Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Počet odcházejících zaměstnanců Agentury se může zvýšit. Dienstbier zatím náhradu nehledá.

22. května 2015
Čtení na 2 minuty

Ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD) zatím nezačal hledat náhradu za 14 pracovníků agentury pro sociální začleňování, kteří podali kvůli neshodám s ním výpověď. S vypsáním výběrových řízení vyčká do nalezení nového ředitele či ředitelky agentury. ČTK to dnes řekla Dienstbierova mluvčí Jarmila Balážová. Podle informací ČTK nemusí být počet výpovědí také ještě konečný.

Agentura je jedním z odborů úřadu vlády, spadá pod Dienstbiera. Spory o podobu a fungování agentury vyvolalo před pěti týdny odvolání jejího šéfa Martina Šimáčka. Zaměstnanci žádali nezávislost na ministrovi. Vstoupili do stávkové pohotovosti, stávku pak přerušili. Jednání s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) situaci nezklidnilo, uskutečnit se má další schůzka.

"Naše priorita nyní je dokončit výběrové řízení na nového ředitele či ředitelku, tento člověk bude mít vliv na další vývoj. Je ale jasné, že bude nutné za odcházející hledat náhradu," uvedla mluvčí. Jméno nového šéfa či šéfky oznámí Dienstbierův úřad ve středu. Do konkurzu se přihlásilo sedm lidí.

Podle ministra se na fungování a podobě agentury nic nemění. Několikrát zopakoval, že jedinou změnou v ní je výměna šéfa. "Stále platí to, že zůstávají všechny podmínky pro další fungování agentury zachovány," řekl Dienstbier. Důvody k protestům a výpovědím prý nevidí. Kdyby podle ministra nespokojeným pracovníkům na agentuře opravdu záleželo, zůstali by a pokračovali.

K podání výpovědi bylo připraveno 24 ze sedmi desítek pracovníků. Podle informací ČTK se zaměstnanci rozdělili na tři skupiny. Výpověď podala jedna z nich. Sami odcházející se označují za "první vlnu". Výpověď 14 lidí podle nich představuje "v součtu 50 let praxe v agentuře" a odchod pěti lidí z širšího vedení. Bez hlavního vedení je oddělení lokálních koncepcí, devět lokalit přichází o konzultanta.

Odcházející pracovníci zdůvodnili své rozhodnutí tím, že se ani po pěti týdnech nepokročilo v řešení sporu a podoba agentury a její budoucí fungování jsou jasné jen do konce roku. Dienstbier původně plánoval od července kvůli služebnímu zákonu "systemizaci". Agentura jako jeden odbor se měla rozdělit na odbory. Pracovníci to odmítli. Neshody se týkaly i využití evropských peněz a sledování jejich účinnosti při integraci Romů.

Změny ministr zatím odsunul na leden, bude se o nich jednat. Agentura podle premiéra dál zůstane v Dienstbierově gesci. Se zástupci protestujících předseda vlády však jednal o tom, že by agentura nemusela spadat už do Dienstbierovy sekce pro lidská práva, ale mohla by mít sekci vlastní. Na instituci by už také nemusela dohlížet rada vlády pro záležitosti romské menšiny. "Jednání nedopadlo úplně špatně. Je to nějaký kompromis," uvedl místopředseda odborů Petr Čáp.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon