romea - logo
19. května 2022 (čtvrtek)
svátek má Ivo

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Policie navrhla obžalovat šéfa webu Vlastenecké noviny kvůli rasistickému článku. Trestní oznámení na něj podala ROMEA společně s Piráty

8.6.2021 13:23
Vydavatelem deníku je Česká expedice, toto vydavatelství a nakladatelství je provozováno Centrální informační agenturou, z. s. se sídlem v Ostravě. Hlavní postavou webu a zároveň ředitel agentury je Radek Velička. (Koláž: Romea.cz)
Vydavatelem deníku je Česká expedice, toto vydavatelství a nakladatelství je provozováno Centrální informační agenturou, z. s. se sídlem v Ostravě. Hlavní postavou webu a zároveň ředitel agentury je Radek Velička. (Koláž: Romea.cz)

Ostravští policisté navrhli státnímu zástupci, aby obžaloval šéfredaktora webu Vlastenecké noviny Radka Veličku. Obviněn byl v souvislosti s rasistickým článkem zveřejněném po loňském tragickém požáru v Bohumíně na Karvinsku. Upozornila na to Česká televize. ČTK podání návrhu potvrdila mluvčí moravskoslezské policie Pavla Jiroušková. Při požáru panelového domu v Bohumíně na Karvinsku zemřelo 8. srpna 11 lidí, včetně několika dětí.

Obviněný dvaačtyřicetiletý muž ve svém textu uváděl, že oběti i údajný pachatel byli Romové a o zemřelých psal autor textu jako o škodné a parazitech. ROMEA a 1. místopředsedkyně Pirátů Olga Richterová v srpnu 2020 na Veličku a další pisatele rasistických komentářů podali trestní oznámení.

Článek na extremistickém portálu Vlastenecké noviny byl uveřejněn s názvem “Jedenáct cikánů mínus. Něco uhořelo a něco vyskákalo z oken” popisuje dětské oběti tohoto neštěstí jako “cikánská mláďata” a občany romského původu jako “přemnožený parazity”. Pro samotné neštěstí je pak v článku použít termín “grilovačka cikánů”. Provozovatelem tohoto portálu je právě spolek vedený osobou jménem Radek Velička.

Letos v lednu pražská policie v podobné souvislosti obvinila dalšího muže. I on vyhotovil a následně umístil komentáře nenávistného a rasistického charakteru směřované k lidem bydlícím v zasaženém bytě. Z komentářů podle policie prokazatelně vyplývalo schvalování zločinu a morální podpora pro jeho pachatele. Muže kriminalisté obvinili z hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny a schvalování trestného činu. Ve vězení by mohl strávit až tři roky. Vyšetřování tohoto případu podle mluvčí pražské policie Evy Kropáčové dál pokračuje.

Pirátský analytický tým ve spolupráci s organizací ROMEA v srpnu 2020 zmapoval nejvíce zákeřné a brutální komentáře a pak 1. místopředsedkyně Pirátů Olga Richterová a zástupce sdružení ROMEA podali na neznámé pachatele trestní oznámení. Piráti zároveň komunikovali s některými příbuznými obětí, které tehdy neskrývaly své zděšení. 

“Je pro mě zcela šílená představa, že někdo oslavuje žhářský útok jen proto, že mezi oběťmi mohli být Romové. Lidi jsou přece v prvé řadě lidi. Snahy o vytváření nesnášenlivosti vůči jakékoli menšině naleptávají fungování naší společnosti. A pokud už chceme hodnotit, tak ne podle národnosti, ale podle skutků," uvedla při podávání trestního oznámení Olga Richterová a připomněla případ střelby v ostravské nemocnici, kdy se objevil článek na dezinformačním webu, který uváděl, že tragédie byla výsledkem války Židů.

"Rasistické komentáře v diskuzích v momentě, kdy se objevily spekulace, že pachatelem může být Rom nebo, že oběti by mohly být Romové jsou naprosto nepřijatelné. Přát malým dětem smrt upálením je pak naprostá zrůdnost a příslušné orgány musí začít konat,“ uvedl v srpnu 2020 ředitel organizace ROMEA Zdeněk Ryšavý.

Trestní oznámení ředitel organizace ROMEA Zdeněk Ryšavý a 1. místopředsedkyně Pirátů Olga Richterová podali kormě Vlasteneckých novin také kvůli na článek, který nese název “Požár v Bohumíně založili cikáni - média cudně mlčí” a zveřejněn na portálu Zvedavec.org. Článek je na webu stále dostupný.

Web Vlasteneckenoviny.cz po podání trestního oznámení a potom, co začala policie případ vyšetřovat přestal být aktualizován a nyní je již zcela nefunkční.

Přečteno: 1409x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

trestní oznámení, Nenávist, Rasismus, Policie, Soud, Internet, BohumínHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo