romea - logo
19. srpna 2019 (pondělí)
svátek má Ludvík
Loading
rozšířené vyhledávaní

Policie obvinila další účastníky protiromského pochodu v Ostravě

Ostrava, 20.9.2013 16:49, (ROMEA)
Střety s policií skončil 24. srpna v Ostravě protiromský pochod neonacistů. Nejvážnější incidenty se odehrály na křižovatce ulic Nádražní a Mariánskohorská. Policisté tam neonacisty, kteří zde zaútočili na Romy, zastavili. Vzduchem létaly kameny, dýmovnice, rozbušky, popelnice, policisté několikrát použili i slzný plyn. (FOTO: ČTK)
Střety s policií skončil 24. srpna v Ostravě protiromský pochod neonacistů. Nejvážnější incidenty se odehrály na křižovatce ulic Nádražní a Mariánskohorská. Policisté tam neonacisty, kteří zde zaútočili na Romy, zastavili. Vzduchem létaly kameny, dýmovnice, rozbušky, popelnice, policisté několikrát použili i slzný plyn. (FOTO: ČTK)

Policie obvinila dalších pět účastníků protiromského pochodu, který se v srpnu konal v Ostravě a končil střety radikálů s policií. Celkem tak bylo obviněno osm lidí, policie ale stále analyzuje zajištěný materiál. Zásah stál přes milion korun, dalších 160.000 korun byla škoda na majetku policie. Novinářům to dnes řekl krajský policejní ředitel Tomáš Kužel.

"Musím podotknout a jsem velmi rád, že analýzou mnoha materiálů, které neustále vyhodnocujeme, (obviněné) osoby budou přibývat. Nejsou to malicherné trestné činy, ale jsou to trestné činy násilí vůči úřední osobě," uvedl Kužel.

Dodal, že vzhledem ke skutečnosti, že demonstranti po policistech házeli kameny, lahve či kusy dřev, páchali trestný čin se zbraní, kde je možné uložit až šestileté vězení. "Musím upozornit ty, kteří se takto chovají, že policie má záznamy, vyhodnocuje je a bude na tom dále intenzivně pracovat," řekl Kužel. Blíže se k obviněným nechtěl vyjadřovat. Pouze uvedl, že jde převážně o mladé lidi a mezi obviněnými jsou muži i ženy.

Během potyček policie při zákroku zatkla 62 lidí podezřelých z různého protiprávního jednání. Při bezpečnostním opatření, na kterém se v Ostravě podílelo 300 policistů, bylo zraněno 21 z nich a několik radikálů.

Další demonstrace by se podle podle Kužela měly v příštím týdnu konat v Ostravě a Havířově na Karvinsku. Policie připravuje bezpečnostní opatření. Zatím však nemá informace, které by nasvědčovaly tomu, že by se měly opakovat srpnové incidenty. "Nicméně tyto záležitosti jsou víceméně spontánní a vždy vznikají na základě aktuální situace," podotkl Kužel. Dodal, že z materiálu, které má policie k dispozici, je jednoznačně zřejmé, že například na srpnovou demonstraci se přišla velká skupina demonstrantů hlavně vybít, nikoliv vyjadřovat své názory.


Přečteno: 753x
 

Kam dál:

Štítky:  

Ostrava, Extremismus, Havířov, Karviná, PolicieHLAVNÍ ZPRÁVY

David Tišer (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Letošní titul jednoho ze tří maršálů Prague Pride získal romský aktivista David Tišer

8.8.2019 16:13
Prahou v sobotu projde karnevalový průvod hrdosti gayů, leseb, bisexuálů a translidí (LGBT) Prague Pride Parade. Takzvaný duhový pochod se v metropoli uskuteční podeváté. Od loňska průvod vede trojice maršálů či maršálek. Toto ocenění získávají lidé, kteří významným způsobem přispívají k prosazování rovných práv LGBT lidí a rozvoji LGBT komunit. Letos titul získal David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART pořádající výstavy romských umělců či představení formou tzv. divadla utlačovaných. Dalším maršálem bude herec Jiří Hromada, který léta stál v čele gay hnutí v Česku a přispěl k prosazení zákona o registrovaném partnerství. Maršálkou se pak poslankyně ANO Karla Šlechtová.
 celý článek

Zástupci Muzea romské kultury převzali 3. dubna 2018  od firmy Agpi vepřín v Letech na Písecku. (FOTO: ČTK)

Muzeum romské kultury se ohradilo proti Filipovým výrokům. Výkup vepřína v Letech označil za zločin

8.8.2019 14:13
Za znepokojivé považuje výroky předsedy KSČM Vojtěcha Filipa dávající do souvislosti rostoucí ceny vepřového masa se zrušeným vepřínem v Letech u Písku, u kterého býval romský koncentrační tábor, Muzeum romské kultury. Filip na twitteru uvedl, že vláda vedená Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) vykoupila vysoce efektivní podnik v Letech za půl miliardy korun a uzavřela ho bez náhrady a snížila tak produkci českého vepřového pod 30 procent spotřeby, a označil to za zločin.
 celý článek

Demonstrace několika asi 70 Romů z Česka, Slovenska i dalších zemí upozornila 8. července 2019 před budovu Evropského parlamentu v Bruselu na trvající diskriminaci a potíže romské menšiny v zemích Evropské unie. (FOTO: ČTK)

Tomáš Ščuka: Silné a slabé stránky bruselské demonstrace Romů

7.8.2019 13:33
Dne 8. 7. 2019 proběhla v Bruselu plánovaná demonstrace Romů žijících v Evropě. Hlavním organizátorem akce byl Štefan Pongo (český Rom žijící ve Velké Británii). Ten již dříve přišel s on-line fotokampaní Romů na sociálních sítích reagující na stereotypizující výroky prezidenta Miloše Zemana na adresu Romů, který na podzim 2018 několikrát veřejně o Romech prohlásil, že valná většina z nich nepracuje a pobírá sociální dávky.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo