romea - logo
28. června 2022 (úterý)
svátek má Lubomír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Podané ruce pomáhají v Brně již více než 2000 narkomanům a hráčům

Brno, 17.7.2014 9:50, (Romea)
Ilustrační FOTO: Logo organizace Podané ruce
Ilustrační FOTO: Logo organizace Podané ruce

Počet narkomanů a patologických hráčů, kterým se snaží pomoci v boji se závislostí sdružení Podané ruce, se v Brně za uplynulý rok zvýšil o 300 na více než 2000.

Z tvrdých drog patří ve městě k nejužívanějším pervitin a také heroin, který užívá mnoho mladých Romů. Přibývá lidí, kteří se pomocí psychoterapie léčí se závislostí na herních automatech, sázkách a počítačových hrách. Novinářům to dnes řekl Jiří Dolák z vedení občanského sdružení.

Klienti přicházejí do sdružení sami, nebo je vyhledávají terénní pracovníci. Novým zařízením Podaných rukou je od loňska terapeutické centrum v Bratislavské ulici. Leží v centru města, v lokalitě přezdívané brněnský Bronx, kterou hodně obývají Romové.

Zatím má asi 400 klientů. Odborníci odhadují, že jen v této lokalitě se ročně prodají drogy za 180 milionů korun. V ostatních částech města je více problémů s narkomany závislými na pervitinu.

Policie zlikviduje ročně ve městě asi 40 pervitinových laboratoří. "Je snadno vyrobitelný z léčiv a více než heroin jej užívají naši klienti na Blanensku, Vyškovsku nebo Znojemsku," říká ředitel sdružení Pavel Novák.

Podané ruce provozují síť kontaktních center, kde si mohou klienti především vyměnit zdarma použité injekce pro aplikaci drog za nové. Jen touto cestou lze zabránit tomu, aby drogově závislí nepoužívali použité injekce a jehly a nepůjčovali si je mezi sebou.

Hrozí přitom přenos žloutenky a především viru HIV. Sdružení vymění za rok ve městě zhruba 200.000 injekčních setů. Asi 1200 klientů v kraji dochází na terapie, při nich se je snaží odborníci povzbudit v boji se závislostí. "Úspěchem je, když klient přestane brát tvrdé drogy, přejde na metadon, který mu je částečně nahrazuje, podaří se mu najít práci.

Pro mnohé je to poměrně dlouhá cesta," dodal Novák. Podané ruce se stále více věnují i patologickým hráčům. Sdružení má zatím okolo 150 klientů s tímto problémem. Asi polovina z nich je závislých na automatech, část na sázení a zbytek na počítačových hrách. "Lidí s těmito problémy je mnohem více. Očekáváme, že počet těchto klientů přibude," dodal Novák.

Přečteno: 631x
 

Kam dál:

Štítky:  

Brno, Drogy, RomovéHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo