romea - logo
26. června 2022 (neděle)
svátek má Adriana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Policejní ředitel policie Karlovarského kraje pro Romea.cz: Videa ze zásahů policie v Sokolově šetří Odbor vnitřní kontroly

25.7.2021 14:41
Ředitel Krajského ředitelství policie Karlovarského kraje Petr Macháček a napadení Romů 23. 7. 2021  v Sokolově (Koláž: Romea.cz)
Ředitel Krajského ředitelství policie Karlovarského kraje Petr Macháček a napadení Romů 23. 7. 2021 v Sokolově (Koláž: Romea.cz)

Policie na Sokolovsku nadále vyšetřuje incident, při kterém se střetla skupina mladých agresorů s místními Romy. Podle informací zpravodajského serveru Romea.cz útočili na Romy fotbaloví chuligáni, například příznivci pražské Slavie. Krom samotného incidentu se tamní Odbor vnitřní kontroly zabývá i samotným chováním policistů, kteří se na místě měli nevhodně chovat k Romům. Podle nich policisté například přiložili jedné z žen k hlavě služební pistoli, nebo se posměšně vyjadřovali k Romům, kteří prý berou sociální dávky.

Informaci o vyšetřování Odboru vnitřní kontroly zpravodajskému serveru Romea.cz ředitel Krajského ředitelství policie Karlovarského kraje Petr Macháček. Ten také řekl, že pokud bude u policisty prokázáno nevhodné chování v rozporu se zákonnými normami, bude policista potrestán. V rozhovoru pro Romea.cz odpověděl i na další dotazy k případu.

Kdo zaútočil na Romy? Byli to fotbaloví chuligáni z Prahy? Z jakých týmů?

V pátek v odpoledních hodinách došlo v Sokolově poblíž vlakového nádraží po krátké slovní rozepři k potyčce mezi skupinkou místních obyvatel a skupinkou vodáků. Velká část této skupinky vodáků má trvalé bydliště v Praze. Ano, zabýváme se i tím, že by některé osoby ze skupinky vodáků mohly být příznivci týmů z nejvyšší české fotbalové soutěže.

Proč byli propuštěni?

V průběhu šetření incidentu nebyla fakticky omezena na osobní svobodě žádná osoba a to a vzhledem k charakteru případu, kdy je poměrně složité identifikovat ihned konkrétního pachatele konkrétního protiprávního jednání. Nyní se intenzivně snažíme prostřednictvím řady výslechů svědků a vyhodnocením všech nám dosud známých kamerových záznamů identifikovat konkrétního pachatele konkrétního protiprávního jednání.

Proč se incident vyšetřuje jako výtržnictví, když například svědci mluví o rasistických nadávkách. Na místě mělo zaznít něco o „černých sviních, my vás vyvraždíme nebo skončíte v plynu“. Jsou tam i těžká zranění.

Na prvopočátku bylo zjištěno, že došlo ke střetu vodáků s místními občany a byl tedy porušen obecní zájem na řádném a nerušeném soužití spoluobčanů, proto došlo primárně k právní kvalifikaci skutku jako výtržnictví. Při dalším prověřování, zejména vyhodnocování všech dostupných nahrávek a provádění výslechů svědků, může samozřejmě dojít ke změně či úpravě právní kvalifikace. Takováto právní kvalifikace a následný postup vedoucí k její úpravě či změně, je v takových případech zcela běžný. Na místě byla zjištěna lehká, povrchová zranění. U skupinky místních obyvatel došlo ke zranění zhruba desítky osob. Na straně vodáků došlo ke zranění u tří osob. Žádný z účastníků potyčky nebyl hospitalizován v nemocnici. Nejvážnějším zraněním byla zlomená ruka u dvaapadesátileté ženy ze Sokolova. Z dosavadního prověřování nebylo zjištěno zranění nezletilé ani mladistvé osoby.

Řada Romů kritizuje postup policie, která oddělila Romy od tzv. vodáků a vůbec se o ně nezajímala, i když oni byli ti napadení. Proč s Romy policie nic na místě neřešila?

První policejní hlídky na místo dorazily během necelých čtyř minut od oznámení potyčky na linku 158. V danou chvíli bylo prioritou oddělit dvě skupinky osob, aby nedocházelo k dalšímu napadání. Na místo byla rovněž přivolána zdravotnická záchranná služba a záchranáři okamžitě ošetřili dva místní občany, kteří se do potyčky s vodáky zapojili. Následně policisté s jednotlivými účastníky incidentu již mimo něj v prostorách policejních služeben konali příslušné úkony.

Poskytla policie poškozeným psychologickou pomoc?

V těchto případech policie psychologickou pomoc automaticky neposkytuje, ovšem pokud by o ní bylo požádáno, tak jsme byli připraveni jí samozřejmě okamžitě poskytnout.

Řeší vedení policie chování některých policistů, kteří se na místě incidentu neměli chovat korektně k Romům? Jeden z nich měl držet pistoli u hlavy Romské ženy, proč? Hned na několika videích je vidět a slyšet, jak se Romům někteří policisté vysmívají a jeden konkrétní policista Romy posměšně upozorňuje na to, že berou dávky. Proč?

V současné době disponujeme řadou videí natočených v průběhů incidentu, která byla zveřejněna na sociálních sítích. Dále vyhodnocujeme záznamy z městského kamerového systému města Sokolov. Jednotlivá videa jsou mimo jiné i předmětem šetření Odboru vnitřní kontroly Krajského ředitelství policie Karlovarského kraje za účelem zjištění, zda nedošlo k jakémukoliv nesprávnému služebnímu postupu v rozporu s zákonnými normami případně příslušnými akty řízení ze strany některého ze zakročujících policistů. V současné době nemůžeme předjímat výsledky prováděného šetření.

Vzhledem k tomu, že incidentu se zúčastnilo přímo i nepřímo větší množství lidí a ne všechny policie na místě stihla ztotožnit, tak žádáme případné svědky této potyčky, kteří v inkriminovanou dobu místem procházeli či projížděli, a incident si natočili na mobilní telefon či ho mohla zaznamenat palubní kamera v jejich vozidle, aby volali na bezplatnou telefonní linku 158. Informace k tomuto incidentu, které pomohou při vyšetřování, je taktéž možné sdělit policistům na kterémkoliv obvodním oddělení. Celou věcí se intenzivně zabýváme a snažíme se zjistit konkrétního pachatele konkrétního protiprávního jednání.

VIDEO

Přečteno: 8674x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Sokolov, Policie, Rasismus, Extremismus, Násilí, Násilí z nenávisti, NapadeníHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo