romea - logo
18. února 2020 (úterý)
svátek má Gizela
Loading
rozšířené vyhledávaní

Fotbaloví fanoušci a celebrity v Německu vítají uprchlíky. V Rakousku za jejich podporu demonstrovalo 20 000 lidí

1.9.2015 12:37
Fotbaloví fanoušci v Německu podpořili uprchlíky (FOTO: Facebooková stránka Revolution News)
Fotbaloví fanoušci v Německu podpořili uprchlíky (FOTO: Facebooková stránka Revolution News)

Nejméně 20 000 lidí se podle odhadů rakouské policie sešlo na demonstraci proti nelidskému zacházení s uprchlíky, která se v pondělí večer konala v centru Vídně. Informovala o tom agentura APA. Na účastníky pochodu dohlíželo asi 450 policistů, akce se obešla bez incidentů.

Průvod demonstrantů se vydal od Západního nádraží, na které v pondělí dorazily stovky migrantů ve vlacích z Budapešti, a pochodoval směrem do centra města. Závěrečné proslovy zazněly před budovou parlamentu na výstavní třídě Ringstrasse, kterou kvůli tomu policie uzavřela. Kolem 21:30 SELČ se demonstranti v klidu rozešli.

Řada lidí vyslyšela výzvy organizátorů a přišla na demonstraci oděna v bílém, což má symbolizovat úsilí o mír ve světě. Na plakátech účastníci demonstrace požadovali mimo jiné otevření legálních koridorů pro uprchlíky.

Krátce před začátkem demonstrace se konala v chrámu svatého Štěpána v centru města veřejná bohoslužba na památku 71 pravděpodobně udušených uprchlíků, které rakouská policie objevila ve čtvrtek v chladírenském voze odstaveném u dálnice nedaleko hranice s Maďarskem.

"Stačí! Dost bylo umírání, dost bylo útrap, dost bylo pronásledování. Nemůžeme už nadále odvracet zrak," řekl na bohoslužbě kardinál Christoph Schönborn v chrámu zaplněném návštěvníky, mezi nimiž byli téměř všichni členové rakouské vlády, včetně kancléře Wernera Faymanna.

V sousedním Německu, do kterého má podle odhadů přijít až 800 000 uprchlíků, situace vyvolala napětí v tamní společnosti. Několik ubytoven pro běžence se stalo terčem žhářských útoků, v saském městě Heidenau vyvolali pravicoví extremisté kvůli přijímání uprchlíků několikadenní nepokoje. Němečtí politici násilnosti vůči imigrantům a vůči zařízením pro ně odsoudili.

Vůči xenofobním a rasistickým tendencím veřejnosti se zvedla vlna nevole. Do kampaně za pomoc lidem prchajícím před válkou deníku Bild My pomáháme (Wir helfen) se zapojili politici, novináři a mnoho celebrit – mezi nimi fotbalista Lukas Podolski, šéf automobilky Daimler Dieter Zetsche či frontman kapely Scorpions Klaus Meine.

Uprchlíky dříve podpořili také fotbaloví fanoušci – napříč stadiony německé bundesligy vytvořili o víkendu kulisy s anglickými nápisy Refugees Welcome (Uprchlíci vítejte).

FOTOGALERIE

Fans in Bundesliga with banners "Refugees welcome".Pictures show fans of Bayern Munich, Hertha, Werder Bremen, Borussia Dortmund, HSV and St. Pauli.

Posted by Revolution News on 30. srpen 2015

Přečteno: 866x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Německo, Rakousko, Uprchlíci, Kampaň, FotbalHLAVNÍ ZPRÁVY

Tomáš Kaluja. Foto z videa o projektu Vnímaví pre zraniteľných

ČRo: Neřeším, jestli jsem Rom, Maďar nebo Slovák. Jsem obyčejný člověk, říká tanečník Tomáš Kaluja

7.2.2020 10:56
Tomáš Kaluja je maturantem Střední zdravotnické školy v Rožňave. Pochází z romské křesťanské rodiny z Veľkých Kapušan. Už od dětství je jeho největším koníčkem tanec. Soutěžně se mu věnuje doma na Slovensku, ale i v zahraničí. Mimo to patří mezi romské dobrovolníky, kteří pomáhají budovat romskou identitu u romských dětí, které jsou vychovávány v neromských náhradních rodinách.
 celý článek

(Zdroj: Archiv TV NOVA)

Módní návrhář Pavel Berky postoupil mezi TOP 16 v soutěži MasterChef Česko

7.2.2020 0:35
Úspěšný módní návrhář Pavel Berky zkusil své štěstí v soutěži MasterChef Česko. Kachní prso s bramborem a takzvané “griláše” s kachní paštikou
 celý článek

Vepřín v místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku (FOTO: Muzeum romské kultury)

Demolice vepřína v Letech by měla začít v červnu a skončit letos

6.2.2020 15:35
V Letech na Písecku by letos v červnu mohla začít demolice vepřína, na jehož místě stával za války koncentrační tábor pro Romy. ČTK to dnes řekla Lucie Horáková, mluvčí Muzea romské kultury, které v místě vybuduje památník romského holokaustu.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo