romea - logo
3. prosince 2021 (pátek)
svátek má Svatoslav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Policie navrhla obžalovat 15 žen viněných z podpory a propagace neonacismu

Praha, 18.1.2013 10:57, (ROMEA)
Resistance Women Unity.
Resistance Women Unity.

Detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) navrhli obžalovat 15 žen obviněných z podpory a propagace neonacistického hnutí Resistance Women Unity (RWU). Sdělil to mluvčí útvaru Pavel Hanták. RWU je podle policie ženskou odnoží Národního odporu, neformální organizace českých neonacistů. Ženám hrozí až osmileté vězení.

Kriminalisté viní ženy ve věku od 22 do 33 let z toho, že se minimálně od začátku roku 2007 jako členky hnutí ve 13 případech podílely na organizaci různých akcí a na zajištění výroby a distribuci materiálů propagujících RWU. Podle policie hnutí podporovaly zejména na akcích uspořádaných pro příznivce krajní pravice, pozvánky a další materiály zveřejňovaly také na internetu.

Získané prostředky pak navíc údajně použily i k podpoře takzvaných Prisoners of War, což jsou uvěznění pravicoví extremisté, vyplývá z usnesení o zahájení trestního stíhání, které v minulosti zveřejnil Tomáš Pecina, člen předsednictva Sudetoněmeckého krajanského sdružení v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. Advokát části obviněných Robert Cholenský autenticitu dokumentu již dříve potvrdil.

"RWU ideově navazuje na obdobné ženské organizace hitlerovského Německa do roku 1945 s ideovým podtextem rasové výlučnosti árijských žen," uvedl loni v únoru při obvinění Hanták. Podle něho stíhání 15 žen souvisí se zátahem policistů z roku 2009, kdy obvinili 18 pravicových extremistů. Někteří ze stíhaných prý měli vazby i na ultrapravicovou militantní organizaci White Justice, jiní byli podezřelí z přípravy teroristického útoku.

Přijetí návrhu od policie potvrdil také děčínský okresní státní zástupce Petr Minich. "Vzhledem k obsažnosti spisového materiálu a jeho příloh bude dozorový státní zástupce spis studovat, přičemž předpoklad případného podání obžaloby by mohl odhadem přicházet ke konci února 2013," řekl.

Resistance Women Unity je česká ženská organizace založená v létě 2007. Jejím cílem je přispět k posílení opozice vůči systému, který jde podle RWU "cíleně proti dlouhodobému přežití bílých rodin". Podle svých proklamací chce RWU oslovit ženy v pronárodním hnutí, propaguje "tradiční strukturu rodiny" a mimo jiné vystupuje proti feminismu. Některé členky RWU se angažovaly také v soudem rozpuštěné extremistické Dělnické straně.

S RWU je spojována i bývalá členka Dělnické strany Michaela Rodová (dříve Dupová). Dupová se údajně mimo jiné podílela na vytvoření a zprovoznění webu RWU a umisťovala na něj články, které prý propagovaly a šířily nacistické a neonacistické ideje. Kvůli tomu také stanula v říjnu před soudem, ten ji však obžaloby vzhledem k nedostatku použitelných důkazů zatím nepravomocně zprostil.

Přečteno: 758x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Neonacismus, Soud, RasismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo