romea - logo
25. května 2022 (středa)
svátek má Viola

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Pokud stát neudělá systém rozdělení uprchlíků, pražské centrum zavře, říká primátor. V Praze by mělo vzniknout stanové městečko pro uprchlíky z nádraží

11.5.2022 10:18
Uprchlíci z Ukrajiny před Krajským asistenčním centrem na pomoc Ukrajině v Praze. (FOTO: Lukáš Cirok)
Uprchlíci z Ukrajiny před Krajským asistenčním centrem na pomoc Ukrajině v Praze. (FOTO: Lukáš Cirok)

Vláda musí vytvořit systém a začít rozdělovat ukrajinské uprchlíky rovnoměrně do všech krajů. Hlavnímu městu jinak hrozí kolaps a bude muset kvůli přetíženosti zavřít své centrum pro uprchlíky. ČTK to dnes sdělil primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Premiéru Petru Fialovi (ODS) proto odeslal dopis, ve kterém jej vyzývá k vyřešení situace. Pražské centrum pro uprchlíky ve Vysočanech pro metropoli a střední Čechy od začátku ruské invaze na konci února odbavilo 84.219 uprchlíků.

"Na jednání s hejtmany byla dnes prezentovaná data, která jasně ukazují překročení kapacity hlavního města a jeho nerovnoměrné zatížení oproti jiným regionům. Bez funkčního mechanismu rozložení osob prchajících před válkou z Ukrajiny do dalších regionů hrozí, že budeme muset v Praze uzavřít krajské asistenční centrum," sdělil v úterý ČTK Hřib. Metropole se podle něj nezříká zodpovědnosti, neboť od začátku války dělá pro uprchlíky maximum.

Mministr vnitra Vít Rakušan dnes řeší situaci na Hlavním nádraží ve spolupráci s primátorem Zdeňkem Hřibem. Dnes by se měly začít stavě stany pro 150 osob s veškerým hygienickým zázemím, aby lidé nemuseli nocovat na chodbách.

Na mapách kapacity se podle primátora Praha blíží kritickému červenému stupni, což značí naprostý nepoměr počtu uprchlíků ke kapacitě infrastruktury. V ostatních krajích podle něj není situace tak vážná, přestože i mezi jednotlivými kraji jsou rozdíly.

Hlavní město nyní řeší zejména problém s romskými uprchlíky, kteří přebývají na hlavním nádražím. Žijí tam v nedůstojných podmínkách stovky lidí. V sále Fantovy budovy je 70 lůžek, které poskytla Správa železnic, dalších až 210 lidí může přespávat v přistaveném sedačkovém vlaku. Všechny kapacity jsou ale často naplněny. Magistrát proto požádal státní Správu uprchlických zařízení o pomoc, neboť město pro ně nemá dostatek vhodných ubytovacích kapacit.

Problémy jsou také ve školách, kde se může kvůli nedostatku míst stát, že nebudou ukrajinské děti začleněny mezi české. Primátor proto žádá o změnu legislativy, která by umožnila vznik takzvaných modulových škol, které by mohly problém s nedostatkem míst vyřešit.

Přečteno: 561x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

UkrajinaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo