romea - logo
14. prosince 2019 (sobota)
svátek má Lýdie
Loading
rozšířené vyhledávaní

Policie odložila případ pobodání muslima v Praze. Trestný čin se prý nestal

11.5.2016 12:03
Ilustrační FOTO: Wikimedia Commons
Ilustrační FOTO: Wikimedia Commons

Po třech měsících vyšetřování policie odložila případ pobodaného muslima Issaka T. Podle policie nedošlo ke spáchání trestného činu a Issak T. si mohl útok dokonce vymyslet. Policie při vyšetřování narazila na řadu nesrovnalostí, které jim prý nedokázal vysvětlit. Issak T. se závěry vyšetřování nesouhlasí a odmítá, že by si útok vymyslel.

Podle serveru Aktuálně.cz se vyšetřovatelé postupně dopracovali ke třem verzím. Podle první muže skutečně někdo cizí úmyslně bodl, podle druhé k tomu došlo neúmyslně a podle třetí si zranění způsobil sám. Cizí úmysl nakonec policie vyloučila.

Napadený trval na své původní výpovědi a nijak nevysvětlil nesrovnalosti, se kterými ho policisté konfrontovali. "V případě úmyslného způsobení jinou osobou lze důvodně předpokládat, že by poškozený tyto skutečné okolnosti policii uvedl, a ne je před ní tajil tak, jak je tomu v tomto případě," napsala policie v usnesení.

Na záznamu z kamer se Issak T. podle policie vrací po běhu do svého domu nezraněn, žádní útočníci z parku nevybíhají. Na jeho běžecké bundě se nenašla krev.

"Pokud by ke spáchání trestného činu skutečně došlo, tak jak poškozený uvádí, potom útěk útočníka (…) by musel být zachycen na kamerovém záznamu uvedených kamer, které jsou na domě v ulici Kodaňská," píší vyšetřovatelé v usnesení.

Issak T. Aktuálně.cz ale řekl, že policie tvrzení staví na jiném dni, kdy se útok nestal. "Na těch kamerách mi ukázali jiný den," tvrdí a vysvětluje tak, proč se na kamerových záběrech nedrží na břiše. "Když mě bodli, bolelo to jak čert. Nic jsem si nevymyslel. Nemám pro to žádný důvod. Nejsem idiot, abych se bodl do břicha. Žádný normální člověk to neudělá," uzavřel.

Policie také rozporuje jednání Issak T. po útoku. Podle ní je nelogické, aby se rozhodoval půl hodiny, zda zavolá záchranku. "Což v případě bodného poranění břicha se jeví značně nelogické a lze jen těžko vysvětlit tvrzením, že si sedl na gauč a rozhodoval se,“ píší policisté podle serveru iDnes.cz ve spisu. .

Na přímou otázku MF DNES, zda si tedy Issak T. útok vymyslel, však policie dává vyhýbavou odpověď. "Rozhodnutí nenabylo právní moci, poškozený si může podat odvolání a zároveň se s rozhodnutím nemusí ztotožnit ani státní zástupce. Vyšetřovatel skončil vyšetřování se závěrem, že se nejednalo o trestný čin,“ vysvětluje pro MF DNES Zoulová.

Proti rozhodnutí policie se Isaak T. prý odvolávat nebude, protože prý čekal, že policie viníky stejně nenalezne. Potvrdila to i jeho přítelkyně Eva Zahradníčková. "Už jsme zralí na cvokaře, a právník nám navíc radí, ať to necháme být," řekla Aktuálně.cz Zahradníčková.

Pro verzi Issak T. hraje několik faktů. Muže, kteří odpovídají popisu útočníků, policie opravdu zaznamenala na pouličních kamerových záznamech a navíc je v sobotu ráno zpozoroval i správce parku, který to potvrdil. Údajně napadený v nich však útočníky nepoznal.

K závěrům policie se na svém facebookovém profilu vyjádřila i iniciativa Hate Free Culture. "K posouzení nemáme dostatek informací. Smyšlené případy jako takové je nutné jednoznačně odsoudit (bez ohledu na to, kdo je jejich původcem), napomáhají mimo jiné polarizaci společnosti, nepřehlednosti v tom, co je skutečné a co ne, podporují nedůvěru a stupňují napětí. Současně bychom ale rádi upozornili, že MF Dnes zveřejnila zatím jen domněnky policie, a je proto nutné k tomu také tímto způsobem přistupovat. Věříme, že další vývoj ukáže více informací," komentuje závěry policie iniciativa.

Přečteno: 1355x
 

Kam dál:

Štítky:  

Policie, vyšetřování, Vymyšlené přepadení, Útok, Násilí, Násilí z nenávisti, muslimové, IslámHLAVNÍ ZPRÁVY

Vánoce na turistické základně Myšinec v Budišovicích u Hrabyně prožily děti z dětských domovů z Čeladné, Příbora, Liptálu, Býchor a Uherského Ostrohu. (FOTO: Vladislav Sobol)

videoZÁZNAM: Situace je zoufalá, děti z dětských domovů končí i po 30 letech rozvoje ústavní péče na ulici

25.11.2019 11:33
V České republice vyrůstá v dětských domovech a dalších typech zařízení pobytové péče přes 8 000 dětí, z toho několik stovek ročně odchází do dospělosti.
 celý článek

Dalibor Karvay

Vídeňský symfonický orchestr jmenoval houslistu Dalibora Karvaye prvním koncertním mistrem

22.11.2019 11:15
Vídeňský symfonický orchestr jmenoval 34-letého slovenského houslistu Dalibora Karvaye svým prvním koncertním mistrem. Informoval o tom hudebníh časopis The Strad.
 celý článek

Druhý ročník ocenění od romských organizací a nezávislých osobností Lúč z tmy (Foto: Facebook Lúč z tmy)

videoZÁZNAM: Slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy

22.11.2019 0:01
Přímý přenos slavnostního předávání ocenění Lúč z tmy, které každoročně udělují romské organizace a nezávislé osobnosti těm, kteří se dlouhodobě zasazují o zlepšení postavení Romů v různých oblastech života nebo se významným způsobem podílejí na budování mostů mezi Romy a většinovou společností. Záštitu nad 2. ročníkem ocenění Lúč z tmy převzala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Přenos z bratislavského Caffe Berinka odvysílá ROMEA TV od 19 hodin.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo