romea - logo
11. srpna 2022 (čtvrtek)
svátek má Zuzana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Pogrom na Romy ve Španělsku. Dav vyraboval nebo podpálil celkem šest domů, kde žily romské rodiny

29.7.2022 23:11
Pogrom na Romy ve Španělsku - 17. 7. 2022 (FOTO: https://ctxt.es/)
Pogrom na Romy ve Španělsku - 17. 7. 2022 (FOTO: https://ctxt.es/)

V polovině července zaútočil dav na Romy žijící v malé andaluské obci Peal de Becerro. Útočníci vypálil a vyrabovali celkem šest domů, kde žili Romové. Zhruba tři desítky Romů musely kvůli pogromu opustit své domovy. Důvodem pogromu byla smrt devětadvacetiletého "vyhazovače" z jednoho z místních nočních podniků. Muž se podle svědků pohádal se čtveřicí Romů, které policie vyšetřuje. Dva z údajných útočníků skončili ve vazbě. Informují španělská média.

Zatčení dvou útočníků nestačilo kamarádům zemřelého a na druhý den svolali demonstraci a lidé pak uplatnili princip kolektivní viny na celou romskou komunitu v obci.

Útoky na Romy odsoudil poslanec Ismael Cortés a vyzval ministerstvo vnitra, aby poskytlo romským rodinám ochranu. Pro Cortése útoky v Peal de Becerro oživily vzpomínky na protiromské pogromy v Martosu v roce 1986. "Historie se opakuje. Věčně vracející se antigitanismus," uvedl podle Evropského Centra pro práva Romů (ERRC) Cortés.

Španělská mainstreamová média, stejně jako Česká tisková agentura, o demonstracích informují jako o pokojných. To odmítá novinář Jose Santos na serveru CTXT a ptá se: "Kde byly bezpečnostní síly Peal de Becerro, zatímco sousedé ničili domy a převraceli auta nevinných lidí? A proč při eskalaci násilí nebyla obětem poskytnuta žádná pomoc ani ochrana?" Podle Santose probíhají útoky proti neviným lidem, kteří nemají s incidentem vůbec nic společného.

I přesto, že jsou k dispozici videa hořících domů, ČTK ve své zprávě doslova píše: "Útočníci poničili fasádu pěti domů a jeden další se snažili podpálit."

Události odsoudila ministryně pro sociální práva Ione Belarrová, podle které nejsou takové útoky hodné právního státu. Solidaritu vyjádřila také rodině mrtvého. Andaluský ombudsman Jesús Maeztu odsoudil odvetu proti rodinám údajných útočníků a vyzval k opatřením, která by pomohla obnovit soužití a důvěru mezi obyvateli města.

Místní romské organizace se obávají růstu rasismu a násilí proti Romům v Andalusii a celém Španělsku.

"Je nepřijatelné, aby skupina lidí vzala spravedlnost do svých rukou a vyzývala k vyhnání Romů z města," uvedla jedna z předních romských organizací Fundación Secretariado Gitano. Organizace také podaly oznámení a prokuratura začala ve středu vyšetřovat protiromský pogrom.

Podle deníku El País policie posílila v oblasti své hlídky. Rodiny, které se vystěhovaly, totiž čelily protestům a útokům také v dalších místech. Socialistický starosta David Rodríguez vyzval své spoluobčany, aby ukázali, že jejich město je příkladem "soužití a odpovědnosti". Podle něj obec nyní zažívá jedno z nejhorších období své historie.

Přečteno: 1437x
 

Kam dál:

Štítky:  

Rasismus, Extremismus, pogromy, Španělsko, Kriminalita, Žhářský útokHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo