romea - logo
28. června 2022 (úterý)
svátek má Lubomír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Policie tvrdí, že smrt Stanislava Tomáše nesouvisí s policejním zákrokem. Právník rodiny výsledek pitvy zpochybňuje. ERRC: Je to obvyklá policejní rétorika, dál budeme hledat právní možnosti, jak dosáhnout spravedlnosti

26.10.2021 15:53
Záběry z videa, které se začalo šířit v neděli 20. 6. 2021 po sociálních sítí. Po zákroku policie zemřel Rom (FOTO: Repro video Facebook, koláž: Romea.cz)
Záběry z videa, které se začalo šířit v neděli 20. 6. 2021 po sociálních sítí. Po zákroku policie zemřel Rom (FOTO: Repro video Facebook, koláž: Romea.cz)

Mezi červnovým zákrokem policistů a úmrtím Stanislava Tomáše v Teplicích neexistuje žádná souvislost. Tvrdí to alespoň policie, která se odvolává na závěrečnou pitevní zprávu, kterou také označuje jako znalecký posudek, od pracoviště soudního lékařství Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem. Informovala o tom na policejním webu Šárka Poláčková. Právník rodiny Stanislava Tomáše výsledek znaleckého posudku zpochybnil a Evropské centrum pro práva Romů v reakci uvedlo, že se jedná o obvyklou policejní rétoriku a dál bude prostřednictvím právního zástupce usilovat o spravedlnost v tomto případu.

Stanislav Tomáš zemřel krátce po zákroku policií v Teplicích dne 19. června 2021.

Právník rodiny Stanislava Tomáše: "Žádost, aby pitvu a posudek zpracovaly osoby zjevně nezávislé a bez těchto vazeb Policie odmítla. Proto je na místě k znaleckému posudku a závěrům znalců přistupovat kriticky a s obezřetností."

"Krajské ředitelství policie Ústeckého kraje obdrželo od pracoviště soudního lékařství Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem závěrečnou pitevní zprávu (znalecký posudek) k případu muže, který zemřel krátce po zadržení policií v Teplicích dne 19. června 2021. Znalecký posudek konstatuje, že mezi zákrokem policistů a úmrtím muže neexistuje žádná souvislost. Smrt nastala v přímé příčinné souvislosti s intoxikací pervitinem," uvádí policie.

"V těchto dnech se obeznamujeme s obsahem znaleckého posudku a s jeho závěry. Je nutné, ale upozornit na to, že znalecký posudek je pouze jeden z důkazů a závěry znalců nelze přebírat nekriticky. Navíc, od počátku bylo namítáno, že posudek zpracovaný odborníky z Ústí nad Labem kvůli přirozeným regionálním vazbám může vzbuzovat pochybnosti stran nezávislosti znalců," uvedl pro zpravodajský server Romea.cz k nejnovějším informacím Maroš Matiaško, právník zastupující pozůstalé po Stanislavu Tomášovi

"Žádost, aby pitvu a posudek zpracovaly osoby zjevně nezávislé a bez těchto vazeb Policie odmítla. Proto je na místě k znaleckému posudku a závěrům znalců přistupovat kriticky a s obezřetností," dodal Matiaško.

"Znovu a znovu slyšíme od policejních složek po celé Evropě totéž: že ‚neexistuje žádná souvislost mezi zásahem policie a smrtí Roma‘. Ve všech případech, kdy jsme vedli soudní řízení proti policejnímu násilí, opakovaně slýcháme, že ze strany provinilých policistů nedošlo k žádnému pochybení. To je bohužel součást celého procesu a je to i jeden z důvodů, proč trvá roky dostat případy policejní brutality před soud. Evropské centrum pro práva Romů je i nadále odhodláno prozkoumat všechny dostupné právní možnosti pro dosažení spravedlnosti v tomto případě,“ uvedl pro zpravodajský Jonathan Lee z Evropského centra pro práva Romů, které společně s neziskovými organizacemi zabývající se v ČR lidskými právy a romskou tematikou zajistily rodině Stanislava Tomáše právního zástupce.

Stanislav Tomáš byl 19. 6. 2021 při zatýkání policisty v Teplicích násilím spoután a později zemřel. Záběry, které zveřejnil zpravodajský server Romea.cz, z jeho zatčení byly sdíleny na sociálních sítích a široce kritizovány českými i mezinárodními aktivisty a organizacemi, což vyvolalo protesty po celé Evropě. Na videu je vidět, jak policista klečí Stanislavovi na krku způsobem připomínajícím zákrok, při kterém byl v květnu 2020 zabit afroameričan George Floyd.

Přečteno: 1843x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Policie, smrt , Smrt po policejní intervenci, Smrt Roma v TeplicíchHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo