romea - logo
19. ledna 2022 (středa)
svátek má Doubravka

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Podle Iniciativy Češi pomáhají přibylo rodin ochotných přijmout dětské uprchlíky z řeckých táborů

21.11.2019 15:00
Zvlášť dramatická je situace v Sýrii, kde je kvůli občanské válce na útěku 6,5 milionu lidí a dalších 2,5 milionu Syřanů už uprchlo ze země. Foto: Facebook - Help Syrian Refugees
Zvlášť dramatická je situace v Sýrii, kde je kvůli občanské válce na útěku 6,5 milionu lidí a dalších 2,5 milionu Syřanů už uprchlo ze země. Foto: Facebook - Help Syrian Refugees

Iniciativě Češi pomáhají se proti padesáti rodinám z loňského roku nyní hlásí na dvě stovky takových, které jsou ochotné přijmout dětské uprchlíky z řeckých táborů. Iniciativa vyzvala vládu, aby poskytnutí pomoci umožnila a vytvořila meziresortní skupinu, která by navrhla přesný postup. Na tiskové konferenci to řekl zakladatel iniciativy Jaroslav Miko. Řecko v září požádalo o to, aby Česko přijalo 40 dětí bez doprovodu z řeckých uprchlických táborů. Kvůli různých průtahům vládních činitelů se zatím ve snaze nijak nepostoupilo.

"Rodin je nyní zhruba 200. Ten seznam aktualizujeme. A ano, některé rodiny z těch původních vypadly, neboť už nevěří, že by se vše zrealizovalo (přijetí dětských uprchlíků).... Tvrdí, že se přihlásí opět později. Naopak se ozvaly rodiny jiné a jejich počet se zvýšil. S některými z těchto rodin proběhlo setkání. Myslím, že i to, že lidé byli ochotni přijet do Prahy například ze Zlína nebo z Ostravy, jejich zájem dostatečně ilustruje," řekl Miko.

Řecko začátkem září vyzvalo všechny ministry vnitra EU, aby jejich země přijaly děti bez doprovodu z řeckých uprchlických táborů. Na dopis upozornil server Hlídací pes. Šéf resortu Jan Hamáček (ČSSD) pak uvedl, že se Řecko jen snaží znovu vyvolat debatu o přerozdělování uprchlíků. Dodal, že v přesouvání sedmnáctiletých bez nároku na azyl po Evropě nevidí smysl. Po té dlouho neodpověděl na dopis z řecké strany. Po kritice za tento krok minulý týden Atény vybídl, aby poskytly seznam konkrétních dětí, které by ČR mohla přijmout. Podotkl, že podobnou žádost zaslal do Řecka už před rokem, odpověď ale nedostal. Iniciativa Češi pomáhají naopak poukázala na nekomunikaci Hamáčka.

"Jsem přesvědčen, že problém, o kterém hovoříme, se rozhodně netýká syrských sirotků ve věku do deseti let. Typický nezletilý bez doprovodu na řecké straně je chlapec ve věku 15+, velmi pravděpodobně z Afghánistánu nebo z Pákistánu. U takových osob je případná integrace velmi komplikovaná," řekl dnes Hamáček.

Dodal, že u pakistánských uprchlíků důvod k přijetí nevidí, protože EU má s Pákistánem uzavřenou readmisní dohodu o navracení. "Takže tam by měla řecká strana okamžitě reagovat a vrátit je zpátky do Pákistánu," uvedl Hamáček.

Miko řekl, že český ministr vnitra loni žádal pouze o seznam syrských dětí a řecká strana odmítla vybírat potřebné podle státní příslušnosti. „Opakuje se ta situace. Ministr znovu žádá o seznam syrských dětí. Řecká strana znovu zopakovala, že děti na základě národnosti separovat nelze,“ dodal Miko.

Iniciativa Češi pomáhají spolu s Lékaři bez hranic, Organizací pro pomoc uprchlíkům a Amnesty International vyzvala vládu, aby projevení solidarity nebránila a vytvořila meziresortní skupinu, která by navrhla přesný postup přijetí dětských běženců bez doprovodu z Řecka.

Na kabinet chtějí ve Sněmovně tlačit i opoziční politici. Podle nich je absurdní, že desetimilionová bohatá země s humanistickou tradicí za víc než rok pomoc neposkytla.

„Kdybychom rozmístili 40 dětí po celé republice, pro Prahu by to byly čtyři děti, pro Liberec dvě. To je přece nic,“ řekl místopředseda STAN Jan Farský. Ten na tiskové konferenci také řekl, že je sám otcem čtyř dětí a i z tohoto pohledu je zastáncem pomoci těm, které strádají a potřebují ochranu. Připomněl, že za vlády Miloše Zemana se přijalo během čtyř let padesát tisíc lidí z jiných zemí, z toho například čtyři tisíce Afgánců. A vše proběhlo naprosto bez problémů, tito lidé se integrovali.

Podle Farského je nyní ČR proti té době bohatší a rozhodně by ji ekonomicky přijetí 40 dětí, které prošly a procházejí nepředstavitelnými traumatizujícími situacemi, nepoškodilo. Poukázal také na to, že některým politikům se ale hodí chovat se populisticky a ohánět se rizikem bezpečnosti. Upřesnil, že v tomto ohledu zcela věří českým tajným službám, kterým by nikdo nebránil prověřit děti i rodiny ochotné je přijmout a že výběr dětí je zcela na české straně.

Snahu splnit mezinárodní závazek a také Úmluvu o právech dětí, kterou ČR ratifikovala před třiceti lety, podpořila vedle Michaely Šojdrové také Markéta Pekarová Adamová, místopředsedkyně TOP 09.

Zástupci Lékařů bez hranic a Organizace na pomoc uprchlíkům informovali o něutěšených podmínkách v řeckých táborech, kde uprchlíci, včetně zmiňovaných dětí a dospívajících, i v tomto počasí, žije ve stanech, bez elektřiny a perspektivy budoucnosti i několik let.

S návrhem přijmout 50 syrských sirotků z řeckých táborů přišla loni europoslankyně Michaela Šojdrová (KDU-ČSL). Premiér Andrej Babiš (ANO) tehdy uvedl, že Česko žádné migranty přijímat nebude a uprchlíkům je třeba pomáhat v jejich zemích. Zmínil plán vybudovat sirotčinec v Sýrii. Týdeník Respekt před nedávnem informoval o tom, že se záměr neuskuteční.

Přečteno: 1138x
 

Kam dál:

Štítky:  

Migrace, Sýrie, Děti, ŘeckoHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo