romea - logo
27. června 2022 (pondělí)
svátek má Ladislav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Policie rozehnala protiromskou neohlášenou demonstraci, obyvatelé sídliště Máj mezi sebou poprvé diskutovali

české Budějovice, 6.7.2013 23:55, (ROMEA)
Policie zasahovala 6. července 2013 na sídlišti Máj proti desítkám účastníků neohlášené protiromské demonstrace v Českých Budějovicích. (FOTO: ČTK)
Policie zasahovala 6. července 2013 na sídlišti Máj proti desítkám účastníků neohlášené protiromské demonstrace v Českých Budějovicích. (FOTO: ČTK)

Policie dnes vpodvečer zasáhla na českobudějovickém sídlišti Máj proti účastníkům protiromské demonstrace. Podle mluvčí českobudějovické nemocnice Ivany Kerslesové bylo zraněno osm lidí, z toho dva policisté.  Policie zadrželi přes 100 osob. ještě před tím proběhlo na sídlišti bezproblémové shromáždění za poklidné soužití a proti rasismu.

Téměř 400 lidí diskutovalo na sídlišti Máj

Jediné na dnešek řádně ohlášené shromáždění začalo kolem 13 hodiny na sídlišti Máj. Zpočátku se zde sešlo asi 200 lidí, převážně Romů. Po modlitbě a kázání následovala několikahodinová diskuze mezi obyvateli sídliště. Postupně se ke shromážděným Romům přidávali jejich čeští sousedi a vůbec poprvé spolu otevřeně z očí do očí diskutovali. Diskuzi sledovalo až 400 lidí.

Debata byla v některých momentech velmi ostrá, ale vše se odehrálo bez jakýchkoliv násilností nebo nadávek. "Atmosféra je tady naprosto úžasná. Lidé si tady vše vyříkávají z očí do očí a napětí, které tady bylo, pozvolna mizí. Romové říkají co jim vadí na jejich českých sousedech, Češi zase co jim vadí na soužití s Romy. Dnešní odpoledne na sídlišti Máj pokládám za obrovský úspěch. Napětí se tady podařilo jednoznačně snížit," popsal v půl páté pro server Romea.cz odpolední setkání na českobudějovickém sídlišti Máj Miroslav Brož ze sdružení Konexe, které shromáždění uspořádalo.

Krátce před půl šestou shromáždění na sídlišti Máj skončilo a lidé se rozešli do svých domovů.

Neohlášené protiromské shromáždění magistrát rozpustil

První protiromští radikálové se začali na náměstí Přemysla Otakara II scházet krátce před 16 hodinou. Z náměstí, kde byla neohlášená akce odpoledne na pokyn magistrátu rozpuštěna, se jednotlivci vydali na sídliště Máj. Policie jim neumožnila odejít z náměstí pohromadě v průvodu jako minulý týden.

Asi 400 radikálů a dalších občanů Českých Budějovic se zformovalo asi v 18:30 v blízkosti sídliště Máj u multikina Cine Star. Policejních výzev k opuštění místa desítky lidí neuposlechly, na místo naopak přicházeli další lidé. Těžkooděnci a policisté na koních demonstranty vytlačovali, aby zabránili útoku na obyvatele sídliště. Policie proti demonstrantům použila i granáty se slzným plynem. Proti nejagresivnějším neonacistům zasahovali i tajní policisté ukryti v davu. Dvě přistavená vodní děla zůstala nevyužitá.

Během zákroků, které trvaly až do 21. hodiny, zadržela policie přes 100 nejagresivnějších anticiganistů. Policejní hlídky zůstanou na sídlišti zřejmě i v noci.

Policie byla tentokrát připravena na 100%

Před dnešní akcí, na kterou se lidé svolávali prostřednictví internetu, obsadila policie jak sídliště Máj, tak centrum města a přilehlé ulice. Kontrolovala příjezdové cesty do města a ještě před demonstrací zabavila několik zbraní, mezi nimi basebalové pálky, tyče a další předměty.

Jak uvedli spolupracovníci serveru Romea.cz, kteří byli přímo na místě, byl dnešní zákrok policistů takticky velmi dobře zvládnutý a profesionálně provedený.

Protiromské nepokoje odstartovala banální hádka dětí

Napjatá situace na sídlišti Máj, kde žije 20.000 lidí, panuje od pátku 21. června. V ten den se na hřišti dostaly do konfliktu děti, následně se do něj zapojili i dospělí. Výsledkem konfliktu mezi Romy na jedné straně a Čechy na druhé straně bylo několik zraněných.

Mezi zraněnými byla i těhotná žena. Není jasné, kdo a jak konflikt začal, protože přesné příčiny a okolnosti incidentu policie zatím nezveřejnila.

VIDEO

Přečteno: 6107x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Soužití, sídliště Máj, České Budějovice, Demonstrace, Shromažďování, Rasismus, ExtremismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo