romea - logo
16. prosince 2019 (pondělí)
svátek má Albína
Loading
rozšířené vyhledávaní

Policie obvinila další účastníky protiromského pochodu v Ostravě

Ostrava, 20.9.2013 16:49, (ROMEA)
Střety s policií skončil 24. srpna v Ostravě protiromský pochod neonacistů. Nejvážnější incidenty se odehrály na křižovatce ulic Nádražní a Mariánskohorská. Policisté tam neonacisty, kteří zde zaútočili na Romy, zastavili. Vzduchem létaly kameny, dýmovnice, rozbušky, popelnice, policisté několikrát použili i slzný plyn. (FOTO: ČTK)
Střety s policií skončil 24. srpna v Ostravě protiromský pochod neonacistů. Nejvážnější incidenty se odehrály na křižovatce ulic Nádražní a Mariánskohorská. Policisté tam neonacisty, kteří zde zaútočili na Romy, zastavili. Vzduchem létaly kameny, dýmovnice, rozbušky, popelnice, policisté několikrát použili i slzný plyn. (FOTO: ČTK)

Policie obvinila dalších pět účastníků protiromského pochodu, který se v srpnu konal v Ostravě a končil střety radikálů s policií. Celkem tak bylo obviněno osm lidí, policie ale stále analyzuje zajištěný materiál. Zásah stál přes milion korun, dalších 160.000 korun byla škoda na majetku policie. Novinářům to dnes řekl krajský policejní ředitel Tomáš Kužel.

"Musím podotknout a jsem velmi rád, že analýzou mnoha materiálů, které neustále vyhodnocujeme, (obviněné) osoby budou přibývat. Nejsou to malicherné trestné činy, ale jsou to trestné činy násilí vůči úřední osobě," uvedl Kužel.

Dodal, že vzhledem ke skutečnosti, že demonstranti po policistech házeli kameny, lahve či kusy dřev, páchali trestný čin se zbraní, kde je možné uložit až šestileté vězení. "Musím upozornit ty, kteří se takto chovají, že policie má záznamy, vyhodnocuje je a bude na tom dále intenzivně pracovat," řekl Kužel. Blíže se k obviněným nechtěl vyjadřovat. Pouze uvedl, že jde převážně o mladé lidi a mezi obviněnými jsou muži i ženy.

Během potyček policie při zákroku zatkla 62 lidí podezřelých z různého protiprávního jednání. Při bezpečnostním opatření, na kterém se v Ostravě podílelo 300 policistů, bylo zraněno 21 z nich a několik radikálů.

Další demonstrace by se podle podle Kužela měly v příštím týdnu konat v Ostravě a Havířově na Karvinsku. Policie připravuje bezpečnostní opatření. Zatím však nemá informace, které by nasvědčovaly tomu, že by se měly opakovat srpnové incidenty. "Nicméně tyto záležitosti jsou víceméně spontánní a vždy vznikají na základě aktuální situace," podotkl Kužel. Dodal, že z materiálu, které má policie k dispozici, je jednoznačně zřejmé, že například na srpnovou demonstraci se přišla velká skupina demonstrantů hlavně vybít, nikoliv vyjadřovat své názory.


Přečteno: 758x
 

Kam dál:

Štítky:  

Ostrava, Extremismus, Havířov, Karviná, PolicieHLAVNÍ ZPRÁVY

Vánoce na turistické základně Myšinec v Budišovicích u Hrabyně prožily děti z dětských domovů z Čeladné, Příbora, Liptálu, Býchor a Uherského Ostrohu. (FOTO: Vladislav Sobol)

videoZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici

25.11.2019 11:33
V České republice vyrůstá v dětských domovech a dalších typech zařízení pobytové péče přes 8 000 dětí, z toho několik stovek ročně odchází do dospělosti.
 celý článek

Dalibor Karvay

Vídeňský symfonický orchestr jmenoval houslistu Dalibora Karvaye prvním koncertním mistrem

22.11.2019 11:15
Vídeňský symfonický orchestr jmenoval 34-letého slovenského houslistu Dalibora Karvaye svým prvním koncertním mistrem. Informoval o tom hudebníh časopis The Strad.
 celý článek

Druhý ročník ocenění od romských organizací a nezávislých osobností Lúč z tmy (Foto: Facebook Lúč z tmy)

videoZÁZNAM: Slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy

22.11.2019 0:01
Přímý přenos slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy, které každoročně udělují romské organizace a nezávislé osobnosti těm, kteří se dlouhodobě zasazují o zlepšení postavení Romů v různých oblastech života nebo se významným způsobem podílejí na budování mostů mezi Romy a většinovou společností. Záštitu nad 2. ročníkem ocenění Lúč z tmy převzala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Přenos z bratislavského Caffe Berinka odvysílá ROMEA TV od 19 hodin.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo