Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Policie ukončila vyšetřování případu radikální islámské knihy

16. března 2015
Čtení na 2 minuty

Policisté z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) ukončili vyšetřování případu šíření údajně radikální islámské knihy v Česku. ČTK to dnes sdělil mluvčí útvaru Pavel Hanták. Případ souvisí s loňským zásahem policie v pražských muslimských centrech, po němž byl z vydání knihy šířící rasismus obviněn bývalý předseda pražské muslimské obce Vladimír Sáňka.

Hanták bez bližších podrobností uvedl, že nyní je v případu naplánováno seznámení se spisem. Po tomto kroku obvykle policisté navrhnou obžalobu, případně také mohou trestní stíhání zastavit.

Policie vnikla do objektů Ústředí muslimských obcí, Muslimské obce Praha a Islámské nadace nedaleko Václavského náměstí a na Černém Mostě loni 25. dubna. Později byl obviněn pětapadesátiletý Čech z podpory a propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka, za což hrozí až deset let vězení. Muž je podezřelý z toho, že v Česku zajistil vydání knihy šířící rasismus a distribuoval ji.

Podle dřívějších informací se obvinění týká knihy Základy tauhídu – Islámský koncept Boha od Bilala Philipse, který kvůli publikaci nesmí do některých západních zemí. Kniha je v některých státech také zakázána. Deník Právo na začátku letošního roku informoval o tom, že ÚOOZ má k dispozici usvědčující posudek ke kontroverzní knize. Podle listu potvrzuje, že publikace obsahuje nenávistné a rasově nesnášenlivé výroky.

Loňská policejní razie v pražských muslimských centrech se odehrála při páteční modlitbě, která má pro muslimy zvláštní význam. Na zásah si stěžovala řada účastníků modlitby včetně zahraničních diplomatů. Přítomní kritizovali údajnou přílišnou razanci zásahu. Nelíbilo se jim například, že museli ležet obličejem k zemi, podle výpovědí svědků na ně také policisté mířili zbraněmi.

Ministerstvo vnitra po prověření případu oznámilo, že zásah byl v pořádku. Policie prý má důkazy o tom, že vyzvala lidi s diplomatickou imunitou, ženy, děti a zdravotně postižené, aby místo zásahu neprodleně opustili. Policisté podle dřívějšího vyjádření policejního prezidenta Tomáše Tuhého šli do zásahu s tím, že by na místě mohli být lidé, kteří u sebe mají zbraně. To se pak podle něj i potvrdilo, následnou prověrkou ale kriminalisté zjistili, že ti, kteří u sebe zbraň měli, ji drželi legálně.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon