romea - logo
17. ledna 2021 (neděle)
svátek má Drahoslav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Policejní prezident: Bagatelizace jakýchkoli reálných projevů rasismu či etnické nesnášenlivosti je zcela nepřípustná

Praha, 4.7.2013 22:02, (ROMEA)
plk. Mgr. Martin Červíček, policejní prezident (FOTO: www.policie.cz)
plk. Mgr. Martin Červíček, policejní prezident (FOTO: www.policie.cz)

Téměř třicet nevládních organizací a jednotlivců vyzvala dnes dopisem policejního prezidenta Martina Červíčka, aby se distancoval od vyjádření šéfa jihočeské policie Radomíra Heřmana. Ten na tiskové konferenci k nedávné demonstraci v Českých Budějovicích uvedl, že pokřik "černý svině" nebyl namířen proti Romům, ale proti policistům. Podle organizací tak obhajoval skandující rasisty. Červíček v reakci zveřejněné na webu uvedl, že potírání rasové trestné činnosti je jedna z absolutních priorit policie.

"Bagatelizace jakýchkoli reálných projevů rasismu či etnické nesnášenlivosti je zcela nepřípustná," reagoval Červíček. Heřmanův výrok ve svém prohlášení nehodnotil. Pouze uvedl, že policie rasistické projevy zásadně nezlehčuje a nepodceňuje a v žádném případě je netoleruje.

Heřman v dnešní reakci uvedl, že mluvil o konkrétním případě. Pokřiky na českobudějovickém náměstí prý jednoznačně patřily policistům a strážníkům. "Zaznělo tam směrem k hlídkujícím: ´černá svině - ještě si vem kuklu´. Z těchto záznamů a informací policistů jsem vycházel při odpovědi na pondělní tiskové konferenci," řekl Heřman. Dodal, že pokřik "černý svině" může být použit ve zcela jiném kontextu, a to i rasistickém.

VIDEO

Policejní prezident Martin Červíček slíbil, že vedení policie v nejbližší době vyhodnotí zkušenosti z provedených bezpečnostních opatření nejen v Českých Budějovicích, ale i na dalších podobných shromážděních, která se uskutečnila v letošním roce. Policisté jsou prý připraveni nasadit veškeré potřebné síly a prostředky, aby chránili bezpečnost osob i majetku a veřejný pořádek.

Prohlášení policejního prezidenta

Policejní prezident plk. Mgr. Martin Červíček obdržel otevřený dopis 26 organizací a osobností reagující na demonstraci provázenou násilnostmi, která se uskutečnila v sobotu 29. června letošního roku v Českých Budějovicích. Signatáři otevřeného dopisu vyjadřují přesvědčení, že shromáždění se vymykalo ochraně podle zákona o právu shromažďovacím, neboť od počátku bylo jeho účelem vyprovokovat násilí a roznítit interetnický konflikt, a vyzývají Policii České republiky, aby na strategické úrovni přijala odpovídající opatření, které do budoucna zabrání násilným demonstracím a vzniku majetkových i nemajetkových škod.

Policejní prezident se ztotožňuje s názorem signatářů otevřeného dopisu, že bagatelizace jakýchkoli reálných projevů rasismu či etnické nesnášenlivosti je zcela nepřípustná. Využívá proto této příležitosti, aby ujistil nejen signatáře otevřeného dopisu, ale zároveň veškerou veřejnost, že Policie České republiky takové projevy zásadně nezlehčuje a nepodceňuje a v žádném případě je netoleruje a nebude tolerovat. Policie České republiky plně respektuje právo shromažďovací zaručené Ústavou České republiky, avšak využije veškerých zákonem jí daných oprávnění, pokud jakékoli shromáždění bude zneužito k popírání nebo omezování osobních, politických nebo jiných práv občanů pro jejich národnost, rasu či původ nebo k rozněcování nenávisti z těchto důvodů. Je připravena nasadit veškeré potřebné síly a prostředky, aby chránila bezpečnost osob a majetku a veřejných pořádek a aby zabránila protiprávnímu jednání jednotlivců či skupin, které by chtěly pod záminkou výměny názorů a účasti na řešení veřejných záležitostí provokovat násilné akce. Policie České republiky považuje za jednu ze svých absolutních priorit nekompromisní potírání rasově či etnicky motivované trestné činnosti a důsledně stíhá a bude stíhat každé nenávistí motivované násilí vůči osobám i majetku.

Vedení Policie České republiky vyhodnotí v nejbližší době zkušenosti vyplývající z bezpečnostních opatření realizovaných v souvislosti nejen s českobudějovickou demonstrací 29. června, ale i dalšími podobnými shromážděními v letošním roce. Zároveň vítá veřejnou diskusi na toto téma, neboť problematiku násilných projevů tohoto druhu je třeba posuzovat v širším společenském kontextu a její řešení nelze redukovat pouze na prostředky policejní represe.

Přečteno: 1727x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Rasismus, Policie, České Budějovice, Extremismus, NeonacismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Josef Gabčo (FOTO: AC Sparta Praha futsal)

Skvělý romský futsalista Josef Gabčo mění dres! Z jeho umu bude těžit AC Sparta Praha!

15.1.2021 18:00
Josef Gabčo až do včerejška patřil mezi opory prvoligového futsalového týmu SK Olympik Mělník. O jeho výjimečném postavení hovoří fakt, že od začátku kromě dresu navlékal také kapitánskou pásku. To vše již patří minulosti. Nově bude 27-letý hráč oblékat dres AC Sparta Praha.
 celý článek

Nakladatelství Naše vojsko nabízí ve svém obchodu kalendář s portréty

Policie uzavřela případ propagace nacismu. Na nakladatelství Naše vojsko podala žalobu!

15.1.2021 17:35
Kalendář pro rok 2021 s portréty nacistických pohlavárů Třetí říše se může stát nakladatelství Naše vojsko osudným. Policie právě ukončila vyšetřování propagačních předmětů s nacistickou tématikou a podala návrh na žalobu. Informoval o tom mluvčí pražského městského státního zastupitelství Aleš Cimbala.
 celý článek

Policie zasahuje 30. 10. 2020 proti muži, který ohrožoval Bartoloměje Girgu a jeho sedmiletého syna pistolí (FOTO: repro video Bertík Girga)

videoBertík Girga: Muž mířil na mého sedmiletého syna pistolí, policie to vyhodnotila jako přestupek. V únoru jdeme vypovídat na úřad

15.1.2021 15:10
Nedávno došlo v Bílině k vážnému incidentu. Neznámý muž zde před místní prodejnou ohrožoval pistolí zpěváka a textaře Bartoloměje Girgu a jeho syna. Girga je ve veřejnosti znám jako Bertík. Podle jednoho z policistů šlo o pistoli plynovou, Bertík neví, o jakou jde zbraň, podle jeho vyjádření mu však policista sdělil, že byla předělaná na kovové kuličky. Incident se odehrál na parkovišti před bílinskou prodejnou Penny. Policie nakonec celý incident vyhodnotila jako přestupek.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo