romea - logo
23. května 2022 (pondělí)
svátek má Vladimír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Podmíněný trest za rasistický komentář u článku o požáru v Bohumíně

19.11.2021 16:45
Rasistické komentáře pod článkem na serveru Novinky.cz informujícím 8. 8. 2020  o tragické události v Bohumíně, kde při požáru v panelového domě zemřelo v sobotu 11 lidí, z toho 3 děti. (Koláž: Romea.cz)
Rasistické komentáře pod článkem na serveru Novinky.cz informujícím 8. 8. 2020 o tragické události v Bohumíně, kde při požáru v panelového domě zemřelo v sobotu 11 lidí, z toho 3 děti. (Koláž: Romea.cz)

Muž, který napsal rasistický komentář pod článek o tragickém požáru v Bohumíně na Karvinsku dostal od Okresní soudu v Ústí nad Orlicí podmíněný trest odnětí svobody na jeden rok s odkladem na tři roky. Přišel také o počítač. České televizi to sdělil mluvčí soudu Jiří Procházka. Obžalovaný byl uznán vinným trestním příkazem. Ten je pravomocný. Třiačtyřicetiletého muže obvinila policie letos v lednu.

„Věc byla pravomocně rozhodnuta trestním příkazem, uložen trest odnětí svobody na jeden rok s odkladem na zkušební dobu tří roků a trest propadnutí věci – počítače,“ uvedl pro Českou televizi jiří Procházka.

Při požáru panelového domu v Bohumíně na Karvinsku zemřelo 8. srpna 11 lidí, včetně několika dětí.

Mluvčí pražské policie Eva Kropáčová uvedla, že obviněný muž vyhotovil a následně umístil komentáře nenávistného a rasistického charakteru o lidech bydlících v zasaženém bytě. Muže kriminalisté obvinili z hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny a schvalování trestného činu. "Z komentářů zcela prokazatelně vyplývalo schvalování zločinu a morální podpora pro jeho pachatele," řekla.

V souvislosti s požárem byl obžalován i šéfredaktor Vlasteneckých novin Radek Velička. Ten odmítl přijmout trest, který mu na konci června vyměřil Okresní soud v Ostravě formou trestního příkazu. 

Velička ve svém textu uváděl, že oběti i údajný pachatel byli Romové a o zemřelých psal autor textu jako o škodné a parazitech. ROMEA a 1. místopředsedkyně Pirátů Olga Richterová v srpnu 2020 na Veličku a další pisatele rasistických komentářů podali trestní oznámení.

Článek na extremistickém portálu Vlastenecké noviny byl uveřejněn s názvem “Jedenáct cikánů mínus. Něco uhořelo a něco vyskákalo z oken” popisuje dětské oběti tohoto neštěstí jako “cikánská mláďata” a občany romského původu jako “přemnožený parazity”. Pro samotné neštěstí je pak v článku použít termín “grilovačka cikánů”.

Radek Velička proti rozhodnutí soudu podal odpor, a proto verdikt pozbývá platnosti a soud musí nařídit klasické hlavní líčení, ve kterém se rozhodne o vině či nevině a případném trestu.

Web Vlasteneckenoviny.cz po podání trestního oznámení a potom, co začala policie případ vyšetřovat přestal být aktualizován a nyní je již zcela nefunkční.

Trestní oznámení

Pirátský analytický tým ve spolupráci s organizací ROMEA zmapoval nejvíce zákeřné a brutální komentáře a poté 1. místopředsedkyně Pirátů Olga Richterová a zástupce sdružení ROMEA podali na tehdy neznámé pachatele trestní oznámení. Piráti zároveň komunikovali s některými příbuznými obětí, kteří neskrývají své zděšení. 

“Je pro mě zcela šílená představa, že někdo oslavuje žhářský útok jen proto, že mezi oběťmi mohli být Romové. Lidi jsou přece v prvé řadě lidi. Snahy o vytváření nesnášenlivosti vůči jakékoli menšině naleptávají fungování naší společnosti. A pokud už chceme hodnotit, tak ne podle národnosti, ale podle skutků. Zcela analogicky se v minulém roce v případě střelby v ostravské nemocnici objevil článek na dezinformačním webu, který uváděl, že tragédie byla výsledkem války Židů. Rovněž zde Piráti podali trestní oznámení a nekompromisně budeme postupovat i v dalších případech,” komentovala v roce 2020 trestní oznámení Richterová.

"Rasistické komentáře v diskusích v momentě, kdy se objevily spekulace, že pachatelem může být Rom nebo, že oběti by mohly být Romové jsou naprosto nepřijatelné. Přát malým dětem smrt upálením je pak naprostá zrůdnost a příslušné orgány musí začít konat... Je však také nutné připomenout jakou roli v tomto případě sehrály některá média. Zveřejnění nepravdivé informace, že žhář je Rom bez jakéhokoliv ověření, je obrovská profesionální chyba a selhání. Navíc v momentě, kdy národnost pachatele nebo obětí v případě hromadné vraždy v Bohumíně není nijak důležitá, protože nesouvisí s trestným činem," uvedl při podávání trestního oznámení ředitel organizace ROMEA Zdeněk Ryšavý.

Přečteno: 1127x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Rasismus, trest, Soud, Policie



HLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky







..
romea - logo