romea - logo
28. června 2022 (úterý)
svátek má Lubomír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Policie obvinila dva muže za rasistické výroky v souvislosti v tragédií v Bohumíně. Piráti a ROMEA na ně podávali trestní oznámení

29.1.2021 14:39
Rasistické komentáře pod článkem na serveru Novinky.cz informujícím 8. 8. 2020  o tragické události v Bohumíně, kde při požáru v panelového domě zemřelo v sobotu 11 lidí, z toho 3 děti. (Koláž: Romea.cz)
Rasistické komentáře pod článkem na serveru Novinky.cz informujícím 8. 8. 2020 o tragické události v Bohumíně, kde při požáru v panelového domě zemřelo v sobotu 11 lidí, z toho 3 děti. (Koláž: Romea.cz)

Za rasistické výroky v souvislosti s tragédií v Bohumíně policie obvinila dva  muže. Na oba z nich podali společné trestní oznámení organizace ROMEA s poslankyní Pirátů Olgou Richterovou.

Pražští policisté obvinili kvůli rasistickému komentáři tragického požáru v Bohumíně na Karvinsku třiačtyřicetiletého muže. Při požáru panelového domu v Bohumíně na Karvinsku zemřelo 8. srpna 11 lidí, včetně několika dětí. Mluvčí pražské policie Eva Kropáčová uvedla, že obviněný muž vyhotovil a následně umístil komentáře nenávistného a rasistického charakteru o lidech bydlících v zasaženém bytě. Muže kriminalisté obvinili z hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny a schvalování trestného činu. Ve vězení by mohl strávit až tři roky.

Kvůli jinému rasistickému textu o tragickém požáru v Bohumíně policisté obvinili jednačtyřicetiletého muže z Ostravy. Ačkoli bohumínský místostarosta Igor Bruzl (ČSSD) již dříve řekl, že zemřelí a pachatel nebyli příslušníky některé z menšin, jeho autor psal o zemřelých jako o „cikánech“. 

Článek vyšel na extremistickém portálu Vlastenecké noviny s názvem “Jedenáct cikánů mínus. Něco uhořelo a něco vyskákalo z oken” popisuje dětské oběti tohoto neštěstí jako “cikánská mláďata” a občany romského původu jako “přemnožený parazit”. Pro samotné neštěstí je pak v článku použít termín “grilovačka cikánů”. Provozovatelem tohoto portálu je spolek vedený osobou jménem Radek Velička.

Trestní oznámení

Pirátský analytický tým ve spolupráci s organizací ROMEA zmapoval nejvíce zákeřné a brutální komentáře a poté 1. místopředsedkyně Pirátů Olga Richterová a zástupce sdružení ROMEA podali na neznámé pachatele trestní oznámení. Piráti zároveň komunikovali s některými příbuznými obětí, kteří neskrývají své zděšení. 

“Je pro mě zcela šílená představa, že někdo oslavuje žhářský útok jen proto, že mezi oběťmi mohli být Romové. Lidi jsou přece v prvé řadě lidi. Snahy o vytváření nesnášenlivosti vůči jakékoli menšině naleptávají fungování naší společnosti. A pokud už chceme hodnotit, tak ne podle národnosti, ale podle skutků. Zcela analogicky se v minulém roce v případě střelby v ostravské nemocnici objevil článek na dezinformačním webu, který uváděl, že tragédie byla výsledkem války Židů. Rovněž zde Piráti podali trestní oznámení a nekompromisně budeme postupovat i v dalších případech,” komentovala trestní oznámení Richterová.

"Rasistické komentáře v diskusích v momentě, kdy se objevily spekulace, že pachatelem může být Rom nebo, že oběti by mohly být Romové jsou naprosto nepřijatelné. Přát malým dětem smrt upálením je pak naprostá zrůdnost a příslušné orgány musí začít konat... Je však také nutné připomenout jakou roli v tomto případě sehrály některá média. Zveřejnění nepravdivé informace, že žhář je Rom bez jakéhokoliv ověření, je obrovská profesionální chyba a selhání. Navíc v momentě, kdy národnost pachatele nebo obětí v případě hromadné vraždy v Bohumíně není nijak důležitá, protože nesouvisí s trestným činem," uvedl při podávání trestního oznámení ředitel organizace ROMEA Zdeněk Ryšavý.

Trestní oznámení bylo kormě Vlasteneckých novin podáno i na článek, který nese název “Požár v Bohumíně založili cikáni - média cudně mlčí” a zveřejněn na portálu Zvedavec.org. A rovněž na pisatele následujícího komentáře: "Pokud se jednalo o cikánskou sebranku, tak jejich smrt je naším štěstím. Pevné nervy přeji pánovi, který to zapálil.”

Osoba podepsaná pod tímto komentářem následně pirátskému analytikovi sdělila, že autorem je nezletilý syn, který údajně omylem použil její počítač.

Přečteno: 2246x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Rasismus, Policie, Bohumín, ExtremismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo