romea - logo
19. dubna 2019 (pátek)
svátek má Rostislav
Loading
rozšířené vyhledávaní

Podle výzkumu si většina bezdomovců umí sociální byt udržet. Odborníci prosazují model "nejdřív bydlení"

Praha, 23.10.2014 10:40, (ROMEA)
Z manifestace Platformy pro sociální bydlení u Hlavního nádraží v Praze. (FOTO: Jan Čonka)
Z manifestace Platformy pro sociální bydlení u Hlavního nádraží v Praze. (FOTO: Jan Čonka)

Valná většina lidí bez domova, kteří získali záhy byt, si ho dokázala udržet a odrazit se ode dna. Úspěšnost v různých místech Evropy dosahovala víc než 80 procent, někde činila až 97 procent. Ukázal to evropský výzkum, který se zaměřil na model pomoci "nejdřív bydlení". Výsledky v Praze na konferenci o sociálním bydlení představil koordinátor výzkumu Busch-Geertsema.

Podle vládní koncepce prevence bezdomovectví je v ČR kolem 30 000 lidí bez přístřeší. Zhruba 100 000 osob ztráta bydlení hrozí, a to kvůli nízkým příjmům či dluhům. Nejohroženější skupinou jsou osamělé seniorky a senioři, početné rodiny, domácnosti nezaměstnaných i samoživitelek a samoživitelů. Česká republika zákon o sociálním bydlení nemá, Sobotkova vláda ho chystá. Podle plánu by norma mohla začít platit na konci roku 2016.

Platforma pro sociální bydlení a další experti prosazují právě model "nejdřív bydlení". Lidé v tísni by podle nich měli běžné bydlení získat co nejdřív, k tomu by dostali podporu sociálních pracovníků a služeb. Některé země využívají jinou metodu. Člověk se na samostatné bydlení připravuje a postupně se k němu propracuje. Podle Štěpána Ripky z Platformy pro sociální bydlení se ale mnozí potřební k bytu nedostanou a dlouhodobě zůstávají v azylových domech a ubytovnách.

Na model "nejdřív bydlení" se zaměřil evropský projekt, který trval od června 2011 do července 2013. Autoři zkoumali pět programů sociálního bydlení v Amsterodamu, Glasgowě, Budapešti, Kodani a Lisabonu pro lidi závislé na alkoholu a drogách či s psychickými potížemi, kteří skončili na ulici. Sledovali téměř 200 osob. V Amsterodamu si dokázalo byt po jeho získání dlouhodobě udržet 97 procent lidí bez domova. V Kodani se díky bydlení ode dna odrazilo 94 procent lidí, v Glasgowě 93 procent a v Lisabonu 79 procent.

"Plavat se člověk naučí lépe ve vodě, než když se plácá na suchu. Když má smlouvu na byt a bydlení, dokáže to. Když to zvládli lidé se závislostmi, ostatní lidé v tísni to dokážou ještě lépe. Nepotřebují mezistupně, ale byt a podporu služeb," řekl Busch-Geertsema. Podle něj výsledky ukázaly, že budovat přechodné bydlení či vícestupňový model přípravy není příliš smysluplné. Vysoké jsou i náklady. "Dát rovnou byt není v konečném důsledku dražší," uvedl koordinátor.

Podle něj by přístup k sociálnímu bydlení měli mít všechny skupiny potřebných, tedy rodiny, samoživitelé a samoživitelky, přistěhovalci či příslušníci menšin.

„V České republice narůstá počet lidí, kteří jsou nuceni hledat alternativy ke standardnímu bydlení a ocitají se v bytové nouzi, mezi nimi ne zcela zanedbatelná část Romů, ale stále častěji také senioři, matky samoživitelky, rodiny s jedním příjmem. Ti všichni se ocitají v zoufalé situaci a stát by měl mít připravený model, jak lidem z tohoto neutěšeného stavu pomoci a vrátit je, pokud možno, do života, nenechávat na okraji společnosti ve vyloučených lokalitách, čímž vznikají jen další a další problémy a propast mezi nimi a zbytkem společnosti,“ řekl Jiří Dienstbier, ministr pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu.  

Podle premiérova šéfporadce Vladimíra Špidly by se do zákona o sociálním bydlení měla metoda "nejdřív bydlení" promítnout. Zapojit by se měl stát, obce i soukromí vlastníci domů a bytů. Například v Británii či Belgii funguje agentura, která pronajímá od soukromníka byty, do nich pak umístí potřebné. Majitelé mají nájem zajištěný od agentury, popsal Špidla. Podle jeho názoru by se měl nájem v sociálním bydlení regulovat, v zákoně by měla být i prevence bezdomovectví.

„Cílem konference bylo propojit nejnovější výsledky akademického výzkumu efektivního řešení bezdomovectví a přístupu Romů k bydlení s klíčovými partnery z veřejné správy, kteří mají na starosti přípravu politik sociálního bydlení a sociálního začleňování. Rádi bychom, aby obecné politiky bydlení do budoucna nevylučovaly Romy z přístupu k bydlení. Výsledky konference budeme dále prosazovat v pracovních skupinách při přípravě Koncepce sociálního bydlení a Zákona o sociálním bydlení. Definice cílové skupiny sociálního bydlení nesmí předem vylučovat nikoho, kdo se ocitne v bytové nouzi a není schopen sám si pomoci,“ uvedl Štěpán Ripka, organizátor konference z Platformy pro sociální bydlení.

Přečteno: 971x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Bydlení, Bezdomovci, Platforma pro sociální bydlení, VýzkumHLAVNÍ ZPRÁVY

V noci z 18. na 19. dubna 2009 vhodili čtyři neonacisté Ivo Müller, Václav Cojocaru, David Vaculík a Jaromír Lukeš zápalné láhve do rodinného domu ve Vítkově na Opavsku, kde bydlela romská rodina. Při následném požáru byli zraněni tři lidé, mezi nimi tehdy dvouletá Natálka, které utrpěla popáleniny na 80 procentech těla. Neonacisty soud odsoudil k dvacetiletým resp. dvacetidvouletým trestům odnětí svobody. (Koláž: Romea.cz)

Žhářský útok ve Vítkově, k němuž došlo před deseti lety, potrestaly soudy vysokými tresty

16.4.2019 11:03
Před deseti lety, v noci z 18. na 19. dubna 2009, zaútočila zápalnými láhvemi skupinka sympatizantů extrémní pravice na dům číslo 58 ve Vítkově na Opavsku obývaný romskou rodinou. Následkem požáru byla vážně popálena tehdy dvouletá Natálka. Zranění utrpěla i její matka a otec.
 celý článek

Kumar Vishwanathan (FOTO: Daniela Kantorová)

Kumar Vishwanathan: Žhářský útok ve Vítkově odstartoval úpadek extremistů

16.4.2019 10:50

Žhářský útok na romskou rodinu ve Vítkově před deseti lety, při kterém tehdy dvouletá Natálka utrpěla rozsáhlé popáleniny, odstartoval postupný úpadek pravicového extremismu v regionu. Myslí si to ostravský aktivista Kumar Vishwanathan, který se dlouhodobě věnuje romské menšině. Podle něj tehdy společnost vyslala signál, že takové zločiny nestrpí. Za zapálení domu se spící rodinou poslal soud čtyři neonacisty do vězení na 20 až 22 let.

 celý článek

Jednání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (FOTO: Úřad vlády ČR)

Občanští členové "romské rady" vyzvali v souvislosti s posledními incidenty mezi Romy a Čechy premiéra Babiše a ministra Hamáčka k jednání

16.4.2019 9:00
Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny vyzvali premiéra a ministra vnitra k jednání v návaznosti na násilné incidenty mezi Romy a Čechy v Lipníku nad Bečvou a Dvorcích na Bruntálsku.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo