romea - logo
17. října 2021 (neděle)
svátek má Hedvika

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Seznam protiromských pochodů, na které se policie připravuje. Organizují je neonacisté

Praha, 21.8.2013 15:39, (ROMEA - AKTUALIZOVÁNO 23. 8. 2013, 16:20)
Na náměstí Přemysla Otakara II v Českých Budějovicích se shromáždilo 29. 6. 2013 asi 500 lidí. Mezi shromážděnými bylo i několik skupinek neonacistů, kteří své sympatie k totalitnímu režimu jasně vyjadřovali. (FOTO: ČTK)
Na náměstí Přemysla Otakara II v Českých Budějovicích se shromáždilo 29. 6. 2013 asi 500 lidí. Mezi shromážděnými bylo i několik skupinek neonacistů, kteří své sympatie k totalitnímu režimu jasně vyjadřovali. (FOTO: ČTK)

Policie se intenzivně připravuje na protiromské pochody, které ohlásili extremisté na sobotu zatím do pěti českých měst. Na webu o tom informovala mluvčí policejního prezidia Ivana Ježková. Podle ní se budou shromáždění konat v Ostravě, Českých Budějovicích, Jičíně, Duchcově a v Plzni.

Mluvčí nechtěla konkretizovat, kolik policistů by mělo být o víkendu nasazeno. Podrobnosti prý později sdělí jednotlivá krajská ředitelství. "Nikdy nezveřejňujeme, že máme tolik a tolik policistů připravených do akce. Z naší strany by to nebylo taktické," uvedla Ježková. Podle ní policie stále vyhodnocuje a upřesňuje informace, které má k dispozici. "Policejní prezidium je tím koordinátorem, který bude zajišťovat i případné přesuny sil v případě potřeby," dodala.

Podle shromažďovacího zákona je nutné demonstraci nahlásit na příslušné radnici pět dní před jejím konáním. "Vzhledem k tomu, že úřad může v odůvodněných případech přijmout oznámení i v kratší lhůtě, nemusí být výčet měst a obcí konečný," doplnila Ježková. Úřady nemohou akce přímo zakázat. O jejich zákaz ale mohou požádat soudy.

V Ostravě se připravuje proti neonacistům protest

Pochody proti "romské kriminalitě" svolávají neonacisté na webu Svobodný odpor. Internetové stránky uvádějí, že akce v Ostravě by měla začít ve 14:00, tedy zhruba o hodinu dříve než ostatní shromáždění. "Bude to jedna z největších akcí co se týká počtu zúčastněných," uvádí neonacistický web k demonstraci v Ostravě.

Místa, kde se měla demonstrace konat, si již ale ke svým akcím zamluvily odpůrci neonacistů a chystají se proti nim protestovat. Podle jednoho z organizátorů Josefa Stojky by mělo jít o poklidný happening. "Demonstrací chceme ukázat to, že nesouhlasíme s nadále rostoucími neonacistickými a rasistickými pochody. Ví o tom mnoho Romů, ví o tom Romové ze všech lokalit a účast bude hojná a myslím si, že taková účast Romů tady v Ostravě ještě nebyla," uvedla další z organizátorek Jolana Šmarhovyčová. Romové plánují projevy i hudební vystoupení, včetně české a romské hymny. Věří, že policie je dokáže ochránit a zabránit případným střetům. "Strach má každý, strach o svoje děti, o své domovy i svou bezpečnost, ale už nemáme strach se jim (extremistům) postavit," uvedl Stojka. Podle něj Romové nechtějí vyvolávat násilí, připustil však, že pokud Romové budou napadáni, jsou připraveni se bránit.

VIDEO

Zdroj: Novinky.cz

Starostka Duchcova před pochodem opět legitimizuje DSSS

V Duchcově v Ústeckém kraji jsou demonstrace časté. A v pořadí již čtvrtá se uskuteční právě v sobotu. Pořádá ji místní organizace extremistické Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS). Ta předchozí, kterou 17. srpna svolalo neonacistické uskupení Čeští lvi, skončila fiaskem. Dorazilo na ní pouze 40 lidí a obešla se bez narušení veřejného pořádku.

Extremisté z DSSS obyvatele města vyzvali na sobotu k co největší účasti. Je zajímavé, že starostka Duchcova Jitka Bártová, která minulý týden odrazovala lidi od účasti na akci Českých lvů, což jsou odštěpenci od DSSS a s DSSS mají velmi špatné vztahy, není k nadcházející akci už tolik kritická a již po několikáté činnost místních extremistů legitimizuje.

"To, že to nyní svolává DSSS, mě sice nenaplňuje nadšením, ale jsou to duchcovští lidé a tvrdí, že si zajistí klidný průběh a že nechtějí mít nic společného s extremisty," komentovala chystané shromáždění.

Na druhou stranu dodává, že město se do bezpečnostních příprav na sobotní pochod zapojí odklizením popelnic z trasy pochodu, vyzve také občany, aby si odtud raději v sobotu přeparkovali svá auta.

Stejně jako při minulých protiromských akcí přijedou do Duchcova místní Romy podpořit aktivisté z platformy Blokujeme! K vidění bude opět výstav o romském holocaustu, pořádat se bude shromáždění proti rasismu a neonacismu s kulturní programem.

Extremisté v Plzni půjdou z náměstí přes nádraží na Slovany

Pochod byl ohlášen také v Plzni, kde se akce bude jmenovat Pochod přes město k vyjádření nesouhlasu. Pochod povede z náměstí Republiky do Františkánské ulice, Kopeckého sadů, přes lávku u bývalého domu kultury, vpravo do Sirkové ulice směrem k hlavnímu vlakovému nádraží, do Železniční ulice, po Koterovské ulici na náměstí Gen. Píky, Francouzskou třídou a po Slovanské aleji až na náměstí Milady Horákové. Pochod i shromáždění jsou ohlášeny od 13:00 do 20:00. Stejně jako v Ostravě se v Plzni chystá protest občanů proti neonacismus a rasismu.

Policie doporučuje občanům, aby se od 13:00 do zhruba 20:00 nezdržovali v místech plánované trasy pochodu a shromáždění nebo jejich bezprostřední blízkosti.

Primátor Plzně Martin Baxa ČTK řekl, že bude osobně pochod sledovat a je připraven ho v případě porušení shromažďovacího zákona rozpustit. Podle Houdka si ale musí být město v případě rozpuštění na místě stoprocentně jisto. "Pokud ho rozpustíte a následně soud rozhodne, že to bylo neoprávněně, což se v Plzni už dvakrát stalo, tak podle zákona může svolavatel shromáždění učinit v následujících 30 dnech kdykoliv a už to nemusí ohlašovat. My pak nebudeme vědět kdy, nebudeme se na to moci připravit," vysvětlil. Taktikou v sobotu tedy spíš bude nechat pochod pokračovat a vždy z něj "vytáhnout" jen jedince, který něco porušuje.

V Českých Budějovicích má podle organizátorů protestovat 100 lidí

Ohlášení pochodu již dříve potvrdily například České Budějovice, kde se do něj zapojí podle ohlašovatelů sto lidí. Organizátoři na magistrátu nahlásili, že trasa povede z Lannovy třídy před areál Výstaviště, kde má akce skončit. Policie se na sobotní odpoledne připravuje a je připravena v případě nepokojů zareagovat, řekl ČTK jihočeský policejní mluvčí Jiří Matzner.

Podle Matznera policie situaci a případný postup konzultuje právě s radnicí. "Samozřejmě také sledujeme informace na sociálních sítí. Jedná se o standardní záležitost," řekl Matzner.

České Budějovice se v létě staly jedním z center protiromských protestů. Účastníkům několika shromáždění a pochodů vadila hlavně situace na sídlišti Máj. Tam bydlí přes 20.000 lidí a žije zde také patrně nejvíce zástupců romské menšiny ve městě.

Situace na sídlišti Máj byla napjatá od konce června, tehdy se do sporu dostaly děti na hřišti a následně se do konfliktu zapojili i dospělí. Následovalo několik demonstrací a protestních pochodů, které vyústily v potyčky. Policie zadržela několik desítek lidí, deset jich obvinila. Dalších osm lidí obvinila kvůli konfliktu na dětském hřišti.

Na sobotní shromáždění by mohlo dorazit více neonacistů než se očekávalo. V okolí českých Budějovic se totuž má konat koncert, kde vystoupí i neonacistické kapely včetně jedné německé. Místo organizátoři tají. Už nyní je ale jasné, že přijedou extremisté z Německa či Polska. Akce nese název Bootboys are back 3 a jde o koncert tří nepolitických skupin spolu s kapelami, které se k neonacismu hlásí nebo je s ním spojuje minulost muzikantů. Na koncertě zahrají například čeští Lucky Bonehead Crew se zpěvákem Martinem Píšou. "Ten je známý v neonacistickém prostředí jako Jakob68 a je dlouhodobě aktivním pořadatelem White power koncertů, na kterých spolupracoval i s lidmi kolem české pobočky Combat 18 (světová neonacistická organizace). Kytarista, baskytarista a bubeník pak pocházejí z neonacistické kapely Nomisterion, která hrála na koncertě v Žatci. Ten v roce 2009 rozehnala policie," řekl serveru iDNES.cz aktivista Lukáš Jelínek z Antifa.cz.

Neonacisté budou provokovat i v Jíčíně

Pochod je nahlášený na příští sobotu také v Jičíně. Podle organizátorů by se měl uskutečnit od 15:00 do 18:00 a měl by směřovat z Husovy třídy na Valdštejnovo náměstí. Původně svolavatelé chtěli začít se shromážděním již ve 13:00, ale kvůli konání pravidelných sobotních trhů na Husově třídě a Valdštejnově náměstí museli začátek posunout o dvě hodiny. Na shromáždění radikálů se připravuje jičínská radnice, městská a státní policie. Podle svolavatelů pochodu z Dělnické strany sociální spravedlnosti by se shromáždění mohlo zúčastnit 100 až 300 lidí.

"Akci monitorujeme a vyhodnocujeme veškeré získané poznatky k ní," řekla dnes ČTK mluvčí jičínské policie Hana Klečalová. Policie je podle ní připravena udělat vše pro zajištění veřejného pořádku a ochránění zdraví a majetku občanů.

Svolavatelé akci v Jičíně nazvali "shromážděním proti cikánskému exekučnímu teroru a policejní brutalitě". Radnice nerozumí tomu, proč si svolavatelé pochodu vybrali právě Jičín. "Ve městě není žádná vyloučená lokalita. Město tyto problémy dlouhodobě řeší, sociální služby fungují přímo v terénu," řekl ČTK místostarosta Petr Hamáček. S akcí podle svých slov nesouhlasí, ale město nemá zákonnou možnost ji zakázat.

Pochody v dalších městech: Realita nebo jen zbožné přání neonacistů?

Po internetu pak kolují různé pozvámky na další shromáždění i v jiných městech. Je ovšem otázkou, zda nejde jen o provokace jednotlivců, které nemají reálný podklad.

Neonacisté by měli například možná v sobotu vyrazit na protiromský pochod také v Brně. Akci zatím podle dostupných informací neohlásili, ale informují o ní na internetu. Podle události v sociální síti Facebook se chtějí potkat v 15:00 v parku u ulice Koliště. Radikálové chtějí vyjádřit nesouhlas s "černým rasismem" a policejním násilím. Podle údajů ze sociální sítě by měli pochodovat ulicemi Cejl, Vranovská, Merhautova a Milady Horákové zpět na Koliště.

O možných shromážděních v Děčíně a Varnsdorfu informuje Děčínský deník, který článek uvedl motivačním titulkem Do ulic! Lidé jdou protestovat proti dávkám. Pokud se tedy v těchto dvou městech nějaké větší shromáždění uskuteční, bude to právě díky reklamě v Děčínském deníku. Podobně informuje o shromáždění v Ústí nad Labem Ústecký deník, který vychází z neověřených informací zveřejněných na Facebooku.

Na webu koluje pozvánka také do Písku. "V tuto chvíli tuto informaci nemám, je to pět měst v pěti krajských oblastech," reagovala policejní mluvčí Ivana Ježková. Spíše zbožné přání neonacistů se jeví shromáždění v Příbrami, Vrbně pod Pradědem nebo v Albrechticích. V posledních dvou městech se jedná o předvolební mítinky extremistické DSSS.

Přečteno: 15238x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Neonacismus, Extremismus, Pochod, Demonstrace, RasismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo