romea - logo
10. července 2020 (pátek)
svátek má Libuše/Amálie
Loading
rozšířené vyhledávaní

Policie obvinila další účastníky protiromského pochodu v Ostravě

Ostrava, 20.9.2013 16:49, (ROMEA)
Střety s policií skončil 24. srpna v Ostravě protiromský pochod neonacistů. Nejvážnější incidenty se odehrály na křižovatce ulic Nádražní a Mariánskohorská. Policisté tam neonacisty, kteří zde zaútočili na Romy, zastavili. Vzduchem létaly kameny, dýmovnice, rozbušky, popelnice, policisté několikrát použili i slzný plyn. (FOTO: ČTK)
Střety s policií skončil 24. srpna v Ostravě protiromský pochod neonacistů. Nejvážnější incidenty se odehrály na křižovatce ulic Nádražní a Mariánskohorská. Policisté tam neonacisty, kteří zde zaútočili na Romy, zastavili. Vzduchem létaly kameny, dýmovnice, rozbušky, popelnice, policisté několikrát použili i slzný plyn. (FOTO: ČTK)

Policie obvinila dalších pět účastníků protiromského pochodu, který se v srpnu konal v Ostravě a končil střety radikálů s policií. Celkem tak bylo obviněno osm lidí, policie ale stále analyzuje zajištěný materiál. Zásah stál přes milion korun, dalších 160.000 korun byla škoda na majetku policie. Novinářům to dnes řekl krajský policejní ředitel Tomáš Kužel.

"Musím podotknout a jsem velmi rád, že analýzou mnoha materiálů, které neustále vyhodnocujeme, (obviněné) osoby budou přibývat. Nejsou to malicherné trestné činy, ale jsou to trestné činy násilí vůči úřední osobě," uvedl Kužel.

Dodal, že vzhledem ke skutečnosti, že demonstranti po policistech házeli kameny, lahve či kusy dřev, páchali trestný čin se zbraní, kde je možné uložit až šestileté vězení. "Musím upozornit ty, kteří se takto chovají, že policie má záznamy, vyhodnocuje je a bude na tom dále intenzivně pracovat," řekl Kužel. Blíže se k obviněným nechtěl vyjadřovat. Pouze uvedl, že jde převážně o mladé lidi a mezi obviněnými jsou muži i ženy.

Během potyček policie při zákroku zatkla 62 lidí podezřelých z různého protiprávního jednání. Při bezpečnostním opatření, na kterém se v Ostravě podílelo 300 policistů, bylo zraněno 21 z nich a několik radikálů.

Další demonstrace by se podle podle Kužela měly v příštím týdnu konat v Ostravě a Havířově na Karvinsku. Policie připravuje bezpečnostní opatření. Zatím však nemá informace, které by nasvědčovaly tomu, že by se měly opakovat srpnové incidenty. "Nicméně tyto záležitosti jsou víceméně spontánní a vždy vznikají na základě aktuální situace," podotkl Kužel. Dodal, že z materiálu, které má policie k dispozici, je jednoznačně zřejmé, že například na srpnovou demonstraci se přišla velká skupina demonstrantů hlavně vybít, nikoliv vyjadřovat své názory.


Přečteno: 763x
 

Kam dál:

Štítky:  

Ostrava, Extremismus, Havířov, Karviná, PolicieHLAVNÍ ZPRÁVY

Dokumentární film LETY

videoV Kampusu Hybernská se bude promítat dokumentární film LETY. Následovat bude debata s Renatou Berkyovou

8.7.2020 16:44
Ve čtvrtek 16. července od 18 hodin se v Kampusu Hybernská bude promítat celovečerní dokumentární film LETY. Romští tvůrci ve filmu zachycují snahy mnoha aktérů o odstranění vepřína i přetrvávající debatu o historii místa tzv. cikánského tábora. Po promítání bude následovat debata se spoluautorkou dokumentu Renatou Berkyovou.
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

Lubomír Volný a Miroslav Kalousek se ve sněmovně přetahovali o nápis All Lives Matter. Malá černošská holčička vysvětluje co znamená heslo Black Lives Matter (Koláž: Romea.cz)

Je heslo Black Lives Matter rasistické? Volný provokoval ve sněmovně, Kalousek zasahoval. Vysvětlení nabízí malá černošská holčička

7.7.2020 22:25
O rozruch ve sněmovním jednacím sále se dnes postaral nezařazený poslanec Lubomír Volný (Jednotní). Navrhoval, aby dolní komora vyslovila souhlas s výrokem prezidenta Miloše Zemana, že je heslo amerických protestů Black Lives Matter (Na černošských životech záleží) rasistické.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo