romea - logo
27. května 2022 (pátek)
svátek má Valdemar

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Policie uzavřela případ propagace nacismu. Na nakladatelství Naše vojsko podala žalobu!

15.1.2021 17:35
Nakladatelství Naše vojsko nabízí ve svém obchodu kalendář s portréty
Nakladatelství Naše vojsko nabízí ve svém obchodu kalendář s portréty "osobností třetí říše" pro rok 2021 (FOTO: Romea.cz)

Kalendář pro rok 2021 s portréty nacistických pohlavárů Třetí říše se může stát nakladatelství Naše vojsko osudným. Policie právě ukončila vyšetřování propagačních předmětů s nacistickou tématikou a podala návrh na žalobu. Informoval o tom mluvčí pražského městského státního zastupitelství Aleš Cimbala.

Kriminalisté ve věci obvinili jednoho člověka a firmu z podpory a propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka a z výtržnictví. „Spisový materiál byl policejním orgánem společně s návrhem na podání obžaloby předložen dozorovému státnímu zástupci. Státní zástupce se nyní s věcí seznámí a po jejím prostudování rozhodne o podání obžaloby nebo vyřízení věci jinak,“ uvedl Cimbala.

Na nakladatelství podal loni v květnu trestní oznámení předseda Nadačního fondu obětem holocaustu Michal Klíma, kterému zejména vadil zmíněný kalendář. K trestnímu oznámení se posléze přidaly i další organizace. Prodej kalendáře kritizovali také izraelský a německý velvyslanec v ČR. Ministerstvo vnitra vypovědělo nakladatelství smlouvu o nájmu pro sklad, pražský magistrát už v dubnu vypověděl smlouvu prodejně nakladatelství na Andělu.

Nakladatelství vyrábí a prodává předměty s portréty nacistických špiček a válečných zločinců odsouzených v norimberském procesu. Brání se tím, že prodejem předmětů nedělalo nacismu propagaci. A v minulosti mu dala policie za pravdu, když případ v létě 2018 uzavřela s tím, že se trestný čin nestal.

Policisté podle tehdejšího vyjádření mluvčího Jana Daňka neprokázali, „že by pohnutkou či motivem pro vydání morálně diskutabilních potisků na hrnky a trička bylo cokoliv jiného než zisk v rámci ekonomické činnosti“. Mluvčí dodal, že obecný zákaz zobrazování či veřejné prezentace jakýchkoliv symbolů nebo osob v českém právu zakotven není.

V případě nacistického kalendáře je tedy postoj policie jiný a na stole státního zástupce již leží žaloba. Nakladatelství v současnosti na svých stránkách již propagační předměty s nacistickými vůdci nenabízí. „V případě konkrétních osob se nejedná o propagaci žádné ideologie ani o porušování zákonů České republiky. Nakladatelství Naše vojsko si váží všech obětí druhé světové války i těch, kteří bojovali proti nacismu a jakékoliv další zhoubné ideologii, ať už na válečných frontách, či v domácím odboji,“ uvádí na webu.

Přečteno: 845x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Nacismus, Rasismus, Německo, Nenávist, Extremismus, Policie, SoudHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo