romea - logo
27. ledna 2020 (pondělí)
svátek má Ingrid
Loading
rozšířené vyhledávaní

Pochod Jihlavou kvůli útoku na plameňáka v zoo se neuskuteční. Pořadatelé se prý obávali rasistických a xenofobních projevů

18.3.2017 12:17
Ilustrační foto. (FOTO: Wikimeda Commons)
Ilustrační foto. (FOTO: Wikimeda Commons)

Pochod Jihlavou, který se měl uskutečnit v souvislosti s případem ubití plameňáka v zoo malými romskými dětmi, se neuskuteční. Pořadatelé ho kvůli obavám z xenofobních a rasistických projevů nakonec zrušili. Místo toho se uskuteční mítink veřejnosti se zástupci města za přítomnosti novináři. Organizátoři pochodu to oznámili na Facebooku.

"Vzhledem ke zvážení situace a několika jednáními, včetně PČR (Pozn. redakce: Policie ČR) jsme usoudili, že pochod by byl velmi vysoké bezpečnostní riziko a také jeden z důvodů je, že nás někteří lidé napadli za to, že jsme xenofobové a rasisti. Místo pochodu pracujeme tedy na meetingu veřejnosti se zástupci města za přítomnosti novinářů. Veškeré detaily zveřejníme jakmile budou projednány se všemi stranami. Děkujeme za pochopení," uvedli organizátoři na facebookové stránce pochodu.

Jak informuje server Lidovky.cz podle organizátora Erika Mesarče hrozilo, že by se akce zúčastnili také pravicoví extrémisté a lidé s nenávistnými názory, jimž by případná účast mohla přinést politické body, na což již dříve upozornil server Romea.cz.

O tom, že se akce chtějí zúčastnit rasisté a extremisté svědčí i některé příspěvky na facebookové stránce pochodu. "Co chcete dokázat?! Měli to naházet Hyenám. Jihlaváci se vztekáte ale pořádek si ve městě neuděláte. Když se to válí u kašny a mládˇata tam lítaj kolem mekáče kolik z vás to vypraská? Když to tam tolerujete tak se nedivte!" píše doslova Jaroslav Alexandr Dvořák, který má u své fotografie logo uskupení Svoboda a přímá demokracie, kterou vede extremista Tomio Okamura.

Organizátoři pochodu sice protiromské zaměření akce na jedné straně odmítali, ale zároveň naznačovali, že příslušnost dětí k romské menšině roli hraje. Erika Mersače totiž několikrát uvedl, že nejde jen o podporu jihlavské zoo, ale o špatnou bezpečnostní situaci ve městě, kterou spojoval právě s Romy. "Koukáme se jak posílají své děti krást v CityParku, jaký bordel dělají v centru, útoky na obyvatele, útoky v ZOO - oni ví, že se jim nic nestane, proto jsou tak drzí - už od mala - viz poslední případ v ZOO," uvedl v jednom z příspěvků Erik Mersače.

K incidentu došlo minulý týden v pátek krátce po poledni. Děti byly později usvědčeny kamerovými záběry a chovatelé z prostoru pro plameňáky vytáhli na třicet kamenů. Zoolog Richard Viduna o čtyři hodiny později zveřejnil na svém facebookovém profilu status s fotografií ubitého zvířete, kde mimo jiné napsal: "Výsledek dnešních ‚hrátek s kameny‘ tří do zahrady neoprávněně vniklých bezprizorních potomků našich ‚dlouhodobě plně začleněných spoluobčanů‘." I když přidal dovětek, že nenávistné komentáře bude mazat, příspěvek se začal okamžitě organicky šířit a vznikla celá řada článků, pod nimiž se řešila především národnost dětí. Emoce okamžitě roztočily kola nenávisti proti celé romské komunitě.

Přečteno: 3949x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Pochod, Kriminalita, Rasismus, Extremismus, Jihlava, Děti, ÚtokHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Fuková (FOTO: Archiv Romea.cz)

Lucie Fuková pro Romea.cz: Odcházím z "romské rady" kvůli jejímu fungování a kvůli Heleně Válkové

23.1.2020 9:10
Jak již server Romea.cz informoval radu pro záležitosti romské menšiny včera opustila Lucie Fuková. Po Renatě Kötnerrové je to již druhá členka, která v krátké době z rady odchází na protest proti Heleně Válkové a kvůli samotnému fungování rady. "Rezignuji po zvážení některých negativních procesních aspektů fungování Rady vlády pro záležitosti romské menšiny společně s přesvědčením, že pozice zmocněnce pro lidská práva pro mne představuje především morálně pevný symbol demokratičnosti a politické a názorové integrity," uvedla ve stanovisku zaslaném serveru Romea.cz, které zveřejňujeme v plném znění.
 celý článek

Stanislav Křeček (FOTO: David Sedlecký. Wikimedia Comons)

ČSSD a Okamurova SPD chtějí za ombudsmana Křečka. KDU-ČSL má pochyby o zákonnosti jeho nominace

22.1.2020 10:11
Lidovci mají pochybnosti o změně kandidáta prezidenta Miloše Zemana na pozici ombudsmana. Zeman v době přípravy volby stáhl nominaci vládní zmocněnkyně Heleny Válkové a navrhl na veřejného ochránce práv Stanislava Křečka. Předseda KDU-ČSL Marek Výborný novinářům řekl, že o zákonnosti tohoto kroku má jeho strana pochybnosti a zřejmě se o tom bude jednat ve Sněmovně. Křeček v dolní komoře může počítat s podporu sociálních demokratů a hnutí SPD.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo