romea - logo
10. července 2020 (pátek)
svátek má Libuše/Amálie
Loading
rozšířené vyhledávaní

Policie odložila případ pobodání muslima v Praze. Trestný čin se prý nestal

11.5.2016 12:03
Ilustrační FOTO: Wikimedia Commons
Ilustrační FOTO: Wikimedia Commons

Po třech měsících vyšetřování policie odložila případ pobodaného muslima Issaka T. Podle policie nedošlo ke spáchání trestného činu a Issak T. si mohl útok dokonce vymyslet. Policie při vyšetřování narazila na řadu nesrovnalostí, které jim prý nedokázal vysvětlit. Issak T. se závěry vyšetřování nesouhlasí a odmítá, že by si útok vymyslel.

Podle serveru Aktuálně.cz se vyšetřovatelé postupně dopracovali ke třem verzím. Podle první muže skutečně někdo cizí úmyslně bodl, podle druhé k tomu došlo neúmyslně a podle třetí si zranění způsobil sám. Cizí úmysl nakonec policie vyloučila.

Napadený trval na své původní výpovědi a nijak nevysvětlil nesrovnalosti, se kterými ho policisté konfrontovali. "V případě úmyslného způsobení jinou osobou lze důvodně předpokládat, že by poškozený tyto skutečné okolnosti policii uvedl, a ne je před ní tajil tak, jak je tomu v tomto případě," napsala policie v usnesení.

Na záznamu z kamer se Issak T. podle policie vrací po běhu do svého domu nezraněn, žádní útočníci z parku nevybíhají. Na jeho běžecké bundě se nenašla krev.

"Pokud by ke spáchání trestného činu skutečně došlo, tak jak poškozený uvádí, potom útěk útočníka (…) by musel být zachycen na kamerovém záznamu uvedených kamer, které jsou na domě v ulici Kodaňská," píší vyšetřovatelé v usnesení.

Issak T. Aktuálně.cz ale řekl, že policie tvrzení staví na jiném dni, kdy se útok nestal. "Na těch kamerách mi ukázali jiný den," tvrdí a vysvětluje tak, proč se na kamerových záběrech nedrží na břiše. "Když mě bodli, bolelo to jak čert. Nic jsem si nevymyslel. Nemám pro to žádný důvod. Nejsem idiot, abych se bodl do břicha. Žádný normální člověk to neudělá," uzavřel.

Policie také rozporuje jednání Issak T. po útoku. Podle ní je nelogické, aby se rozhodoval půl hodiny, zda zavolá záchranku. "Což v případě bodného poranění břicha se jeví značně nelogické a lze jen těžko vysvětlit tvrzením, že si sedl na gauč a rozhodoval se,“ píší policisté podle serveru iDnes.cz ve spisu. .

Na přímou otázku MF DNES, zda si tedy Issak T. útok vymyslel, však policie dává vyhýbavou odpověď. "Rozhodnutí nenabylo právní moci, poškozený si může podat odvolání a zároveň se s rozhodnutím nemusí ztotožnit ani státní zástupce. Vyšetřovatel skončil vyšetřování se závěrem, že se nejednalo o trestný čin,“ vysvětluje pro MF DNES Zoulová.

Proti rozhodnutí policie se Isaak T. prý odvolávat nebude, protože prý čekal, že policie viníky stejně nenalezne. Potvrdila to i jeho přítelkyně Eva Zahradníčková. "Už jsme zralí na cvokaře, a právník nám navíc radí, ať to necháme být," řekla Aktuálně.cz Zahradníčková.

Pro verzi Issak T. hraje několik faktů. Muže, kteří odpovídají popisu útočníků, policie opravdu zaznamenala na pouličních kamerových záznamech a navíc je v sobotu ráno zpozoroval i správce parku, který to potvrdil. Údajně napadený v nich však útočníky nepoznal.

K závěrům policie se na svém facebookovém profilu vyjádřila i iniciativa Hate Free Culture. "K posouzení nemáme dostatek informací. Smyšlené případy jako takové je nutné jednoznačně odsoudit (bez ohledu na to, kdo je jejich původcem), napomáhají mimo jiné polarizaci společnosti, nepřehlednosti v tom, co je skutečné a co ne, podporují nedůvěru a stupňují napětí. Současně bychom ale rádi upozornili, že MF Dnes zveřejnila zatím jen domněnky policie, a je proto nutné k tomu také tímto způsobem přistupovat. Věříme, že další vývoj ukáže více informací," komentuje závěry policie iniciativa.

Přečteno: 1363x
 

Kam dál:

Štítky:  

Policie, vyšetřování, Vymyšlené přepadení, Útok, Násilí, Násilí z nenávisti, muslimové, IslámHLAVNÍ ZPRÁVY

Dokumentární film LETY

videoV Kampusu Hybernská se bude promítat dokumentární film LETY. Následovat bude debata s Renatou Berkyovou

8.7.2020 16:44
Ve čtvrtek 16. července od 18 hodin se v Kampusu Hybernská bude promítat celovečerní dokumentární film LETY. Romští tvůrci ve filmu zachycují snahy mnoha aktérů o odstranění vepřína i přetrvávající debatu o historii místa tzv. cikánského tábora. Po promítání bude následovat debata se spoluautorkou dokumentu Renatou Berkyovou.
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

Lubomír Volný a Miroslav Kalousek se ve sněmovně přetahovali o nápis All Lives Matter. Malá černošská holčička vysvětluje co znamená heslo Black Lives Matter (Koláž: Romea.cz)

Je heslo Black Lives Matter rasistické? Volný provokoval ve sněmovně, Kalousek zasahoval. Vysvětlení nabízí malá černošská holčička

7.7.2020 22:25
O rozruch ve sněmovním jednacím sále se dnes postaral nezařazený poslanec Lubomír Volný (Jednotní). Navrhoval, aby dolní komora vyslovila souhlas s výrokem prezidenta Miloše Zemana, že je heslo amerických protestů Black Lives Matter (Na černošských životech záleží) rasistické.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo