romea - logo
18. července 2018 (středa)
svátek má Drahomíra
Loading
rozšířené vyhledávaní

Policie: Vozíčkáře v České Lípě nenapadl Rom!

Česká Lípa, 3.8.2014 14:29, (ROMEA)
Záběr z videozáznamu, který zachycuje napadení vozíčkáře a objevil se na serveru YouTube.
Záběr z videozáznamu, který zachycuje napadení vozíčkáře a objevil se na serveru YouTube.

"Rom napadl a okradl vozíčkáře u OD Andy v České Lípě..." s takovým názvem umístil ve čtvrtek na server YouTube videozáznam z mobilního telefonu Radek Bachtík, podle serveru Blesk.cz dvacetiletý student střední školy. Dramatické video, na kterém muž kope do obličeje vozíčkáře, se jako lavina začalo šířit internetem. A s ním i rasistické a vulgární názory namířené proti Romům. Již v pátek však policie měla o celém incidentu jasno a jedním z výsledku vyšetřování je, že útočník nebyl Rom.

"Dnes 31.7.2014 v 15:49 jsem byl svědkem toho, jak se "róóómský spoluobčan" vrhl na bezbrannou oběť - vozíčkáře a okradl ho o všechno a ještě ho surově napadl. Když se ho jeho přítelkyně snažila chránit, tak byl agresivní i na ni a nakonec utekl směrem k parkovišti u OD Andy. Video je bohužel v horší kvalitě - natáčeno," napsal ve čtvrtek do popisku videa Radek Bachtík.

VIDEO

Vzhledem k tomu, že pod videem se začaly šířit vulgární rasistické urážky Romů a situace ve městě byla velmi napjatá, zareagovalo na situaci velmi rychle město, potažmo Městská policie Česká Lípa. "Prostor, kde k údajnému napadení došlo, není bohužel pod dohledem kamer městské policie. Uváděné kamery patří OD Andy. Účastníky incidentu pracovníci městské policie ze své činnosti dobře znají. Toho dne, kdy byl pořízen zmíněný videozáznam, byli shodou okolností hlídkou MP kontrolováni kvůli psovi, který běhal bez vodítka. Trojice vystupovala před hlídkou jako kamarádi. Celou záležitost vyšetřuje Policie ČR. Je však možné, že vše bylo pouze zinscenováno pro kameramana," uvádí se v prohlášení uveřejněném v pátek dopoledne.

Policie: "Podle napadeného se v žádném případě nejedná o muže romské národnosti. Tudíž, informace o tom, že vozíčkáře napadl Rom, není pravdivá."

Autor videa Radek Bachtík odmítl nařčení z domluvy s aktéry konfliktu. „Jel jsem na kole kolem a uslyšel křik. Tak jsem to natočil. Viděl jsem lidi, že volají, proto jsem nevolal policii,“ řekl student střední školy serveru Blesk.cz.

Mezitím však již policie měla o incidentu jasno, protože vyslechla napadeného vozíčkáře.

"Ve čtvrtek kolem 15.50 kontaktoval 26letý mladík prostřednictvím linky Policie ČR 158 operační středisko a informoval policisty o tom, že byl ve stejný den kolem 14. hodiny v České Lípě okraden svým známým," uvedla tisková mluvčí Policie ČR Ivana Baláková.

Policisté za okradeným vyjeli, aby zjistili bližší informace k případu a mladíka zastihli v centru města. Jednalo se o vozíčkáře, který jim sdělil, že mu jistý muž, který ho doprovázel, a kterého zná pouze křestním jménem, měl odcizit dvě stravenky. "O fyzickém napadení se nezmínil a žádné viditelné zranění na sobě neměl. Vzhledem k tomu, že byl pod vlivem alkoholu, odložili policisté jeho výslech na pátek," uvedla Baláková.

Policisté vozíčkáře v pátek skutečně vyslechli  a zjišťovali i to, zda byl fyzicky napaden. "Policisté tak reagovali na v pátek zveřejněnou videonahrávku o napadení českolipského vozíčkáře Romem. Na takto konkrétní otázku oznamovatel potvrdil, že napaden byl, a to v souvislosti s již oznámenou krádeží stravenek. Podle jeho vyjádření stravenku dostal od neznámého člověka před Kauflandem poté, co on a jeho společník prosili o peníze nebo nějaké jídlo," popsala výpověď vozíčkáře Ivana Baláková.

Po dvou stravenkách měli dostat oba muži a vozíčkář si ty své uložil do baťůžku. Když po nějaké době zjistil, že mu stravenky chybí, obvinil z krádeže svého známého a dostal se s ním do sporu.

"Tento muž se ho pak snažil kopnout do oblasti hlavy a oznamovatel jeho útok vykryl rukama. Žádné zranění mu tím nevzniklo a útočník pak utekl," uvedla Baláková s tím, že policistům si na tento incident ve čtvrtek nepostěžoval, protože ho prý více trápily odcizené stravenky.

"Oznamovatel zná útočníka jen křestním jménem a policisté nyní po jeho totožnosti pátrají. Podle napadeného se v žádném případě nejedná o muže romské národnosti. Tudíž, informace o tom, že vozíčkáře napadl Rom, není pravdivá. Autor, který tuto náhodně pořízenou nahrávku incidentu rozšířil, o národnosti útočníka jen spekuloval," upřesnila jeden ze závěrů vyšetřování tisková mluvčí Policie ČR Ivana Baláková.

Policisté hledaného útočníka pravděpodobně obviní z výtržnictví, dále musejí vypátrat, u koho stravenky vozíčkáře skončily.

Přečteno: 1834x

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Napadení, Média, You Tube, Video, KriminalitaHLAVNÍ ZPRÁVY

Ostravská osada Bedřiška

Ostravská osada Bedřiška vyhlásila Dva týdny bdělosti. Obyvatelé protestují proti vystěhování

12.7.2018 11:50
V pondělí 9. července zahájili obyvatelé ostravské osady Bedřiška takzvané Dva týdny bdělosti, obávají se totiž o ztrátu svých domovů. Akce s podtitulem Barvy Bedřišky má upozornit na těžkou situaci místních a představit veřejnosti život v osadě, která již dávno není vyloučenou lokalitou. Na programu jsou workshopy pro děti, diskuze, letní kino a koncerty. Kromě samotných obyvatel Bedřišky se do organizace zapojilo místní komunitní centrum vedené organizací Bílý nosorožec, kolektiv Probuď domy, městská galerie Plato ve spolupráci s PAF Olomouc, kino Cineport, literární iniciativa Harakiri Czurakami a další jednotliví aktivisté a podporovatelé Bedřišky.
 celý článek

Mário Bihári ve videoklipu V uličkách (FOTO: Repro Youtube.com)

videoMário Bihari: Jako slepý řídím ve videoklipu kabriolet

10.7.2018 23:28
Mário Bihari se svou kapelou Bachtale Apsa vystoupili na Festivalu Vítání Pražského jara. Během koncertu Mário promluvil o jejich novém videoklipu "V uličkách", který se odehrává na svatbě nevidomých lidí. Videoklip kapela pojala ve vtipném duchu, například Mario Bihari v klipu řídí kabriolet.
 celý článek

Edita Stejskalová (Koláž: Romea.cz)

Edita Stejskalová: OBSE by měla kvůli pogromům na Romy na Ukrajině vytvořit pozorovatelskou misi a dohlížet na vyšetřování

10.7.2018 19:10
Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) by se měla začít zabývat útoky na Romy na Ukrajině. Měla by vytvořit pozorovatelskou misi, která by dohlížela nad vyšetřování pogromů na Romy. Vyzvala k tomu politoložka Edita Stejskalová v pořadu Rómské slovo, které vysílá Slovenský rozhlas.
 celý článek

Diskuse:

Každý diskutující musí dodržovat PRAVIDLA DISKUZE SERVERU Romea.cz. Moderátoři serveru Romea.cz si vyhrazují právo bez předchozího upozornění odstranit nevhodné příspěvky z diskuse na Romea.cz. Při opakovaném porušení pravidel mohou moderátoři diskutéra zablokovat.

 

Další články z rubriky..
romea - logo