romea - logo
9. srpna 2020 (neděle)
svátek má Roman

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Podle některých politiků je rasismus problémem i v České republice

12.6.2020 10:41
Fotografie, která vyvolala vlnu rasismus. Obličeje a jména žáků první třídy ZŠ Plynárenská v Teplicích byla pro potřeby článku pro jejich ochranu zakryta.
Fotografie, která vyvolala vlnu rasismus. Obličeje a jména žáků první třídy ZŠ Plynárenská v Teplicích byla pro potřeby článku pro jejich ochranu zakryta.

V posledních dnech světem otřásají demonstrace proti rasismu, jež vyvolalo zabití černocha George Floyda. Nenávist a xenofobie jsou podle některých politiků problémem i v České republice. Diskusi rozvířil i nápis, který se objevil na soše Winstona Churchilla v Praze. Probírá to CNN Prima news.

„I u nás házíme lidi do škatulek, ale méně nápadně než v USA. O to jsou však problémy u nás všestrannější,“ konstatovala místopředsedkyně sněmovního sociálního výboru Olga Richterová (Piráti). Romové to podle ní mají těžší, když někam zašlou životopis a žádají o práci nebo když si chtějí pronajmout byt. „Když máte romské příjmení, máte výrazně menší šanci s totožnými pracovními zkušenostmi nebo osobním profilem být pozván nebo dostat šanci pronájmu,“ zhodnotila Richterová.

„Nenávist, xenofobie i rasismus jsou problémem v české společnosti,“ komentovala pro CNN Prima NEWS šéfka TOP 09 a místopředsedkyně výboru pro sociální politiku Markéta Pekarová Adamová. „Na sociálních sítích se s rasistickými komentáři setkáte velmi často, vůči Romům jsou takové projevy bohužel stále běžné, nejen na internetu. Xenofobně se mnozí vyjadřují k uprchlíkům, některé politiky nevyjímaje,“ dodala. Podle ní však před projevy rasismu velká část společnosti zavírá oči.

Podobně to vidí místopředseda Sněmovny a šéf ODS Petr Fiala. Rasismus je podle něj problémem, před kterým nelze zavírat oči nikde na světě. Myslí si však, že v Česku nemá silnou základnu. „Ale musí se s ním bojovat už v začátku, k čemuž patří jasné odmítání všeho, co byť jen naznačuje rasovou nadřazenost nebo nenávist,“ napsal CNN Prima NEWS Fiala.

Ministr zahraničí a místopředseda soc. dem. Tomáš Petříček je přesvědčen, že rasismus se ve větší nebo menší míře vyskytuje po celém světě, Česko nevyjímaje. „Velmi podporuji civilizované snahy o nápravu nerovností ve společnosti.“ uvedl Petříček.

CELÝ ČLÁNEK ČTĚTE ZDE

František Kostlán, CNN Prima news
Přečteno: 733x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Rasismus, Politika, Média, Česká republikaHLAVNÍ ZPRÁVY

Filip Grznár (zdroj: repro YouTube)

Grznár schvaloval zastřelení Roma a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. U soudu tvrdí, že šlo o nadsázku

4.8.2020 21:09
U okresního soudu v Chomutově začalo hlavní líčení v případu kulturisty Filipa Grznára, který schvaloval zastřelení mladého Roma v Chomutově a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. Je obviněný z násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci a ze schvalování trestného činu, za což mu hrozí až rok za mřížemi. Informuje o tom server iDNES.cz.
 celý článek

Josef Serinek (FOTO: Post Bellum)

AUDIO: Česká cikánská rapsodie. Vzpomínky proslulého „Černého partyzána“ Josefa Serinka čte herec Hynek Čermák

3.8.2020 12:10
Český rozhlas Vltava začíná vysílat čtení na pokračování vzpomínek proslulého "Černého partyzána" Josefa Serinka, jemuž se podařilo uprchnout z koncentračního tábora v Letech a zapojit se do oboje proti nacistům, kteří povraždili jeho rodinu. Premiéru každého dílu v podání herce Hynka Čermáka můžete poslouchat každý všední den v 11:30 na Vltavě a po odvysílání ještě po dobu dvou týdnů on-line.
 celý článek

videoZÁZNAM: "Leperiben: My nezapomínáme." Organizace Ara Art i letos pořádala pietní akci k připomínce obětí romského holocaustu

29.7.2020 11:58
V neděli 2. srpna od 18.30 se na pražském náměstí Míru uskutečnila 2. ročník pietní akce k připomínce obětí romského holocaustu, s názvem "Leperiben: My nezapomínáme".
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo