romea - logo
18. února 2019 (pondělí)
svátek má Gizela
Loading
rozšířené vyhledávaní

Policie: Vozíčkáře v České Lípě nenapadl Rom!

Česká Lípa, 3.8.2014 14:29, (ROMEA)
Záběr z videozáznamu, který zachycuje napadení vozíčkáře a objevil se na serveru YouTube.
Záběr z videozáznamu, který zachycuje napadení vozíčkáře a objevil se na serveru YouTube.

"Rom napadl a okradl vozíčkáře u OD Andy v České Lípě..." s takovým názvem umístil ve čtvrtek na server YouTube videozáznam z mobilního telefonu Radek Bachtík, podle serveru Blesk.cz dvacetiletý student střední školy. Dramatické video, na kterém muž kope do obličeje vozíčkáře, se jako lavina začalo šířit internetem. A s ním i rasistické a vulgární názory namířené proti Romům. Již v pátek však policie měla o celém incidentu jasno a jedním z výsledku vyšetřování je, že útočník nebyl Rom.

"Dnes 31.7.2014 v 15:49 jsem byl svědkem toho, jak se "róóómský spoluobčan" vrhl na bezbrannou oběť - vozíčkáře a okradl ho o všechno a ještě ho surově napadl. Když se ho jeho přítelkyně snažila chránit, tak byl agresivní i na ni a nakonec utekl směrem k parkovišti u OD Andy. Video je bohužel v horší kvalitě - natáčeno," napsal ve čtvrtek do popisku videa Radek Bachtík.

VIDEO

Vzhledem k tomu, že pod videem se začaly šířit vulgární rasistické urážky Romů a situace ve městě byla velmi napjatá, zareagovalo na situaci velmi rychle město, potažmo Městská policie Česká Lípa. "Prostor, kde k údajnému napadení došlo, není bohužel pod dohledem kamer městské policie. Uváděné kamery patří OD Andy. Účastníky incidentu pracovníci městské policie ze své činnosti dobře znají. Toho dne, kdy byl pořízen zmíněný videozáznam, byli shodou okolností hlídkou MP kontrolováni kvůli psovi, který běhal bez vodítka. Trojice vystupovala před hlídkou jako kamarádi. Celou záležitost vyšetřuje Policie ČR. Je však možné, že vše bylo pouze zinscenováno pro kameramana," uvádí se v prohlášení uveřejněném v pátek dopoledne.

Policie: "Podle napadeného se v žádném případě nejedná o muže romské národnosti. Tudíž, informace o tom, že vozíčkáře napadl Rom, není pravdivá."

Autor videa Radek Bachtík odmítl nařčení z domluvy s aktéry konfliktu. „Jel jsem na kole kolem a uslyšel křik. Tak jsem to natočil. Viděl jsem lidi, že volají, proto jsem nevolal policii,“ řekl student střední školy serveru Blesk.cz.

Mezitím však již policie měla o incidentu jasno, protože vyslechla napadeného vozíčkáře.

"Ve čtvrtek kolem 15.50 kontaktoval 26letý mladík prostřednictvím linky Policie ČR 158 operační středisko a informoval policisty o tom, že byl ve stejný den kolem 14. hodiny v České Lípě okraden svým známým," uvedla tisková mluvčí Policie ČR Ivana Baláková.

Policisté za okradeným vyjeli, aby zjistili bližší informace k případu a mladíka zastihli v centru města. Jednalo se o vozíčkáře, který jim sdělil, že mu jistý muž, který ho doprovázel, a kterého zná pouze křestním jménem, měl odcizit dvě stravenky. "O fyzickém napadení se nezmínil a žádné viditelné zranění na sobě neměl. Vzhledem k tomu, že byl pod vlivem alkoholu, odložili policisté jeho výslech na pátek," uvedla Baláková.

Policisté vozíčkáře v pátek skutečně vyslechli  a zjišťovali i to, zda byl fyzicky napaden. "Policisté tak reagovali na v pátek zveřejněnou videonahrávku o napadení českolipského vozíčkáře Romem. Na takto konkrétní otázku oznamovatel potvrdil, že napaden byl, a to v souvislosti s již oznámenou krádeží stravenek. Podle jeho vyjádření stravenku dostal od neznámého člověka před Kauflandem poté, co on a jeho společník prosili o peníze nebo nějaké jídlo," popsala výpověď vozíčkáře Ivana Baláková.

Po dvou stravenkách měli dostat oba muži a vozíčkář si ty své uložil do baťůžku. Když po nějaké době zjistil, že mu stravenky chybí, obvinil z krádeže svého známého a dostal se s ním do sporu.

"Tento muž se ho pak snažil kopnout do oblasti hlavy a oznamovatel jeho útok vykryl rukama. Žádné zranění mu tím nevzniklo a útočník pak utekl," uvedla Baláková s tím, že policistům si na tento incident ve čtvrtek nepostěžoval, protože ho prý více trápily odcizené stravenky.

"Oznamovatel zná útočníka jen křestním jménem a policisté nyní po jeho totožnosti pátrají. Podle napadeného se v žádném případě nejedná o muže romské národnosti. Tudíž, informace o tom, že vozíčkáře napadl Rom, není pravdivá. Autor, který tuto náhodně pořízenou nahrávku incidentu rozšířil, o národnosti útočníka jen spekuloval," upřesnila jeden ze závěrů vyšetřování tisková mluvčí Policie ČR Ivana Baláková.

Policisté hledaného útočníka pravděpodobně obviní z výtržnictví, dále musejí vypátrat, u koho stravenky vozíčkáře skončily.

Přečteno: 1855x

 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Napadení, Média, You Tube, Video, KriminalitaHLAVNÍ ZPRÁVY

Barber Valentýn Toráč (FOTO: Archiv Valentýna Toráče)

videoBarber Valentýn Toráč: Jsem produktivní, potřebuji v životě něco vytvářet

15.2.2019 18:20
Další díl pořadu Desetiminutovka Plus jsme natáčeli na svatého Valentýna s Valentýnem Toráčem, který v Praze provozuje barber shop.
 celý článek

--ilustrační foto--

Ústí nad Labem vyhlásilo bezdoplatkovu zónu na celém území města, včetně Trmic

14.2.2019 13:35
Ústí nad Labem vyhlásilo bezdoplatkovu zónu na celém území města, včetně Trmic. Magistrát usoudil, že celé město je „oblast se zvýšeným výskytem sociálně nežádoucích jevů“. To znamená, že nově příchozí obyvatele nebudou moci pobírat doplatky na bydlení. Platnost tohoto opatření nabyde 4. března. Zjistila to Česká televize.
 celý článek

Facebooková prezentace spolku Čonoro

Kandidát strany se sloganem o havěti působí ve spolku, který má pomáhat Romům a řešit situaci v Chanově

13.2.2019 16:45
Kandidát strany se sloganem o havěti působí ve spolku, která má pomáhat Romům a řešit situaci v Chanově Kandidát politické strany Otevřená radnice Most, která v loňských komunálních volbách uváděla na svých propagačních materiálech slogan „Jen deratizační prostředky na tu havěť nestačí!“ a na sociálních sítí k nim přidávala popisek „Nulová tolerance nepřizpůsobivým“ Pavel Pöschl se měsíc po volbách stal zástupcem nově vzniklé organizace pro pomoc Romům Čonoro v Mostě.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo