romea - logo
19. srpna 2022 (pátek)
svátek má Ludvík

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Policie obvinila první tři neonacisty, kteří se účastnili pokusu o pogrom v Ostravě

Ostrava, 26.8.2013 22:57, (ROMEA)
Policie v Ostravě zabavila 24. 8. 2013 neonacistům celou řadu zbraní. (FOTO: Policie ČR)
Policie v Ostravě zabavila 24. 8. 2013 neonacistům celou řadu zbraní. (FOTO: Policie ČR)

Moravskoslezská policie obvinila zatím pouze tři muže za sobotní řádění v ulicích Ostravy. Několik stovek neonacistů se pokusilo o pogrom na místní Romny. Policie nevylučuje, že počet obviněných bude postupně stoupat.

"V průběhu neděle pokračovali ostravští policisté v úkonech, jež souvisí s dokumentací protiprávního jednání, k němuž došlo v sobotu 24. 8. 2013 odpoledne při protestních akcích občanů v Ostravě. Do služby byli nasazeni další policisté, aby bylo možné zajistit obligatorní úkony trestního řízení. Policisté realizovali výslechy zadržených, zajištěných osob či dalších osob zúčastněných v trestním řízení. Bylo provedeno ohledání míst činů a jejich dokumentace," uvedla policejní mluvčí Gabriela Holčáková.

Všech 62 lidí, kteří byli v sobotu zadrženi je již na svobodě. "Důvody pro zajištění či zadržení osob pominuly, tudíž na osobní svobodě není omezen po sobotním zákroku nyní již nikdo," uvedla Holčáková.

Nepřehlédněte:

Podle policejní mluvčí jsou před policisty nyní desítky analýz všech zajištěných obrazových materiálů, znamenající v konečném důsledku konkrétní důkazy protiprávního jednání jednotlivých osob, útočících často z davu na policisty. Nicméně díky množství již provedených úkonů zahájili ostravští policisté i první trestní stíhání osob.

"Mezi prvními si tak vyslechl obvinění 20letý muž. Policejní komisař zahájil jeho trestní stíhání pro zločin násilí proti úřední osobě a přečin výtržnictví. Pachateli tohoto skutku hrozí v krajním případě trest odnětí svobody až na šest let," doplnila policejní mluvčí Gabriela Holčáková.

Podezřelý neměl uposlechnout výzev policistů směřujících k zamezení protiprávního jednání a měl útočit na policisty. Muž je podezřelý, že na policisty házel předměty, kamení a opakovaně zasáhl zakročující policisty. Policisté zajistili také kovový předmět tzv. boxer a mobilní telefon muže. Podezřelý měl nejen útočit na policisty, házet různé předměty, současně si měl toto jednání i natáčet prostřednictvím mobilního telefonu. Obviněný uvedl, že původně se šel na protesty, avizované prostřednictvím internetu, podívat ze zvědavosti. Následně se nechal strhnout atmosférou a jednáním davu. V době výslechu podle Holčákové svého jednání litoval a policistům se omlouval.

Sdělení podezření pro přečiny násilí proti úřední osobě a výtržnictví si vyslechl také další 20letý muž, podezřelý z útoku vůči policistovi. Muž se měl rozběhnout a kopnout do štítu zakročujícího policisty. "Na policisty měl také opakovaně křičet a směřovat k nim dotazy typu, proč chrání minoritní část obyvatel. Pachateli skutku hrozí trest odnětí svobody až na čtyři léta. Ve věci je vedeno zkrácené přípravné řízení," uvedla Holčáková

Třetí, 52letý muž je podezřelý, že na veřejnosti značně vulgárně napadal a urážel zakročující policisty. "Po výzvě k zanechání protiprávního jednání reagoval podezřelý dalšími urážkami, přičemž policistu vulgárně zařadil k majoritní společnosti. Muž byl obviněn z přečinů hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny a výtržnictví. Vzhledem k faktu, že byl odsouzen mimo jiné i pro přečin výtržnictví, hrozí mu trest odnětí svobody až na tři léta," doplnila Gabriela Holčáková

Policisté pokračují v dalším prověřování a není vyloučeno, že po analýzách pořízených obrazových záznamů se počet podezřelých osob ještě navýší. "Stejně se budou zřejmě postupně zvyšovat počty dalších obviněných osob. Nutno dodat, že desítky přestupků budou oznámeny ke správnímu řízení," uvedla na závěr policejní mluvčí Gabriela Holčáková.

Přečteno: 1004x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Neonacismus, Extremismus, Rasismus, Ostrava, Pochod, DemonstraceHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo