romea - logo
17. července 2019 (středa)
svátek má Martina
Loading
rozšířené vyhledávaní

Pochod Jihlavou kvůli útoku na plameňáka v zoo se neuskuteční. Pořadatelé se prý obávali rasistických a xenofobních projevů

18.3.2017 12:17
Ilustrační foto. (FOTO: Wikimeda Commons)
Ilustrační foto. (FOTO: Wikimeda Commons)

Pochod Jihlavou, který se měl uskutečnit v souvislosti s případem ubití plameňáka v zoo malými romskými dětmi, se neuskuteční. Pořadatelé ho kvůli obavám z xenofobních a rasistických projevů nakonec zrušili. Místo toho se uskuteční mítink veřejnosti se zástupci města za přítomnosti novináři. Organizátoři pochodu to oznámili na Facebooku.

"Vzhledem ke zvážení situace a několika jednáními, včetně PČR (Pozn. redakce: Policie ČR) jsme usoudili, že pochod by byl velmi vysoké bezpečnostní riziko a také jeden z důvodů je, že nás někteří lidé napadli za to, že jsme xenofobové a rasisti. Místo pochodu pracujeme tedy na meetingu veřejnosti se zástupci města za přítomnosti novinářů. Veškeré detaily zveřejníme jakmile budou projednány se všemi stranami. Děkujeme za pochopení," uvedli organizátoři na facebookové stránce pochodu.

Jak informuje server Lidovky.cz podle organizátora Erika Mesarče hrozilo, že by se akce zúčastnili také pravicoví extrémisté a lidé s nenávistnými názory, jimž by případná účast mohla přinést politické body, na což již dříve upozornil server Romea.cz.

O tom, že se akce chtějí zúčastnit rasisté a extremisté svědčí i některé příspěvky na facebookové stránce pochodu. "Co chcete dokázat?! Měli to naházet Hyenám. Jihlaváci se vztekáte ale pořádek si ve městě neuděláte. Když se to válí u kašny a mládˇata tam lítaj kolem mekáče kolik z vás to vypraská? Když to tam tolerujete tak se nedivte!" píše doslova Jaroslav Alexandr Dvořák, který má u své fotografie logo uskupení Svoboda a přímá demokracie, kterou vede extremista Tomio Okamura.

Organizátoři pochodu sice protiromské zaměření akce na jedné straně odmítali, ale zároveň naznačovali, že příslušnost dětí k romské menšině roli hraje. Erika Mersače totiž několikrát uvedl, že nejde jen o podporu jihlavské zoo, ale o špatnou bezpečnostní situaci ve městě, kterou spojoval právě s Romy. "Koukáme se jak posílají své děti krást v CityParku, jaký bordel dělají v centru, útoky na obyvatele, útoky v ZOO - oni ví, že se jim nic nestane, proto jsou tak drzí - už od mala - viz poslední případ v ZOO," uvedl v jednom z příspěvků Erik Mersače.

K incidentu došlo minulý týden v pátek krátce po poledni. Děti byly později usvědčeny kamerovými záběry a chovatelé z prostoru pro plameňáky vytáhli na třicet kamenů. Zoolog Richard Viduna o čtyři hodiny později zveřejnil na svém facebookovém profilu status s fotografií ubitého zvířete, kde mimo jiné napsal: "Výsledek dnešních ‚hrátek s kameny‘ tří do zahrady neoprávněně vniklých bezprizorních potomků našich ‚dlouhodobě plně začleněných spoluobčanů‘." I když přidal dovětek, že nenávistné komentáře bude mazat, příspěvek se začal okamžitě organicky šířit a vznikla celá řada článků, pod nimiž se řešila především národnost dětí. Emoce okamžitě roztočily kola nenávisti proti celé romské komunitě.

Přečteno: 3913x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Pochod, Kriminalita, Rasismus, Extremismus, Jihlava, Děti, ÚtokHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Horváthová (FOTO: Slovo 21)

videoDesetiminutovka Plus: Nemusíme počítat Romy, stačí peníze směřovat přímo do lokalit, říká Lucie Fuková

10.7.2019 19:00
Lucie Fuková, která byla hostem dalšího dílu Desetiminutovka Plus, je absolventkou magisterského studia sociální antropologie na Univerzitě Pardubice. Během studia navštívila na jeden semestr jižní Francii, kde studovala etnologii. V minulosti pracovala na Magistrátu města Pardubice, koordinovala lidskoprávní konference v rámci českého předsednictví při Radě Evropské unie a byla lídryní volební kandidátky v Pardubicích za Stranu zelených. V roce 2006 také absolvovala tříměsíční studijní stáž v Evropské komisi a dnes je členkou Rady vlády pro záležitosti romské menšiny.
 celý článek

--ilustrační foto--

Slovensko: Zdravotní stav romských komunit je špatný. Romům pomáhají asistenti osvěty zdraví

10.7.2019 12:08
Romové představují 80 až 95 procent nakažených tuberkulózou a 50 procent nakažených virem hepatitidy A (žloutenka A) z celkového počtu nakažených na Slovensku. Příspěvková organizace ministerstva zdravotnictví Zdravé regiony proto realizuje projekt (Zdravé komunity 2A), v jehož rámci se asistenti osvěty zdraví snaží zlepšit situaci v romských komunitách.

 celý článek

Komunitní den na Chanovském sídlišti. Foto: Adam Komenda

Komunitního dne v Chanově se účastnili obyvatelé vsetínských kontejnerů

9.7.2019 12:27
V sobotu 6.7. proběhl v mosteckém Chanově komunitní den, který společně zorganizovali místní Romové a Romky a mostečtí Piráti a Pirátky. Komunitní den začal společným úklidem sídliště, pokračoval programem pro děti a vyvrcholil veřejnou debatou o budoucnosti Chanova. Nabitý program zakončilo promítání filmů s tématikou ochrany přírody a koncert ústecké romské kapely Gypsy Brož.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo