romea - logo
3. dubna 2020 (pátek)
svátek má Richard
Loading
rozšířené vyhledávaní

Podmíněné tresty za bitku v Rumburku, která vyvolala nepokoje na Šluknovsku

Děčín, 21.5.2013 10:44, (ROMEA)
Okresní soud v Děčíně projednával 21. května 2013 hromadnou potyčku z loňského 21. srpna, která odstartovala nepokoje ve Šluknovském výběžku. (FOTO: ČTK)
Okresní soud v Děčíně projednával 21. května 2013 hromadnou potyčku z loňského 21. srpna, která odstartovala nepokoje ve Šluknovském výběžku. (FOTO: ČTK)

Podmíněné tresty dnes uložil děčínský soud čtyřem mladíkům za potyčku v Rumburku, kterou v srpnu 2011 začaly nepokoje ve Šluknovském výběžku. Tři mladiství dostali sedm až osm měsíců se zkušební dobou 18 měsíců, Kamil Cepero byl odsouzen k roční podmínce se zkušební dobou 24 měsíců. Všichni mají povinnost uhradit způsobené škody.

ČTK to řekla soudkyně Iva Najbrtová. Soudu se vzhledem k věku obžalovaných nemohla účastnit veřejnost.

Mírné tresty soud uložil proto, že obvinění měli v důsledku lednové amnestie čistý trestní rejstřík. "Vzhledem k tomu, že se změnila situace amnestií prezidenta republiky, u všech jsem navrhoval podmíněné tresty odnětí svobody. U dvou obviněných dřív byla recidiva, ta odpadla právě amnestií. V přípravném řízení jsme navrhovali nepodmíněné tresty," uvedl státní zástupce Petr Minich.

Rozsudek u mladistvých není pravomocný, Cepero byl odsouzen pravomocně, vzdal se lhůty na odvolání. Souzeni byli za výtržnictví, poškození cizí věci a ublížení na zdraví, v případě Cepera s rasovým podtextem. Rozsudky u nezletilých nejsou pravomocné, protože dnes k soudu nedorazili zástupci orgánu péče o dítě, kteří se k rozsudku musejí ze zákona vyjádřit.

K soudu se dnes nedostavili dva ze šesti obžalovaných, nepřišli ani svědci. "Jeden obžalovaný se omluvil, druhý se nedostavil bez omluvy. Byli vyloučeni k samostatnému jednání a budou souzeni samostatně," řekla Najbrtová. Obžalovaných bylo na počátku sedm, jednomu z nich soud už vloni v říjnu udělil podmínku za výtržnictví a poškozování cizí věci.

Podle soudkyně nevznesl nikdo z poškozených požadavek na náhradu škody. Odsouzeným bylo uloženo nahradit škodu pouze Všeobecné zdravotní pojišťovně za náklady na ošetření zraněných po potyčce, ČSOB pojišťovně mají zaplatit náklady na opravu rozbitých dveří. Tyto škody se pohybují v řádu několika desítek tisíc korun.

Incident se stal v Rumburku v noci na 21. srpna 2011. Cestou z diskotéky se potkaly dvě skupiny mladíků, Při následné potyčce došlo na kameny a teleskopické obušky. Policie v případu obvinila sedm lidí, dva napadení skončili v lékařské péči. Tři muži jsou obžalovaní z rasově motivovaného ublížení na zdraví, hrozí jim až pět let vězení a mladistvým poloviční trest.

Případ a jeho neobjektivní mediální zpracování vyhrotil v regionu  napětí mezi starousedlíky a sociálně slabou, zejména romskou komunitou. Po bitce se v Rumburku konala demonstrace, při níž dav zhruba 1500 lidí zkoušel vyprovokovat potyčky s Romy. Demonstrace se postupně konaly i na dalších místech Šluknovského výběžku, někde opakovaně. Policie pak pro Šluknovsko sestavila speciální pořádkovou jednotku.

Soudkyně Najbrtová uložila 9. října před rokem pouze Michalu Ferencovi sedmiměsíční podmíněný trest za výtržnictví. Rasový podtext se podle ní v tomto případě neprokázal.

Jediný odsouzený Michal Ferenc se k podílu na bitce přiznal, rozsudek je pravomocný. „Já se vůbec na nic nepamatuju, je to už víc než rok a navíc jsem byl při té rvačce opilý,“ řekl v říjnu 2012 odsouzený podle agentury Mediafax.

Podle státního zástupce Miroslava Martynka nejprve skupina místních etnických Čechů napadla mladého Roma, který si pak došel pro posilu. Ta se na etnické Čechy vrhla. „Někteří ale zůstali opodál a přímo se toho útoku nezúčastnili, proto jim nebylo sděleno obvinění,“ uvedl státní zástupce Miroslav Martynek.

Češi pak utekli do jednoho z domů, Romové však rozbili vstupní dveře. Při následné potyčce došlo na kameny a teleskopické obušky. Sedm lidí bylo nakonec obviněno, dva etničtí Češi skončili v lékařské péči.  Dva napadení byli pak v pracovní neschopnosti.

Původně se mluvilo o obžalobě z těžkého ublížení na zdraví, nakonec jde jen o ublížení. V trestní sazbě je velký rozdíl - za první prohřešek s rasovým podtextem může soud dát až dvanáctiletý trest, za druhý maximálně pět. Mladiství by měli dostat polovic.

ARCHIVNÍ VIDEO

Přečteno: 2154x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Rumburk, SoudHLAVNÍ ZPRÁVY

Nikola Taragoš, programový ředitel Romodrom, o.p.s. v rozhovoru pro ROMEA TV.

videoNikola Taragoš: Snažíme se zabránit zhoršení situace našich klientů, dodáváme jim ochranné pomůcky i základní potraviny

1.4.2020 12:00
Dalším hostem v sérii rozhovorů s osobnostmi, kteří aktivně pomáhají v době nouzového stavu je programový ředitel organizace Romodrom.
 celý článek

Tisková konference k zvládnutí onemocnění COVID-19 v romských lokalitách na Slovensku

videoSlovensko bude testovat Romy v osadách. Nakažení Romové by pak mohli být izolováni ve státních zařízeních

1.4.2020 15:50
Od pátku se na Slovensku spustí testování na onemocnění COVID-19 ve 33 romských osadách. Matovič na tiskové konferenci společně s Peterem Pollákem a novou zmocněnkyní pro romské komunity Andreou Bučkovou představil plán boje s konoravirem v romských lokalitách. Odběry, na které dohlédnou vojáci, budou probíhat od 3. do 9. dubna. O den později, 10. dubna, by už měly být známy výsledky. "To, že jde armáda do osad není demonstrace síly," tvrdí premiér Igor Matovič. Vojenští lékaři podle něj budou s testy pomáhat proto, aby testování nezatížilo civilní zdravotníky. Premiér Igor Matovič chce nakažené Romy z osad umístit do státních zařízení.
 celý článek

V pátek 17. 2. 2017 jednala Rada vlády pro záležitosti romské menšiny poprvé pod vedením ministra pro lidská práva Jana Chvojky (FOTO: Úřad vlády ČR)

Úřad vlády vyzývá k nominaci nových členů do Rady vlády pro záležitosti romské komunity

1.4.2020 11:05
Úřad vlády vyzývá na stránkách kabinetu k nominaci nových členek a členů do Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Rada má v současné době 29 členek a členů, z toho 16 zástupkyň a zástupců státní správy a 13 občanských členek a členů zejména z řad Romů - tři tedy chybí.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo