romea - logo
28. září 2020 (pondělí)
svátek má Václav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Fotbaloví fanoušci a celebrity v Německu vítají uprchlíky. V Rakousku za jejich podporu demonstrovalo 20 000 lidí

1.9.2015 12:37
Fotbaloví fanoušci v Německu podpořili uprchlíky (FOTO: Facebooková stránka Revolution News)
Fotbaloví fanoušci v Německu podpořili uprchlíky (FOTO: Facebooková stránka Revolution News)

Nejméně 20 000 lidí se podle odhadů rakouské policie sešlo na demonstraci proti nelidskému zacházení s uprchlíky, která se v pondělí večer konala v centru Vídně. Informovala o tom agentura APA. Na účastníky pochodu dohlíželo asi 450 policistů, akce se obešla bez incidentů.

Průvod demonstrantů se vydal od Západního nádraží, na které v pondělí dorazily stovky migrantů ve vlacích z Budapešti, a pochodoval směrem do centra města. Závěrečné proslovy zazněly před budovou parlamentu na výstavní třídě Ringstrasse, kterou kvůli tomu policie uzavřela. Kolem 21:30 SELČ se demonstranti v klidu rozešli.

Řada lidí vyslyšela výzvy organizátorů a přišla na demonstraci oděna v bílém, což má symbolizovat úsilí o mír ve světě. Na plakátech účastníci demonstrace požadovali mimo jiné otevření legálních koridorů pro uprchlíky.

Krátce před začátkem demonstrace se konala v chrámu svatého Štěpána v centru města veřejná bohoslužba na památku 71 pravděpodobně udušených uprchlíků, které rakouská policie objevila ve čtvrtek v chladírenském voze odstaveném u dálnice nedaleko hranice s Maďarskem.

"Stačí! Dost bylo umírání, dost bylo útrap, dost bylo pronásledování. Nemůžeme už nadále odvracet zrak," řekl na bohoslužbě kardinál Christoph Schönborn v chrámu zaplněném návštěvníky, mezi nimiž byli téměř všichni členové rakouské vlády, včetně kancléře Wernera Faymanna.

V sousedním Německu, do kterého má podle odhadů přijít až 800 000 uprchlíků, situace vyvolala napětí v tamní společnosti. Několik ubytoven pro běžence se stalo terčem žhářských útoků, v saském městě Heidenau vyvolali pravicoví extremisté kvůli přijímání uprchlíků několikadenní nepokoje. Němečtí politici násilnosti vůči imigrantům a vůči zařízením pro ně odsoudili.

Vůči xenofobním a rasistickým tendencím veřejnosti se zvedla vlna nevole. Do kampaně za pomoc lidem prchajícím před válkou deníku Bild My pomáháme (Wir helfen) se zapojili politici, novináři a mnoho celebrit – mezi nimi fotbalista Lukas Podolski, šéf automobilky Daimler Dieter Zetsche či frontman kapely Scorpions Klaus Meine.

Uprchlíky dříve podpořili také fotbaloví fanoušci – napříč stadiony německé bundesligy vytvořili o víkendu kulisy s anglickými nápisy Refugees Welcome (Uprchlíci vítejte).

FOTOGALERIE

Fans in Bundesliga with banners "Refugees welcome".Pictures show fans of Bayern Munich, Hertha, Werder Bremen, Borussia Dortmund, HSV and St. Pauli.

Posted by Revolution News on 30. srpen 2015

Přečteno: 869x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Německo, Rakousko, Uprchlíci, Kampaň, FotbalHLAVNÍ ZPRÁVY

Romští kandidáti v krajských a senátních volbách 2020 (Koláž: Romea.cz)

V Krajských volbách kandiduje minimálně sedm Romů, do Senátu jeden. Romové jsou na kandidátkách Pirátů, SPD, Změny a Strany zelených

23.9.2020 17:00
Jak zjistil server Romea.cz o hlasy voličů v letošních krajských volbách bude v celém Česku usilovat nejméně 7 Romů. Jeden Rom, Cyril Koky, pak kandiduje do Senátu za Pirátskou stranu. Právě Piráti, jako vůbec první parlamentní strana v historii, nasadili Roma Karla Kariku jako lídra kandidátky v Ústeckém kraji a jejich kandidáta na hejtmana. Dva Romové pak kandidují i za hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury, které je známé svými protiromskými a xenofobními výroky a je pravidelně zmiňováno ve zprávách o extremismu.
 celý článek

Budova Rady Evropy ve Štrasburku (FOTO: Elwood j blues, Wikimedia Commons)

Podle Rady Evropy je výuka romštiny v Česku nedostatečná. Ve městech se zastoupením menšin chybějí dvojjazyčné nápisy

23.9.2020 15:38
Rada Evropy (RE) dnes vyzvala Českou republiku, aby i nadále zlepšovala ochranu menšinových jazyků. Česko učinilo kroky pozitivním směrem v ochraně němčiny, polštiny a moravské chorvatštiny, uvádí zpráva tohoto nadnárodního orgánu. RE ale Česku zároveň připomněla nedostatečnou výuku romštiny na základních a středních školách.
 celý článek

Na akci, Běh pro zdraví, 19. června 2018, holčička podala v běhu bravurní výkon. Běžela v balerínkách ... Doběhla první! (FOTO: Centrum voľného času CVrČek)

"Dívka v balerínkách" sklízí další sportovní úspěchy. Vyhrála běh na 1500 na mistrovství Východního Slovenska

23.9.2020 15:13
Annamária Horváthová, známá jako dívka v balerínkách, se stala absolutní vítězkou v běhu na 1500 m na mistrovství Východního Slovenska jednotlivců. A sbírala i další sportovní úspěchy. Na mistrovství Slovenska dorostenců a dorostenek v běhu na 1 500 m byla třetí a v běhu na 800 m doběhla pátá.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo