romea - logo
17. ledna 2021 (neděle)
svátek má Drahoslav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Podle ministerstva školství bude inkluze stát více než miliardu korun ročně

11.8.2015 15:00
Asistent pedagoga (FOTO: Nová škola)
Asistent pedagoga (FOTO: Nová škola)

Nedávno schválená novela školského zákona, která má zlepšit podmínky pro začleňování různým způsobem znevýhodněných dětí do běžných škol, by podle odhadů ministerstva školství mohla znamenat dodatečné nároky na státní rozpočet ve výši miliardy korun v roce 2017 a 1,5 miliardy korun o rok později. Uvádí se to v Akčním plánu inkluzivního vzdělávání na období 2016 až 2018, který úřad zveřejnil na svém webu.

Podle nových pravidel musejí školy začít fungovat od 1. září 2016. Náklady na zbytek příštího kalendářního roku byly už dříve vyčísleny na 410 milionů korun. Ministryně školství Kateřina Valachová (za ČSSD) je má do rozpočtu na příští rok přislíbeny. Více než 318 milionů z této sumy je určeno na asistenty pedagoga, jejichž počet se bude muset navýšit.

V dalších letech by nároky na státní rozpočet měly být upřesňovány vždy v květnu předcházejícího roku. Vedle státního rozpočtu budou inkluzivní opatření financovány také z evropských dotací. V programu Výzkum, vývoj a vzdělávání se na tyto účely počítá celkem se 2,03 miliardy korun.

Schválená novela školského zákona mění přístup k žákům se speciálními vzdělávacími potřebami, které jsou dané například jejich zdravotním nebo sociálním znevýhodněním. Hlavním výstupem diagnostiky jsou podpůrná opatření, s jejichž pomocí se mohou tyto děti vzdělávat v běžné škole. Na poskytnutí těchto opatření, mezi něž patří třeba speciální pomůcky, odlišný přístup ve výuce nebo asistent pedagoga, mají žáci zákonný nárok.

Pro aplikaci tohoto ustanovení v praxi bude zásadní podoba prováděcího předpisu. Návrh vyhlášky by měl být do konce srpna odeslán Evropské komisi, která inkluzi v Česku sleduje zejména z pohledu romské menšiny. Definitivně by měla být vyhláška schválena na konci roku 2015.

Dalším aktuálním úkolem je podle materiálu, který na konci července schválila vláda, zrušení redukovaných osnov pro lehce mentálně postižené žáky, takzvané přílohy LMP k rámcovému programu pro základní vzdělávání. Může se podle nich učit na základních školách praktických (dříve zvláštních) i na běžných školách při integraci dětí s lehkým mentálním postižením. Zrušení přílohy je opatřením proti diskriminaci romských dětí v českém vzdělávacím systému.

Pro úspěšnou inkluzi je také zásadní zvýšení kvality služeb poskytovaných školskými poradenskými zařízeními, tedy pedagogicko-psychologickými poradnami a speciálně pedagogickými centry. Měla by se sjednotit diagnostika především u sociálně znevýhodněných dětí. Přímo ve školách by mělo integrovaným žákům poskytovat podporu více školních psychologů i speciálních pedagogů

Přečteno: 1209x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Vzdělávání, Inkluzivní vzděláváníHLAVNÍ ZPRÁVY

Josef Gabčo (FOTO: AC Sparta Praha futsal)

Skvělý romský futsalista Josef Gabčo mění dres! Z jeho umu bude těžit AC Sparta Praha!

15.1.2021 18:00
Josef Gabčo až do včerejška patřil mezi opory prvoligového futsalového týmu SK Olympik Mělník. O jeho výjimečném postavení hovoří fakt, že od začátku kromě dresu navlékal také kapitánskou pásku. To vše již patří minulosti. Nově bude 27-letý hráč oblékat dres AC Sparta Praha.
 celý článek

Nakladatelství Naše vojsko nabízí ve svém obchodu kalendář s portréty

Policie uzavřela případ propagace nacismu. Na nakladatelství Naše vojsko podala žalobu!

15.1.2021 17:35
Kalendář pro rok 2021 s portréty nacistických pohlavárů Třetí říše se může stát nakladatelství Naše vojsko osudným. Policie právě ukončila vyšetřování propagačních předmětů s nacistickou tématikou a podala návrh na žalobu. Informoval o tom mluvčí pražského městského státního zastupitelství Aleš Cimbala.
 celý článek

Policie zasahuje 30. 10. 2020 proti muži, který ohrožoval Bartoloměje Girgu a jeho sedmiletého syna pistolí (FOTO: repro video Bertík Girga)

videoBertík Girga: Muž mířil na mého sedmiletého syna pistolí, policie to vyhodnotila jako přestupek. V únoru jdeme vypovídat na úřad

15.1.2021 15:10
Nedávno došlo v Bílině k vážnému incidentu. Neznámý muž zde před místní prodejnou ohrožoval pistolí zpěváka a textaře Bartoloměje Girgu a jeho syna. Girga je ve veřejnosti znám jako Bertík. Podle jednoho z policistů šlo o pistoli plynovou, Bertík neví, o jakou jde zbraň, podle jeho vyjádření mu však policista sdělil, že byla předělaná na kovové kuličky. Incident se odehrál na parkovišti před bílinskou prodejnou Penny. Policie nakonec celý incident vyhodnotila jako přestupek.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo