romea - logo
20. října 2019 (neděle)
svátek má Vendelín
Loading
rozšířené vyhledávaní

Pochod Jihlavou kvůli útoku na plameňáka v zoo se neuskuteční. Pořadatelé se prý obávali rasistických a xenofobních projevů

18.3.2017 12:17
Ilustrační foto. (FOTO: Wikimeda Commons)
Ilustrační foto. (FOTO: Wikimeda Commons)

Pochod Jihlavou, který se měl uskutečnit v souvislosti s případem ubití plameňáka v zoo malými romskými dětmi, se neuskuteční. Pořadatelé ho kvůli obavám z xenofobních a rasistických projevů nakonec zrušili. Místo toho se uskuteční mítink veřejnosti se zástupci města za přítomnosti novináři. Organizátoři pochodu to oznámili na Facebooku.

"Vzhledem ke zvážení situace a několika jednáními, včetně PČR (Pozn. redakce: Policie ČR) jsme usoudili, že pochod by byl velmi vysoké bezpečnostní riziko a také jeden z důvodů je, že nás někteří lidé napadli za to, že jsme xenofobové a rasisti. Místo pochodu pracujeme tedy na meetingu veřejnosti se zástupci města za přítomnosti novinářů. Veškeré detaily zveřejníme jakmile budou projednány se všemi stranami. Děkujeme za pochopení," uvedli organizátoři na facebookové stránce pochodu.

Jak informuje server Lidovky.cz podle organizátora Erika Mesarče hrozilo, že by se akce zúčastnili také pravicoví extrémisté a lidé s nenávistnými názory, jimž by případná účast mohla přinést politické body, na což již dříve upozornil server Romea.cz.

O tom, že se akce chtějí zúčastnit rasisté a extremisté svědčí i některé příspěvky na facebookové stránce pochodu. "Co chcete dokázat?! Měli to naházet Hyenám. Jihlaváci se vztekáte ale pořádek si ve městě neuděláte. Když se to válí u kašny a mládˇata tam lítaj kolem mekáče kolik z vás to vypraská? Když to tam tolerujete tak se nedivte!" píše doslova Jaroslav Alexandr Dvořák, který má u své fotografie logo uskupení Svoboda a přímá demokracie, kterou vede extremista Tomio Okamura.

Organizátoři pochodu sice protiromské zaměření akce na jedné straně odmítali, ale zároveň naznačovali, že příslušnost dětí k romské menšině roli hraje. Erika Mersače totiž několikrát uvedl, že nejde jen o podporu jihlavské zoo, ale o špatnou bezpečnostní situaci ve městě, kterou spojoval právě s Romy. "Koukáme se jak posílají své děti krást v CityParku, jaký bordel dělají v centru, útoky na obyvatele, útoky v ZOO - oni ví, že se jim nic nestane, proto jsou tak drzí - už od mala - viz poslední případ v ZOO," uvedl v jednom z příspěvků Erik Mersače.

K incidentu došlo minulý týden v pátek krátce po poledni. Děti byly později usvědčeny kamerovými záběry a chovatelé z prostoru pro plameňáky vytáhli na třicet kamenů. Zoolog Richard Viduna o čtyři hodiny později zveřejnil na svém facebookovém profilu status s fotografií ubitého zvířete, kde mimo jiné napsal: "Výsledek dnešních ‚hrátek s kameny‘ tří do zahrady neoprávněně vniklých bezprizorních potomků našich ‚dlouhodobě plně začleněných spoluobčanů‘." I když přidal dovětek, že nenávistné komentáře bude mazat, příspěvek se začal okamžitě organicky šířit a vznikla celá řada článků, pod nimiž se řešila především národnost dětí. Emoce okamžitě roztočily kola nenávisti proti celé romské komunitě.

Přečteno: 3931x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Pochod, Kriminalita, Rasismus, Extremismus, Jihlava, Děti, ÚtokHLAVNÍ ZPRÁVY

Chudinské ghetto (Ilustrační FOTO: Safranek-interia.eu, Wikimedia Commons)

Zpráva o stavu romské menšiny: V ČR bylo loni podle odhadů 830 ghett se 127.000 obyvateli

14.10.2019 11:21
V Česku existovalo loni přes 830 chudinských domů, ulic a čtvrtí. V těchto ghettech žilo víc než 127.000 lidí. Uvádí to zpráva o stavu romské menšiny za loňský rok.
 celý článek

Slavnostní předávání certifikátů v rámci stipendijního programu ROMEA (2018)

videoVYSÍLALI JSME ŽIVĚ: Slavnostní předávání certifikátů v rámci stipendijního programu ROMEA

10.10.2019 20:58, (AKTUALIZOVÁNO 12. 10. 2019, 22:00)
V pátek 11. října od 13 hodin proběhlo již čtvrté slavnostní setkání stipendistů podpořených v rámci Romského stipendijního programu pro romské studenty SŠ a VOŠ, který realizuje organizace ROMEA. Studenti byli slavnostně uvedeni do stipendijního programu v Brožíkově sálu na Staroměstské radnici, kde se setkali s pořadateli a sponzory programu. Stipendium letos získalo 69 studentů SŠ a VOŠ. Celou akcí zúčastněné provedl moderátor Lukáš Kotlár. Přímý přenos zajistila první romská internetová televize ROMEA TV. Krásné prostory pro tuto akci poskytl Magistrát hlavního města Prahy.
 celý článek

Cyril Koky

Cyril Koky bude kandidovat do Senátu za Pirátskou stranu v obvodu Kolín

10.10.2019 17:30
Ve volbách do Senátu bude za Pirátskou stranu v obvodě Kolín kandidovat Cyril Koky. Členská základna Pirátů ho ve volbách na internetovém fóru zvolila jednomyslně.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo