Policie se zabývá nacistickými symboly na domech v Ústí n.O.

Nápisy s nacistickými nebo radikálními motivy nastříkal někdo sprejem v noci na dnešek na budovy v Ústí nad Orlicí. Na Roškotově divadle, které je národní kulturní památkou, je hákový kříž. Případem se zabývá policie, řekl ČTK starosta Petr Hájek (Oušťáci). Policie zatím eviduje 14 poškozených objektů. Škoda je přes 100.000 korun, řekla ČTK policejní mluvčí Markéta Janovská.
"Nikdy jsme se touto problematikou nemuseli zabývat a šetřit ji. Pokud se tady někdy objevil nápis, bylo to nahodilé, spíš klukovina. Nikdy ne masivnější akce jako teď," řekl Hájek. "Musíme se popasovat s odstraněním nápisu. Budeme to konzultovat s památkáři," dodal.
Zpravodaj ČTK na místě se přesvědčil, že hákový kříž někdo nastříkal na čelní fasádu divadla, na zadní části budovy je nápis, patrně název fotbalového klubu. Kamera u divadla je utržená.
Další nápisy jsou podle starosty na soukromých budovách v ulicích Jilemnického, J. Nygrína a V Lukách. Fotoreportér ČTK zaznamenal, že na budovy vandal nasprejoval dva blesky, symbol nacistických jednotek SS, nebo nápis A.C.A.B., což znamená All Cops Are Bastards, Všichni policajti jsou bastardi. Výraz používá radikální levice i pravice i fotbaloví chuligáni. Na jednom domě byl název polského fotbalového klubu Arka Gdynia.
Vandal či vandalové posprejovali bytové domy, plot, provozovnu autoservisu i plechový přístřešek. Škoda může být podle Janovské i vyšší, protože je divadlo památkově chráněné. Policie případ vyšetřuje jako poškození cizí věci. Záležitostí se zabývají i kriminalisté se specializací na extremismus, po jejich hodnocení se může kvalifikace činu rozšířit, řekla Janovská. "Policisté posprejované objekty dokumentují, vyslýchají jejich majitele, vytěžují kamerové systémy a současně pátrají po pachateli," uvedla mluvčí.
Policie například obvinila z projevu sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka dva mladíky, kteří v roce 2016 v Mostě na několika místech nastříkali symboly SS a hákové kříže. Zároveň vyslechli obvinění z poškození cizí věci.
"Viník možná vůbec neví nebo možná nechce vědět, co se dělo v Evropě v období 2. světové války. Hnusí se mi různé snahy o popírání holokaustu a činnost extremistů. Doufám, že se tento smutný případ prošetří," odsoudil událost pardubický hejtman Martin Netolický (ČSSD) na facebooku.
Divadlo z roku 1936 je od roku 2017 národní kulturní památkou. Složili se na něj lidé, podnikatelé a spolky. Budovu navrhl významný český architekt Kamil Roškot. Divadlo patří mezi výrazné funkcionalistické budovy první poloviny 20. století. Od roku 1993 má jméno svého projektanta.
Kam dál:
- Miloš Zeman označil 2 tisíce romských uprchlíků z Ukrajiny za ekonomické migranty
- Schvaloval ruskou invazi a přál si válku, ve které by mohl kohokoliv zabít. Kulturistu Grznára stíhá policie
- Bývalý poslanec SPD Rozner dostal půlroční podmínku kvůli výroku o koncentračním táboře v Letech u Písku
- Emmanuel Macron byl znovuzvolen francouzským prezidentem. Podle prvních projekcí obhájil mandát s asi 58 procenty hlasů
- Berlínský soud uložil rok vězení 93leté popíračce holokaustu Haverbeckové
- Obří zátah proti neonacistům v Německu. Zadrženy čtyři osoby, padesát lidí bylo obviněno
- Peter Pollák: Fašistu Kotlebu převychová jen basa. Rozsudek je nepochopitelný
- Nejvyšší slovenský soud zmírnil Mariánu Kotlebovi trest za propagaci neonacismu z více jak 4 let vězení pouze na šestiměsíční podmínku, přijde o poslanecký mandát
- Ústavní soud odmítl stížnost jednoho z mužů zodpovědných za zhanobení památníku v Letech u Písku
- Nejdříve vyhrožoval vyvražděním Romů, teď se těší na válku v Česku. Grznára opět vyšetřuje policie
- Před 80 lety se začal naplňovat tragický osud slovenských Židů. Z parlamentních stran na Slovensku se k válečné Slovenské republice otevřeně hlásí Kotlebovci
- Fotografie Romek připoutaných ke sloupům ve Lvově šíří ruská propaganda s jiným kontextem. Romské neziskovky z Ukrajiny již kvůli případům kontaktovaly úřady