romea - logo
7. srpna 2020 (pátek)
svátek má Lada

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Počínání litvínovských strážníků a sociálky při kontrolách kritizuje i Agentura pro sociální začleňování a asociace Romů

Litvínov - Janov, 18.9.2013 15:19, (ROMEA)
Komando sociálních pracovnic a strážníků městské policie vniklo večer 11. 9. 2013 do bytů převážně romských rodin v Litvínově. Sociální pracovnice na snímku vyhrožovalo jedné z rodin odebráním dětí, potom co muž v bytě odmítl dechovou zkoušku na alkohol a testy na drogy. Vše na kameru natáčel Jan Vraný - nikoli poprvé. (FOTO: YouTube.com)
Komando sociálních pracovnic a strážníků městské policie vniklo večer 11. 9. 2013 do bytů převážně romských rodin v Litvínově. Sociální pracovnice na snímku vyhrožovalo jedné z rodin odebráním dětí, potom co muž v bytě odmítl dechovou zkoušku na alkohol a testy na drogy. Vše na kameru natáčel Jan Vraný - nikoli poprvé. (FOTO: YouTube.com)

Starosta Litvínova Milan Šťovíček (STAN) prověří, proč se na internet dostalo video, na němž pracovníci sociální služby Litvínov v doprovodu městské policie a reportéra s videokamerou provádí náhodné kontroly u romských rodin v litvínovském Janově. Informoval o tom deník Aktuálně.cz.

"Rada města tento případ zatím neprojednávala. Prověřím ale, proč tam byla videokamera a kdo pořizoval záznam. Překvapuje mě, že by si městská policie někoho zvala," reagoval Šťovíček na případ, o kterém informoval server Romea informoval již v pondělí, v článku Skandální jednání sociálních pracovnic a městské policie v Litvínově.

Nejde o první případ natáčení

Nejde přitom zdaleka o první případ, kdy činnost litvínovské městské policie natáčel v terénu na kameru "novinář", který natočil zmíněné video. Na serveru E-mostecko je takových videí více, například při kontrolách Romů strážníky v rámci "nulové tolerance," kterou Litvínov vyhlásil. I na těchto záběrech je vidět soukromí rodin a počínání strážníků, které se pohybuje na hraně zákona nebo již za ní. Vždy je pořizoval již zmíněný "novinář", který tento server provozuje, a který je znám svými vyhraněně protiromskými postoji, jimiž vyvolává nenávist proti této menšině.

Na E-mostecko jsou i záběry akce strážníků, během níž pokutují Romy v Janově za prohřešky proti městské vyhlášce. Jak server Romea.cz popsal, Romové v Janově byli pokutováni třeba  i za sezení na schodech vedoucích do domu. Chování strážníků se zlepšilo poté, kdy server Romea.cz o této věci zveřejnil kritický článek.

"Neetické chování strážníků"

Velitel litvínovské městské policie sdělil Aktuálně.cz, že video ze serveru E-Mostecko.cz pořídil reportér, který byl ke kontrole přizván. "Zveřejnil ho na vlastní zodpovědnost," řekl. Podle Martina Kliky, ústeckého radního pro oblast bezpečnosti a sociálních věcí a bývalého velitele litvínovské městské policie, je přítomnost novináře možná, ale pouze v některých případech. "Je běžné, že novináři jsou přizvání k akcím v rámci bezpečnostního pořádku. Nechci nyní hodnotit, zda strážníci v tomto konkrétním případu porušili zákon, to musí vyhodnotit město. Z mého pohledu bych to ale bral jako neetické," komentoval přítomnost novináře Klika.

Postup policie se nezamlouvá ani vládní Agentuře pro sociální začleňování. "Pro agenturu je to jednoznačně šikanózní přístup, kdy došlo z hlediska činnosti městské policie k porušení řady předpisů a možná i zákonů. Pochybnosti máme i nad samotným výkonem sociálně právní ochrany dětí. Ještě větší problém je přizvání novináře či kameramana, který celou věc, která by měla probíhat v režii sociálně právní ochrany dětí, natáčí a následně zveřejní. To je naprosto absurdní," říká ředitel agentury Martin Šimáček.

Zuzana Candigliota, právní ředitelka Ligy lidských práv, v komentáři na serveru Romea.cz upozornila, že zarážející není pouze přítomnost novináře, ale i samotný postup pracovníků sociálního odboru a městské policie. "Je zjevné, že od počátku není kontrola odůvodněna zákonnými důvody, ale že jde spíše o namátkovou kontrolu s prvky šikany a zasahování do soukromí rodiny ve večerních hodinách včetně přítomnosti "komanda" strážníků i s natáčením na videokameru," řekla Candigliota.

Stejný názor má i Cyril Koky z Celostátní asociace Romů ČR. "Po zhlednutí reportáže o situaci v Litvínově, kterou odvysílala Česká televize ve svém zpravodajství dne 17. září 2013, jsme přesvědčeni o tom, že postup Městského úřadu v Litvínově nebyl adekvátní a v souladu se zákonem. Z tohoto důvodu jsme se obrátili na kancelář Veřejného ochránce práv, aby celou záležitost řádně prošetřil,"  řekl Koky serveru Romea.cz 

Byla kontrola v pořádku?

Ke komentáři Zuzany Candiglioty se litvínovský starosta Šťovíček odmítl vyjádřit s odvoláním, že video zatím neviděl. "Video jsem neviděl a nevím, jak je sestříhané. Kontroly našimi sociálními pracovníky probíhají pouze u takových rodin a osob, které jsou dlouhodobě sledované. Sociální pracovníci s rodinami pracují, takže oni museli dopředu vědět, že přijde kontrola. Nevěřím, že by kontroly probíhaly bez souhlasu rodin," řekl.

"Pokud kontrola proběhla ve večerních hodinách, tak z toho důvodu, že přes den je sociální pracovníci nezastihli. Nevidím jiný důvod, proč by večer chodili. Sociální pracovnice si naopak potřebuje tyto věci vyřídit přes den v pracovní době. Já si myslím, že je nezastihli doma, tak proto tam šli ve večerních hodinách. To já prověřím, teď samozřejmě říkám, to, co si myslím, protože jsem video neviděl," dodal.

Šimáček z Agentury pro sociální začleňování ale Aktuálně.cz sdělil, že na úterním jednání se starostou Litvínova a jeho týmu se právě video stalo hlavním tématem hovoru. "Vyslechl jsem si ospravedlnění, že se jedná o rutinu a na videu je dlouhodobý klient sociálně právní ochrany. Dále jsme se bavili o metodě práce sociálních pracovníků a domlouvali se, že jako agentura pomůžeme šéfce a vedení města připravit tréning, aby jednak sociální pracovníci a jednak městská policie zvládli tyto situace," řekl ředitel agentury.

Přečteno: 1751x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

sociální vyloučení, Městská policie, Litvínov, Janov, ŠikanaHLAVNÍ ZPRÁVY

Filip Grznár (zdroj: repro YouTube)

Grznár schvaloval zastřelení Roma a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. U soudu tvrdí, že šlo o nadsázku

4.8.2020 21:09
U okresního soudu v Chomutově začalo hlavní líčení v případu kulturisty Filipa Grznára, který schvaloval zastřelení mladého Roma v Chomutově a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. Je obviněný z násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci a ze schvalování trestného činu, za což mu hrozí až rok za mřížemi. Informuje o tom server iDNES.cz.
 celý článek

Josef Serinek (FOTO: Post Bellum)

AUDIO: Česká cikánská rapsodie. Vzpomínky proslulého „Černého partyzána“ Josefa Serinka čte herec Hynek Čermák

3.8.2020 12:10
Český rozhlas Vltava začíná vysílat čtení na pokračování vzpomínek proslulého "Černého partyzána" Josefa Serinka, jemuž se podařilo uprchnout z koncentračního tábora v Letech a zapojit se do oboje proti nacistům, kteří povraždili jeho rodinu. Premiéru každého dílu v podání herce Hynka Čermáka můžete poslouchat každý všední den v 11:30 na Vltavě a po odvysílání ještě po dobu dvou týdnů on-line.
 celý článek

videoZÁZNAM: "Leperiben: My nezapomínáme." Organizace Ara Art i letos pořádala pietní akci k připomínce obětí romského holocaustu

29.7.2020 11:58
V neděli 2. srpna od 18.30 se na pražském náměstí Míru uskutečnila 2. ročník pietní akce k připomínce obětí romského holocaustu, s názvem "Leperiben: My nezapomínáme".
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo