romea - logo
26. února 2021 (pátek)
svátek má Dorota

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Podle některých politiků je rasismus problémem i v České republice

12.6.2020 10:41
Fotografie, která vyvolala vlnu rasismus. Obličeje a jména žáků první třídy ZŠ Plynárenská v Teplicích byla pro potřeby článku pro jejich ochranu zakryta.
Fotografie, která vyvolala vlnu rasismus. Obličeje a jména žáků první třídy ZŠ Plynárenská v Teplicích byla pro potřeby článku pro jejich ochranu zakryta.

V posledních dnech světem otřásají demonstrace proti rasismu, jež vyvolalo zabití černocha George Floyda. Nenávist a xenofobie jsou podle některých politiků problémem i v České republice. Diskusi rozvířil i nápis, který se objevil na soše Winstona Churchilla v Praze. Probírá to CNN Prima news.

„I u nás házíme lidi do škatulek, ale méně nápadně než v USA. O to jsou však problémy u nás všestrannější,“ konstatovala místopředsedkyně sněmovního sociálního výboru Olga Richterová (Piráti). Romové to podle ní mají těžší, když někam zašlou životopis a žádají o práci nebo když si chtějí pronajmout byt. „Když máte romské příjmení, máte výrazně menší šanci s totožnými pracovními zkušenostmi nebo osobním profilem být pozván nebo dostat šanci pronájmu,“ zhodnotila Richterová.

„Nenávist, xenofobie i rasismus jsou problémem v české společnosti,“ komentovala pro CNN Prima NEWS šéfka TOP 09 a místopředsedkyně výboru pro sociální politiku Markéta Pekarová Adamová. „Na sociálních sítích se s rasistickými komentáři setkáte velmi často, vůči Romům jsou takové projevy bohužel stále běžné, nejen na internetu. Xenofobně se mnozí vyjadřují k uprchlíkům, některé politiky nevyjímaje,“ dodala. Podle ní však před projevy rasismu velká část společnosti zavírá oči.

Podobně to vidí místopředseda Sněmovny a šéf ODS Petr Fiala. Rasismus je podle něj problémem, před kterým nelze zavírat oči nikde na světě. Myslí si však, že v Česku nemá silnou základnu. „Ale musí se s ním bojovat už v začátku, k čemuž patří jasné odmítání všeho, co byť jen naznačuje rasovou nadřazenost nebo nenávist,“ napsal CNN Prima NEWS Fiala.

Ministr zahraničí a místopředseda soc. dem. Tomáš Petříček je přesvědčen, že rasismus se ve větší nebo menší míře vyskytuje po celém světě, Česko nevyjímaje. „Velmi podporuji civilizované snahy o nápravu nerovností ve společnosti.“ uvedl Petříček.

CELÝ ČLÁNEK ČTĚTE ZDE

František Kostlán, CNN Prima news
Přečteno: 794x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Rasismus, Politika, Média, Česká republikaHLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo