Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Podle politologů proti vládě v sobotu demonstrovali extremisté i lidé jen nespokojení. Přišel i Vandas a rasistický vrah Pechanec

05. září 2022
Čtení na 3 minuty

Protivládní demonstrace v Praze na Václavském náměstí se v sobotu podle politologů nezúčastnili jen proruští extremisté, na něž jako na organizátory poukázal premiér Petr Fiala (ODS), ale také lidé, kteří chtěli vyjádřit nespokojenost s postupem vlády při řešení energetické krize. Politolog Lubomír Kopeček z Masarykovy univerzity v Brně dnes řekl ČTK, že na tuto nespokojenost mohou doplatit vládní strany při komunálních volbách, které budou především ve velkých městech testem důvěry ve Fialův kabinet.

Na víc než tříhodinové demonstraci se podle policie sešlo asi 70.000 lidí. Protest s názvem Česká republika na 1. místě byl společnou akcí organizací, politických stran a občanů, kteří nesouhlasí se současnou politikou a chtějí demisi vlády.

Premiér Fiala v reakci na demonstraci uvedl, že je jasné, že se v Česku objevují dezinformační proruské kampaně a někdo jim podléhá. Rusko podle něj vede se státy EU prostřednictvím energií ekonomickou válku. Politika předchozí vlády Andreje Babiše (ANO) nechala ČR úplně závislou na ruských energiích a současná vláda dělá kroky k tomu, aby se závislosti co nejdříve zbavila, řekl. Dodal, že každý má právo vyjádřit své postoje.

Extremisté, lidé podléhající dezinformacím a vystrašení lidé, kteří se bojí zdražování energií

“Na pódiu byli lidé, kteří jsou opravdu spojeni s velmi vyhraněnými proruskými postoji, a slova premiéra Petra Fialy (ODS) o tom, že mají blízko k extremismu, odrážejí realitu,” uvedl politolog Lubomír Kopeček. Na druhou stranu 70.000 účastníků demonstrace odráží “hodně velkou nespokojenost” s vládním postojem při řešení energetické krize.

O sobotní demonstraci se mluví jako o protestu proti Fialově vládě, jenže část přítomných protestovala proti pilířům současného demokratického systému a západním spojeneckým svazkům, uvedl na twitteru politolog Jiří Pehe. Podle něj je to třeba rozlišovat, neboť antisystémový extremismus není totéž jako nesouhlas s vládní politikou.

Fialův výrok o tom, že demonstraci svolaly proruské síly, je podle Miloše Gregora z katedry politologie Masarykovy univerzity naprosto legitimní a fakticky správný. Část z nich byla i mezi protestujícími. “Netroufám si odhadovat, jak velká část, ale není to jen nějaké malá skupina,” uvedl Gregor na twitteru. Nebylo by ale fér tvrdit, že se na demonstraci sešli jen takto smýšlející lidé. Byli tam lidé zoufalí a nešťastní, kteří chtěli dát najevo svou nespokojenost, uvedl Gregor.

Skupina lidí, která je označovaná jako “proruská”, je mnohem pestřejší a toto hodnocení na ni vždy nesedí, uvedl na twitteru Jan Charvát z katedry politologie Fakulty sociálních věd Masarykovy univerzity. Podle politologa a někdejšího místopředsedy Zelených Petra Kutílka se demonstrace zúčastnili hlavně lidé, kteří jednak podléhají dezinformacím a jednak se cítí ekonomicky ohroženi.

Přišel předseda DSSS Tomáš Vandas nebo rasistický vrah Pechanec

Pořadatelé demonstrace se hlásili mimo jiné k hnutí Chcípl pes, které vzniklo v době epidemie covidu-19 a stavělo se proti opatřením proti šíření infekce. Mezi řečníky vystoupila například předsedkyně hnutí Trikolora Zuzana Majerová Zahradníková, podle které by vláda měla ukončit protiruské sankce a zastavit dodávky zbraní na Ukrajinu.

Bývalý poslanec Lubomír Volný (Volný blok) pak vyzval ke spolupráci národoveckých sil. Další řečníci se vyslovovali pro mír nebo proti očkování proti covidu-19. Byli mezi nimi třeba místopředseda Svobodných a zakladatel Paralelní lékařské komory Miroslav Havrda, prezidentský kandidát KSČM Josef Skála nebo zdravotnice Petra Rédová Fajmonová, která kandiduje do Senátu za uskupení Právo Respekt Odbornost.

I když mezi demonstranty byli i významní členové SPD, na podiu nikdo z nich nevystoupil. Poslanec SPD Jiří Kobza své vystoupení na poslední chvíli odvolal.

Mezí účastníky demonstrace byli k vidění i neonacisté, účast na sociálních sítích však avizovali i někteří Romové. Nad hlavami účastníků se tek objevily i vlajky Dělnické strany a společně s předsedou Dělnické strany Tomášem Vandasem se vyfotil i rasistický vrah Vlastimil Pechanec, který v červenci 2001 zavraždil Roma Ottu Absolona.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon