romea - logo
27. května 2020 (středa)
svátek má Valdemar
Loading
rozšířené vyhledávaní

Podle vedení ČSBS nebyl Vodička v Terezíně xenofobní. Někteří členové svazu se od něj distancují v petici

19.5.2016 13:44
Jaroslav Vodička, Předseda ČSBS, 15. 5. 2016 během terezínské tryzny (FOTO: repro Česká televize)
Jaroslav Vodička, Předseda ČSBS, 15. 5. 2016 během terezínské tryzny (FOTO: repro Česká televize)

Ústřední výbor Českého svazu bojovníků za svobodu (ČSBS) vyjádřil souhlas s nedělním projevem svého předsedy Jaroslava Vodičky na pietě v Terezíně. Kritici projev Vodičky označovali kvůli výrokům o uprchlících za xenofobní.

Vodičkův terezínský projev na úterním zasedání podle místopředsedy výboru Emila Kulfánka zkritizovala předsedkyně kladenské okresní organizace ČSBS. „Většina členů ústředního výboru podpořila projev našeho předsedy,“ řekl. Dodal, že kladenská předsedkyně měla právo na vyjádření svého nesouhlasu, ale její hlas zůstal v menšině. „Neznamená to, že ji nějak zatracujeme,“ poznamenal.

Kritika nastala po nedělní terezínské pietě. Židovská obec v Praze a Federace židovských obcí v ČR ve společném prohlášení uvedly, že projev Vodičky byl xenofobní a projev předsedy Senátu Milana Štěchaze stejné akce nacionalistický a protiněmecký (více o kritice zde). Oba se podle židovských organizací nehodily na akci, která má připomínat oběti nacistické perzekuce.

U Vodičkova projevu obcím vadilo to, že současnou migraci označil za invazi. Uchýlil se prý k „hrubým xenofobním stereotypům“. Vodička během tryzny také řekl, že uprchlíci neutíkají před válkou. „Prchají ne s touhou bránit svou vlast, prchají, aby vytěžili nášlétaa prací generací před námi budovaný evropský sociálníekonomický systém,“ řekl.

Podle mezinárodních organizací pochází většina současných uprchlíků mířících do Evropy ze Sýrie a Iráku, kde už několik let zuří boje, které si jen v Sýrii vyžádaly za posledních pět let téměř půl milionu obětí.

„Rozhodně si nemyslím, že by ten projev byl xenofobní nebo že by byl zaměřen proti německé populaci v České republice. V žádném případě. Nejsme jako spolek zaměřeni proti Němcům, ale proti vykladačům české historie v henleinovské ideologii, abych to vyjádřil naprosto přesně,“ řekl Kulfánek.

Někteří členové ČSBS se však od Vodičkova projevu veřejně distancují. Pod peticí je v tuto chvíli 16 pdopisů. Server Romea.cz přináší její text v plném znění:

Prohlášení členů a členek ČSBS

My, členky a členové Českého svazu bojovníků za svobodu,

 

se distancujeme od způsobu, kterým předseda našeho Svazu, Jaroslav Vodička, vystupuje navenek a pošlapává odkaz aktivních bojovníků a bojovnic proti nacismu, fašismu, rasismu a nesvobodě.

Chceme připomenout, že cílem ČSBS je prostřednictvím spolkové činnosti přispívat k rozvoji České republiky v duchu humanitních tradic zakladatelů našeho státu a zásad Charty lidských práv. Věříme, že masarykovský odkaz humanity není v současné situaci pro ČSBS již pouhým prázdným slovem.

Vzpomínáme na životy našich předků a přátel, kterými byla vykoupena naše současná svoboda, kterou máme povinnost bránit proti veškerým projevům intolerance a omezenosti. Jako přeživší a potomci přeživších nacistického genocidia, jehož podstatou je rozdělování lidí dle národnosti, rasy a víry, si nepřejeme a nesouhlasíme s tím, aby individuální projevy našeho předsednictva byly vydávány za projevy naše.

Evropa dnešních dní je útočištěm pro děti, ženy a muže, kteří jsou ve svých domovech pronásledováni, mučeni a vražděni ze stejných důvodů jako naši předci či my samotní před několika desítkami let. Je zcela nemístné, aby představení ČSBS zpochybňovali naši povinnost pomoci slabým a trpícím. Bylo to právě Československo, na jehož humanistické tradice často vzpomínáme, které svého času sloužilo jako poslední útočiště pro pronásledované a ohrožené obyvatelstvo před totalitou. Českoslovenští občané pak sami využili útočiště v zemích, které je přijaly.

Pokud bude vedení ČSBS i nadále zpochybňovat samotnou podstatu odkazu protinacistických bojovníků, ztrácí zcela svoji vlastní legitimitu a ničí odkaz těch, jejichž práci a oběť má mít na paměti a v úctě.

Žádáme předsedu Jaroslava Vodičku, aby se do budoucna zdržel jakéhokoli dalšího jednání zpochybňujícího hodnoty, ve které věříme – lidství, odvahu a respekt. Žádáme delegáty Sjezdu ČSBS, aby si uvědomili svoji zodpovědnost za směřování organizace při nadcházejících volbách. Jen na vás je nyní budoucnost Českého svazu bojovníků za svobodu.

 

Přečteno: 1135x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Židé, Terezín, Xenofobie, pietní akt, Nacionalismus, ČSBSHLAVNÍ ZPRÁVY

Starostka obce Veltěže Věra Posledníková a vyhořelý dům rodiny Přibylových (FOTO: ROMEA TV)

videoVIDEO: Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc romské rodině, které vyhořela v pátek část domu

19.5.2020 15:02
Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc pro romskou rodinu, které vyhořela v pátek 15. 5. 2020 velká část domu. Obec na sbírkový účet vloží počáteční vklad 5 tisíc korun. Uvedla to v rozhovoru pro romskou internetovou televizi ROMEA TV starostka obce Věra Posledníková.
 celý článek

Jan Cina

Herec Jan Cina kvůli romskému příjmení narazil při hledání bydlení. „Byl to šok,” říká

19.5.2020 13:25
Jan Cina je dvaatřicetiletý populární český herec. Jeho otec je Rom, rodina z části pochází z východního Slovenska. Přestože on sám říká, že se svým romstvím nikdy neměl problém - zejména proto, že to na něm není na první pohled poznat - setkal se nedávno s tím, čemu v Česku čelí řada Romů. Při hledání bydlení se ho totiž realitní makléř na základě jeho příjmení zeptal, zda není Rom a dodal, že by s tím mohli mít majitelé problém.
 celý článek

Obyvatelé ubytovny v ulici Klíšská. (FOTO: ROMEA TV)

Romská rodina z ústecké ubytovny uspěla u Nejvyššího správního soudu, spor se po dvou letech vrací před krajský soud

19.5.2020 11:15
Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil rozsudek Krajského soudu v Ústí nad Labem, na který se v létě 2018 obrátila jedna z romských rodin vystěhovaných z ústecké ubytovny, která byla uzavřena po vyhlášení tzv. "bezdoplatkové zóny" na území města Ústí nad Labem. Žalobou namířenou proti městu rodina namítala, že došlo k nezákonnému zásahu do jejich práv, a rovněž požádala soud o zrušení opatření, kterým byla "bezdoplatková zóna" vyhlášena. Krajský soud žalobu odmítl, Nejvyšší správní soud nyní rozhodl, že to bylo nezákonné.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo