romea - logo
2. března 2021 (úterý)
svátek má Anežka

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Podle České školní inspekce přibývá romských žáků na běžných základních školách

Praha, 9.2.2015 11:52, (ROMEA)
Ilustrační FOTO: Agentura pro sociální začleňování
Ilustrační FOTO: Agentura pro sociální začleňování

Čím dál více romských dětí se vzdělává podle běžného programu pro základní školy. Ze statistik České školní inspekce vyplývá, že se v aktuálním školním roce ve srovnání s rokem 2013/2014 méně často používaly zúžené osnovy pro lehce mentálně postižené žáky. Podle nich se často učí na základních školách praktických (dříve zvláštních), ale mohou se využívat i na běžných ZŠ. Vzhledem k menšímu rozsahu učiva je zejména ve vyšších ročnících obtížné z nich přejít do běžné školy.

Statistiky inspekce vycházejí ze souboru 444 škol, na kterých se průzkum uskutečnil v obou letech. "Na těch 400 školách se 400 Romů během jednoho roku přesunulo z programu pro lehce mentálně postižené do běžného," řekl novinářům po jednání vlády ministr školství Marcel Chládek (ČSSD). Považuje to za argument pro Evropskou komisi, že se situace Romů v tuzemském vzdělávacím systému zlepšuje.

Česko totiž opakovaně čelí výtkám od rozsudku Evropského soudu pro lidská práva v případu "D. H. a ostatní proti České republice" z roku 2007, který poukázal na neoprávněné zařazování Romů do praktických škol. Loni na podzim se Evropská komise formálně obrátila na Českou republiku s žádostí o informace ohledně údajné diskriminace romských dětí.

Zatímco počet Romů vzdělávaných podle redukovaného programu meziročně klesl o 11 procent, přibylo romských dětí v hlavním vzdělávacím proudu. "Došlo ke snížení počtu žáků, kteří se dostávali do praktických škol nebo byli na základní škole, ale v tom režimu pro lehce mentálně postižené," uvedl ministr. Považoval by proto za nespravedlivé, kdyby Evropská komise i nadále mluvila o systémové diskriminaci. Nevyloučil však, že na některých školách mohou být Romové stále znevýhodňováni. Pak podle něj selhal ředitel, který se bude muset zodpovídat případné kontrole České školní inspekce.

Zúžení obsahu učiva základní školy se méně využívá nejen u romských žáků. Celkově byl ve sledovaných školách zaznamenán pokles počtu žáků v tomto programu o čtvrtinu, tedy o 3638 dětí. Z dalších statistik vyplývá, že přibývá dětí s lehkým mentálním postižením, které jsou integrovány v běžných třídách.

Ministerstvo školství uvažuje o zrušení přílohy pro žáky s lehkým mentálním postižením, která právě zahrnuje menší rozsah předepsané látky. V Akčním plánu opatření ke vzdělávání romských dětí, žáků a studentů na období 2015-2017 je zakotveno, že by případný návrh na tento krok měl být zpracován do června. Ve školním roce 2015/2016 by se pak mohlo konat pilotní ověřování a do praxe by mohlo být zavedeno od září 2016. Souběžně by však musela být vypracována metodika pro vzdělávání dětí, kteří se podle této přílohy učí.

Přečteno: 664x
 

Kam dál:

Štítky:  

Vzdělávání, Ministerstvo školství, školství, Školní inspekce, Praktické školyHLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí, mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo