zdeněk Kapitán. Úřad zprostředkovává adopce do ciziny i z ní.

Podle Kapitána má brněnská instituce se zahraničními žadateli jen ty nejlepší zkušenosti. O dítě skutečně stojí a jsou na ně dobře připraveni. "Například s rasovými předsudky se u nich vůbec nesetkáváme. Tato země se s tím naopak neustále nevyrovnala," podotkl Kapitán.

Loni novou rodinu v zahraničí našlo 54 chlapců a děvčat. Z nich 44 nebylo ještě pět let. Etnický původ se sice neevidoval, podle zprávy o stavu menšiny ale většinu tvořily právě romské děti. Podle autorů vládního dokumentu představuje vysoký podíl romských dětí, jimž se zprostředkuje osvojení do ciziny, dlouhodobý problém. Pro hochy a děvčata zahraniční adopce totiž znamená velkou zátěž - dostanou se do jiného prostředí s jinou kulturou a jiným jazykem. V některých případech se zpřetrhají i vazby se sourozenci, kteří zůstali v Česku.

"Je nutné přezkoumat tuto praxi a to, zda postupy uplatněné v procesu zprostředkování nejsou diskriminační," uvádí zpráva. Podle ní je nutná osvěta i školení lidí z úřadů, které adopci zajišťují. Osvojení do zahraničí by mělo představovat až krajní možnost.

Přečteno: 2696x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Dětské domovy, zpráva, pěstounství, DiskriminaceHLAVNÍ ZPRÁVY

Vánoce na turistické základně Myšinec v Budišovicích u Hrabyně prožily děti z dětských domovů z Čeladné, Příbora, Liptálu, Býchor a Uherského Ostrohu. (FOTO: Vladislav Sobol)

videoZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici

25.11.2019 11:33
V České republice vyrůstá v dětských domovech a dalších typech zařízení pobytové péče přes 8 000 dětí, z toho několik stovek ročně odchází do dospělosti.
 celý článek

Dalibor Karvay

Vídeňský symfonický orchestr jmenoval houslistu Dalibora Karvaye prvním koncertním mistrem

22.11.2019 11:15
Vídeňský symfonický orchestr jmenoval 34-letého slovenského houslistu Dalibora Karvaye svým prvním koncertním mistrem. Informoval o tom hudebníh časopis The Strad.
 celý článek

Druhý ročník ocenění od romských organizací a nezávislých osobností Lúč z tmy (Foto: Facebook Lúč z tmy)

videoZÁZNAM: Slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy

22.11.2019 0:01
Přímý přenos slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy, které každoročně udělují romské organizace a nezávislé osobnosti těm, kteří se dlouhodobě zasazují o zlepšení postavení Romů v různých oblastech života nebo se významným způsobem podílejí na budování mostů mezi Romy a většinovou společností. Záštitu nad 2. ročníkem ocenění Lúč z tmy převzala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Přenos z bratislavského Caffe Berinka odvysílá ROMEA TV od 19 hodin.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo