romea - logo
20. června 2019 (čtvrtek)
svátek má Květa
Loading
rozšířené vyhledávaní

Podle výzkumu si většina bezdomovců umí sociální byt udržet. Odborníci prosazují model "nejdřív bydlení"

Praha, 23.10.2014 10:40, (ROMEA)
Z manifestace Platformy pro sociální bydlení u Hlavního nádraží v Praze. (FOTO: Jan Čonka)
Z manifestace Platformy pro sociální bydlení u Hlavního nádraží v Praze. (FOTO: Jan Čonka)

Valná většina lidí bez domova, kteří získali záhy byt, si ho dokázala udržet a odrazit se ode dna. Úspěšnost v různých místech Evropy dosahovala víc než 80 procent, někde činila až 97 procent. Ukázal to evropský výzkum, který se zaměřil na model pomoci "nejdřív bydlení". Výsledky v Praze na konferenci o sociálním bydlení představil koordinátor výzkumu Busch-Geertsema.

Podle vládní koncepce prevence bezdomovectví je v ČR kolem 30 000 lidí bez přístřeší. Zhruba 100 000 osob ztráta bydlení hrozí, a to kvůli nízkým příjmům či dluhům. Nejohroženější skupinou jsou osamělé seniorky a senioři, početné rodiny, domácnosti nezaměstnaných i samoživitelek a samoživitelů. Česká republika zákon o sociálním bydlení nemá, Sobotkova vláda ho chystá. Podle plánu by norma mohla začít platit na konci roku 2016.

Platforma pro sociální bydlení a další experti prosazují právě model "nejdřív bydlení". Lidé v tísni by podle nich měli běžné bydlení získat co nejdřív, k tomu by dostali podporu sociálních pracovníků a služeb. Některé země využívají jinou metodu. Člověk se na samostatné bydlení připravuje a postupně se k němu propracuje. Podle Štěpána Ripky z Platformy pro sociální bydlení se ale mnozí potřební k bytu nedostanou a dlouhodobě zůstávají v azylových domech a ubytovnách.

Na model "nejdřív bydlení" se zaměřil evropský projekt, který trval od června 2011 do července 2013. Autoři zkoumali pět programů sociálního bydlení v Amsterodamu, Glasgowě, Budapešti, Kodani a Lisabonu pro lidi závislé na alkoholu a drogách či s psychickými potížemi, kteří skončili na ulici. Sledovali téměř 200 osob. V Amsterodamu si dokázalo byt po jeho získání dlouhodobě udržet 97 procent lidí bez domova. V Kodani se díky bydlení ode dna odrazilo 94 procent lidí, v Glasgowě 93 procent a v Lisabonu 79 procent.

"Plavat se člověk naučí lépe ve vodě, než když se plácá na suchu. Když má smlouvu na byt a bydlení, dokáže to. Když to zvládli lidé se závislostmi, ostatní lidé v tísni to dokážou ještě lépe. Nepotřebují mezistupně, ale byt a podporu služeb," řekl Busch-Geertsema. Podle něj výsledky ukázaly, že budovat přechodné bydlení či vícestupňový model přípravy není příliš smysluplné. Vysoké jsou i náklady. "Dát rovnou byt není v konečném důsledku dražší," uvedl koordinátor.

Podle něj by přístup k sociálnímu bydlení měli mít všechny skupiny potřebných, tedy rodiny, samoživitelé a samoživitelky, přistěhovalci či příslušníci menšin.

„V České republice narůstá počet lidí, kteří jsou nuceni hledat alternativy ke standardnímu bydlení a ocitají se v bytové nouzi, mezi nimi ne zcela zanedbatelná část Romů, ale stále častěji také senioři, matky samoživitelky, rodiny s jedním příjmem. Ti všichni se ocitají v zoufalé situaci a stát by měl mít připravený model, jak lidem z tohoto neutěšeného stavu pomoci a vrátit je, pokud možno, do života, nenechávat na okraji společnosti ve vyloučených lokalitách, čímž vznikají jen další a další problémy a propast mezi nimi a zbytkem společnosti,“ řekl Jiří Dienstbier, ministr pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu.  

Podle premiérova šéfporadce Vladimíra Špidly by se do zákona o sociálním bydlení měla metoda "nejdřív bydlení" promítnout. Zapojit by se měl stát, obce i soukromí vlastníci domů a bytů. Například v Británii či Belgii funguje agentura, která pronajímá od soukromníka byty, do nich pak umístí potřebné. Majitelé mají nájem zajištěný od agentury, popsal Špidla. Podle jeho názoru by se měl nájem v sociálním bydlení regulovat, v zákoně by měla být i prevence bezdomovectví.

„Cílem konference bylo propojit nejnovější výsledky akademického výzkumu efektivního řešení bezdomovectví a přístupu Romů k bydlení s klíčovými partnery z veřejné správy, kteří mají na starosti přípravu politik sociálního bydlení a sociálního začleňování. Rádi bychom, aby obecné politiky bydlení do budoucna nevylučovaly Romy z přístupu k bydlení. Výsledky konference budeme dále prosazovat v pracovních skupinách při přípravě Koncepce sociálního bydlení a Zákona o sociálním bydlení. Definice cílové skupiny sociálního bydlení nesmí předem vylučovat nikoho, kdo se ocitne v bytové nouzi a není schopen sám si pomoci,“ uvedl Štěpán Ripka, organizátor konference z Platformy pro sociální bydlení.

Přečteno: 971x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Bydlení, Bezdomovci, Platforma pro sociální bydlení, VýzkumHLAVNÍ ZPRÁVY

Setkání romských studentů Baruvas v Týnci nad Sázavou (květen 2019) (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

videoROMEA spustila kampaň na podporu romských studentů. Zapojit se můžete i vy!

11.6.2019 11:45
ROMEA spustila další fundrasingovou kampaň na podporu romských studentů středních a vyšších odborných škol, tentokrát s názvem Společně to dokážeme. Pětiletý projekt Romský stipendijní program pro studenty SŠ a VOŠ odstartovala ROMEA v ropce 2016. Za tu doby podpořila stipendiem 198 studentů středních a vyšších odborných škol, umožnila studentům zúčastnit se 283 vzdělávacích kurzů, doučování nebo školních exkurzí a uspořádala 9 studentských setkání BARUVAS pro 215 studentů.
 celý článek

Památník v Lidicích. (FOTO: Wikipedia.org)

Před 77 lety vypálili nacisté Lidice. V sobotu proběhne v památníku pietní akt

10.6.2019 15:56
V sobotu 15. června od 10:00 proběhne v Památníku Lidice Pietní vzpomínka k 77. výročí vyhlazení obce Lidice a osady Ležáky. V Ležácích se vzpomínková akce uskuteční v neděli 23. června.
 celý článek

--ilustrační foto--

Několik bitek v Kojetíně, medializuje se pouze ta "romská", starosta píše o "cikánském zlořádu"

10.6.2019 14:37
Na Masarykově náměstí v Kojetíně došlo v pátek 7.června večer k hromadné rvačce dvou skupin lidí. Podle starosty obce Leoše Ptáčka šlo o místní Romy. Zraněni byli dva lidé, došlo k poškození automobilu a střelbě z plynové pistole. Případ policisté vyšetřují jako trestné činy výtržnictví, poškození cizí věci a pokus těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo