romea - logo
27. září 2022 (úterý)
svátek má Jonáš

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Policie jednala protiprávně při zásaha proti romské aktivistce, která držela česko-romskou vlajku

18.4.2015 20:05
Asi 40 lidí se 31. 1. 2015 sešlo na Staroměstském náměstí na ekumenickém a mezináboženském bohoslužebném shromáždění
Asi 40 lidí se 31. 1. 2015 sešlo na Staroměstském náměstí na ekumenickém a mezináboženském bohoslužebném shromáždění "Za společný život". Reagovali tak na protiislámskou demonstraci, která probíhala na stejném místě. (FOTO: ČTK)

Policie se omluvila romské aktivistce Ivaně Čonkové, kterou společně s evangelickým knězem Mikulášem Vymětalem předvedla na policejní stanici, kvůli tomu, že během lednového shromáždění proti antiislámské demonstraci drželi v rukou česko-romskou vlajku. Čonková si na tehdejší postup policie stěžovala a stížnost byla vyhodnocena jako částečně důvodná.

"Vážená paní Čonková, touto cestou se Vám omlouváme za vzniklá příkoří, která Vám byla zapříčiněna celou řadou pochybení policistů," píše ve vyrozumění, které má serveru Romea.cz k dispozici, ředitel obvodního ředitelství policie Praha 1 Karel Prommer.

Policie proti Čonkové a Vymětalovi zasáhla a předvedla je na služebnu 31. ledna, když se některým účastníkům shromáždění proti Islámu na Staroměstském náměstí nelíbilo, že mají česko-romskou vlajku. "Organizátoři z politické strany Úsvit se snaží přimět policii k zásahu proti náboženskému shromáždění, protože jeho účastníci mají česko-romskou vlajku, čímž údajně znesvěcují státní symboly České republiky," napsali tehdy organizátoři náboženského shromáždění na Facebooku. Protisilámští demonstranti na Čonkovou například křičeli "cikánská špíno".

Policisté na místě chybovali, když postupovali na základě chybně určené právní kvalifikace

Čonková svou stížnost na postup policie shrnula do sedmi bodů. Stěžovala si například na to, že policisté měli vědět, že již dříve bylo pravomocně rozhodnuto Úřadem městské části Praha 1 o tom, že vytvoření česko-romské vlajky nebylo přestupkem a tudíž ani její držení na veřejném shromáždění nemůže být přestupkem. Dále jí vadilo, že jeden z policistů, který byl v civilu, se nedostatečně prokázal průkazem Policie ČR. V dalších bodech rozporovala předvedení na policejní služebnu a zabavení vlajky. Čonkové vadilo, že policie nezasáhla, když v davu příznivců Tomia Okamury byl rovněž patrný pozměněný státní symbol. Policie podle Čonkové pochybila také v momentě, kdy nečinně přihlížela štvavým projevům proti Islámu a muslimům.

Policie v některých bodech shledala stížnost částečně nebo úplně důvodnou, v některých bodech jako nedůvodnou.

Zásadní však je, že podle ředitele Karla Prommera policisté na místě chybovali, když postupovali na základě chybně určené právní kvalifikace. Čonková s Vymětalem neměli být předvedeni na služebnu a nemělo dojít k zabavení česko-romské vlajky. "Vložením "čakry" byla porušena povinnost dle § 9 písm. j) zákona o státních symbolech, ale sama tato skutečnost neznamená automatické naplnění skutkové podstaty přestupku," píše se ve vyrozumění, které připomíná, že umístěním "čakry" na českou vlajku nedošlo k dehonestaci státního symbolu České republiky, jak již dříve rozhodl Úřad městské části Praha 1.

"Policisté na místě konali nezákonně," píše se ve vyrozumění v souvislosti se zabavením česko-romské vlajky. Konání policistů zcela postrádalo oporu v zákonech.

Policie dále uvedla, že jednání policisty v civilu, který se odmítl dostatečně prokázat průkazem Policie ČR, nebylo správné. "Jak je patrno ze stížnosti a předně pak prokazatelné z vámi poskytnuté videonahrávky, policista demonstroval svou příslušnost k bezpečnostnímu sboru v nedostatečné míře a rozsahu, aby institut prokázání splnil svůj účel," napsal ve vyrozumění Ivaně Čonkové ředitel Karel Prommer.

Jako nedůvodnou označila policie stížnost v bodech, kde si Čonková stěžovala na nečinnost policie vůči protiislámskému shromáždění. "Policisté na místě nevyhodnotili projevy a chování účastníků shromáždění v intenzitě porušení zákona," napsal Prommer, podle kterého policejní specialisté na extremismus monitorovali celý pochod, ale nezjistili žádné porušení zákona.

"Stížnost sice nebyla shledána důvodnou ve všech bodech (to bychom ostatně asi chtěli příliš, navíc částečná nedůvodnost některých bodů byla racionálně zdůvodněna). Většině bodů, přinejmenším těch podstatných, však aktivistce bylo dáno za pravdu. Především tedy užití „česko-romské“ vlajky nebylo přestupkem, vlajka neměla být zabavena, nemělo dojít k předvádění na místní oddělení a nešlo o protiprávní jednání. A proč by také mělo? Šlo především o vyjádření názoru a o svobodu projevu, nikoliv o snahu nějak hanobit státní symboly," zhodnotil výsledek stížnosti na serveru Deník Referendum Jan Potměšil.

"Proto po „palci dolů“ (policie se nechala zmanipulovat rasisty a policistou/formalistou s chabým právním povědomím), si naopak následná reakce kontrolního orgánu policie zaslouží „palec nahoru“. A to za střízlivé, neformalistické a sebekritické vyhodnocení situace. To vyhodnocení může být zadostiučiněním pro ty, kteří nejenže zákon neporušují, ale naopak se snaží vyzdvihovat ústavní hodnoty a principy, na nichž by měl stát demokratický právní stát, který ctí ústavní pořádek a mezinárodní závazky," dodává Potměšil.

Přečteno: 2680x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Česko-romská vlajka, Shromažďování, Demonstrace, Policie, IslámHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo