romea - logo
1. října 2020 (čtvrtek)
svátek má Igor

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Pochod Jihlavou kvůli útoku na plameňáka v zoo se neuskuteční. Pořadatelé se prý obávali rasistických a xenofobních projevů

18.3.2017 12:17
Ilustrační foto. (FOTO: Wikimeda Commons)
Ilustrační foto. (FOTO: Wikimeda Commons)

Pochod Jihlavou, který se měl uskutečnit v souvislosti s případem ubití plameňáka v zoo malými romskými dětmi, se neuskuteční. Pořadatelé ho kvůli obavám z xenofobních a rasistických projevů nakonec zrušili. Místo toho se uskuteční mítink veřejnosti se zástupci města za přítomnosti novináři. Organizátoři pochodu to oznámili na Facebooku.

"Vzhledem ke zvážení situace a několika jednáními, včetně PČR (Pozn. redakce: Policie ČR) jsme usoudili, že pochod by byl velmi vysoké bezpečnostní riziko a také jeden z důvodů je, že nás někteří lidé napadli za to, že jsme xenofobové a rasisti. Místo pochodu pracujeme tedy na meetingu veřejnosti se zástupci města za přítomnosti novinářů. Veškeré detaily zveřejníme jakmile budou projednány se všemi stranami. Děkujeme za pochopení," uvedli organizátoři na facebookové stránce pochodu.

Jak informuje server Lidovky.cz podle organizátora Erika Mesarče hrozilo, že by se akce zúčastnili také pravicoví extrémisté a lidé s nenávistnými názory, jimž by případná účast mohla přinést politické body, na což již dříve upozornil server Romea.cz.

O tom, že se akce chtějí zúčastnit rasisté a extremisté svědčí i některé příspěvky na facebookové stránce pochodu. "Co chcete dokázat?! Měli to naházet Hyenám. Jihlaváci se vztekáte ale pořádek si ve městě neuděláte. Když se to válí u kašny a mládˇata tam lítaj kolem mekáče kolik z vás to vypraská? Když to tam tolerujete tak se nedivte!" píše doslova Jaroslav Alexandr Dvořák, který má u své fotografie logo uskupení Svoboda a přímá demokracie, kterou vede extremista Tomio Okamura.

Organizátoři pochodu sice protiromské zaměření akce na jedné straně odmítali, ale zároveň naznačovali, že příslušnost dětí k romské menšině roli hraje. Erika Mersače totiž několikrát uvedl, že nejde jen o podporu jihlavské zoo, ale o špatnou bezpečnostní situaci ve městě, kterou spojoval právě s Romy. "Koukáme se jak posílají své děti krást v CityParku, jaký bordel dělají v centru, útoky na obyvatele, útoky v ZOO - oni ví, že se jim nic nestane, proto jsou tak drzí - už od mala - viz poslední případ v ZOO," uvedl v jednom z příspěvků Erik Mersače.

K incidentu došlo minulý týden v pátek krátce po poledni. Děti byly později usvědčeny kamerovými záběry a chovatelé z prostoru pro plameňáky vytáhli na třicet kamenů. Zoolog Richard Viduna o čtyři hodiny později zveřejnil na svém facebookovém profilu status s fotografií ubitého zvířete, kde mimo jiné napsal: "Výsledek dnešních ‚hrátek s kameny‘ tří do zahrady neoprávněně vniklých bezprizorních potomků našich ‚dlouhodobě plně začleněných spoluobčanů‘." I když přidal dovětek, že nenávistné komentáře bude mazat, příspěvek se začal okamžitě organicky šířit a vznikla celá řada článků, pod nimiž se řešila především národnost dětí. Emoce okamžitě roztočily kola nenávisti proti celé romské komunitě.

Přečteno: 3972x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Pochod, Kriminalita, Rasismus, Extremismus, Jihlava, Děti, ÚtokHLAVNÍ ZPRÁVY

Romští kandidáti v krajských a senátních volbách 2020 (Koláž: Romea.cz)

V Krajských volbách kandiduje minimálně sedm Romů, do Senátu jeden. Romové jsou na kandidátkách Pirátů, SPD, Změny a Strany zelených

23.9.2020 17:00
Jak zjistil server Romea.cz o hlasy voličů v letošních krajských volbách bude v celém Česku usilovat nejméně 7 Romů. Jeden Rom, Cyril Koky, pak kandiduje do Senátu za Pirátskou stranu. Právě Piráti, jako vůbec první parlamentní strana v historii, nasadili Roma Karla Kariku jako lídra kandidátky v Ústeckém kraji a jejich kandidáta na hejtmana. Dva Romové pak kandidují i za hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury, které je známé svými protiromskými a xenofobními výroky a je pravidelně zmiňováno ve zprávách o extremismu.
 celý článek

Budova Rady Evropy ve Štrasburku (FOTO: Elwood j blues, Wikimedia Commons)

Podle Rady Evropy je výuka romštiny v Česku nedostatečná. Ve městech se zastoupením menšin chybějí dvojjazyčné nápisy

23.9.2020 15:38
Rada Evropy (RE) dnes vyzvala Českou republiku, aby i nadále zlepšovala ochranu menšinových jazyků. Česko učinilo kroky pozitivním směrem v ochraně němčiny, polštiny a moravské chorvatštiny, uvádí zpráva tohoto nadnárodního orgánu. RE ale Česku zároveň připomněla nedostatečnou výuku romštiny na základních a středních školách.
 celý článek

Na akci, Běh pro zdraví, 19. června 2018, holčička podala v běhu bravurní výkon. Běžela v balerínkách ... Doběhla první! (FOTO: Centrum voľného času CVrČek)

"Dívka v balerínkách" sklízí další sportovní úspěchy. Vyhrála běh na 1500 na mistrovství Východního Slovenska

23.9.2020 15:13
Annamária Horváthová, známá jako dívka v balerínkách, se stala absolutní vítězkou v běhu na 1500 m na mistrovství Východního Slovenska jednotlivců. A sbírala i další sportovní úspěchy. Na mistrovství Slovenska dorostenců a dorostenek v běhu na 1 500 m byla třetí a v běhu na 800 m doběhla pátá.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo