romea - logo
24. září 2018 (pondělí)
svátek má Jaromír
Loading
rozšířené vyhledávaní

Policie: Vozíčkáře v České Lípě nenapadl Rom!

Česká Lípa, 3.8.2014 14:29, (ROMEA)
Záběr z videozáznamu, který zachycuje napadení vozíčkáře a objevil se na serveru YouTube.
Záběr z videozáznamu, který zachycuje napadení vozíčkáře a objevil se na serveru YouTube.

"Rom napadl a okradl vozíčkáře u OD Andy v České Lípě..." s takovým názvem umístil ve čtvrtek na server YouTube videozáznam z mobilního telefonu Radek Bachtík, podle serveru Blesk.cz dvacetiletý student střední školy. Dramatické video, na kterém muž kope do obličeje vozíčkáře, se jako lavina začalo šířit internetem. A s ním i rasistické a vulgární názory namířené proti Romům. Již v pátek však policie měla o celém incidentu jasno a jedním z výsledku vyšetřování je, že útočník nebyl Rom.

"Dnes 31.7.2014 v 15:49 jsem byl svědkem toho, jak se "róóómský spoluobčan" vrhl na bezbrannou oběť - vozíčkáře a okradl ho o všechno a ještě ho surově napadl. Když se ho jeho přítelkyně snažila chránit, tak byl agresivní i na ni a nakonec utekl směrem k parkovišti u OD Andy. Video je bohužel v horší kvalitě - natáčeno," napsal ve čtvrtek do popisku videa Radek Bachtík.

VIDEO

Vzhledem k tomu, že pod videem se začaly šířit vulgární rasistické urážky Romů a situace ve městě byla velmi napjatá, zareagovalo na situaci velmi rychle město, potažmo Městská policie Česká Lípa. "Prostor, kde k údajnému napadení došlo, není bohužel pod dohledem kamer městské policie. Uváděné kamery patří OD Andy. Účastníky incidentu pracovníci městské policie ze své činnosti dobře znají. Toho dne, kdy byl pořízen zmíněný videozáznam, byli shodou okolností hlídkou MP kontrolováni kvůli psovi, který běhal bez vodítka. Trojice vystupovala před hlídkou jako kamarádi. Celou záležitost vyšetřuje Policie ČR. Je však možné, že vše bylo pouze zinscenováno pro kameramana," uvádí se v prohlášení uveřejněném v pátek dopoledne.

Policie: "Podle napadeného se v žádném případě nejedná o muže romské národnosti. Tudíž, informace o tom, že vozíčkáře napadl Rom, není pravdivá."

Autor videa Radek Bachtík odmítl nařčení z domluvy s aktéry konfliktu. „Jel jsem na kole kolem a uslyšel křik. Tak jsem to natočil. Viděl jsem lidi, že volají, proto jsem nevolal policii,“ řekl student střední školy serveru Blesk.cz.

Mezitím však již policie měla o incidentu jasno, protože vyslechla napadeného vozíčkáře.

"Ve čtvrtek kolem 15.50 kontaktoval 26letý mladík prostřednictvím linky Policie ČR 158 operační středisko a informoval policisty o tom, že byl ve stejný den kolem 14. hodiny v České Lípě okraden svým známým," uvedla tisková mluvčí Policie ČR Ivana Baláková.

Policisté za okradeným vyjeli, aby zjistili bližší informace k případu a mladíka zastihli v centru města. Jednalo se o vozíčkáře, který jim sdělil, že mu jistý muž, který ho doprovázel, a kterého zná pouze křestním jménem, měl odcizit dvě stravenky. "O fyzickém napadení se nezmínil a žádné viditelné zranění na sobě neměl. Vzhledem k tomu, že byl pod vlivem alkoholu, odložili policisté jeho výslech na pátek," uvedla Baláková.

Policisté vozíčkáře v pátek skutečně vyslechli  a zjišťovali i to, zda byl fyzicky napaden. "Policisté tak reagovali na v pátek zveřejněnou videonahrávku o napadení českolipského vozíčkáře Romem. Na takto konkrétní otázku oznamovatel potvrdil, že napaden byl, a to v souvislosti s již oznámenou krádeží stravenek. Podle jeho vyjádření stravenku dostal od neznámého člověka před Kauflandem poté, co on a jeho společník prosili o peníze nebo nějaké jídlo," popsala výpověď vozíčkáře Ivana Baláková.

Po dvou stravenkách měli dostat oba muži a vozíčkář si ty své uložil do baťůžku. Když po nějaké době zjistil, že mu stravenky chybí, obvinil z krádeže svého známého a dostal se s ním do sporu.

"Tento muž se ho pak snažil kopnout do oblasti hlavy a oznamovatel jeho útok vykryl rukama. Žádné zranění mu tím nevzniklo a útočník pak utekl," uvedla Baláková s tím, že policistům si na tento incident ve čtvrtek nepostěžoval, protože ho prý více trápily odcizené stravenky.

"Oznamovatel zná útočníka jen křestním jménem a policisté nyní po jeho totožnosti pátrají. Podle napadeného se v žádném případě nejedná o muže romské národnosti. Tudíž, informace o tom, že vozíčkáře napadl Rom, není pravdivá. Autor, který tuto náhodně pořízenou nahrávku incidentu rozšířil, o národnosti útočníka jen spekuloval," upřesnila jeden ze závěrů vyšetřování tisková mluvčí Policie ČR Ivana Baláková.

Policisté hledaného útočníka pravděpodobně obviní z výtržnictví, dále musejí vypátrat, u koho stravenky vozíčkáře skončily.

Přečteno: 1840x

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Napadení, Média, You Tube, Video, KriminalitaHLAVNÍ ZPRÁVY

Ilustrační FOTO: Wikimedia Commons

Rasově motivovaný útok: Dvojice mužů napadla v Trnavě skupinu Romů

20.9.2018 12:13
Slovenská Národní kriminální agentura v pondělí zadržela a obvinila dva muže, kteří v neděli v Trnavě bezdůvodně napadli skupinu Romů při výkopových pracích. Podle facebookové stránky slovenské policie měli čtyřicetiletý Jaroslav a šestadvacetiletý Matúš nejprve Romy verbálně urážet. Pak měli odejít a po chvíli se vrátit se zbraní v ruce. Informoval o tom server Topky.sk.
 celý článek

Lucie Fuková (FOTO: Archiv Romea.cz)

Lucie Fuková: Že jeden volební hlas nic nezmění? Jsou to jen výmluvy! A ti, co nepůjdou volit, ať si potom nestěžují

20.9.2018 11:16
Dodnes si pamatuji na moment, kdy jsem šla s rodiči poprvé k volbám. Všichni jsme se oblékli do svátečního a vyšli společně z domu. Byl to pro nás významný den. Pro mé rodiče to byla povinnost a dobře si také uvědomovali, že je to i jejich právo. I já vnímám volby jako zásadní věc v mém životě.
 celý článek

Ilustrační FOTO: www.errc.org

Zveřejnění zprávy o extremismu za rok 2017 je opět odloženo. Nedostala se na program jednání Bezpečnostní rady státu

19.9.2018 17:18
Zveřejnění výroční zprávy o extremismu za rok 2017 se znovu zpozdí,
předsednictvo Bezpečnostní rady státu tento bod bez vysvětlení vyřadilo z
programu úterního jednání. Informoval o tom novydenik.cz. Zpráva je
kritizována Hradem, kvůli zmínkám o Okamurově hnutí SPD.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo