romea - logo
28. září 2020 (pondělí)
svátek má Václav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Policie vybrala ve svých řadách 40 specialistů pro práci s Romy

27.5.2015 11:11
Ilustrační FOTO: Wikimedia Commons
Ilustrační FOTO: Wikimedia Commons

Policie nasazuje ve čtyřech regionech čtyři desítky specialistů pro práci s Romy v sociálně vyloučených lokalitách. Jde o zkušené policisty vybrané na jednotlivých obvodních odděleních, mezi nimi jsou i čtyři Romové. Působit budou v Ústeckém, Karlovarském, Olomouckém a Moravskoslezském kraji a v budoucnu by mohli přibýt i v dalších regionech. ČTK to v Berouně na semináři o policejní práci s Romy řekl Václav Vlček z ředitelství služby pořádkové policie.

V každém ze zvolených regionů byla vybrána desítka policistů, jsou mezi nimi i ženy. Podle Vlčka jde v podstatě o kombinaci policisty a terénního pracovníka. "I když to neříkám úplně rád, protože je to pořád policista. Ale metody a formy práce jsou trošku jiné. Je to hodně o komunikaci, o detailní znalosti prostředí," uvedl.

Romská komunita by policejního specialistu měla přijmout, měl by se stát prostředníkem mezi Romy a policií, respektive většinovou společností. "Kromě normální policejní práce má na starosti i budování vztahů a komunikaci s druhou stranou," řekl Vlček. Bude podle něj na uvážení nadřízeného, zda budou specialisté vyrážet do terénu pouze v uniformě nebo také v civilu. "Tohle striktně neřešíme. Mohou být třeba pozváni na romskou svatbu, proč by tam chodili v uniformě?" podotkl Vlček.

Pilotní projekt s rozpočtem 16,5 milionu korun je z 80 procent financován z takzvaných norských fondů. Zahájen byl loni na podzim, těžiště má podle Vlčka v letošním roce a skončit by měl v dubnu 2016. "Bude pak následovat pětileté období, kdy musí být zajištěna udržitelnost, to znamená, že ti lidé musejí fungovat podle nastavených parametrů. Ale předpokládáme, že i potom funkce specialisty neskončí, ba naopak na základě zkušeností z pilotního projektu budou specialisté zaváděni do celé policie, do všech ostatních krajů," uvedl Vlček.

Specialisty pro práci s menšinami má například Slovensko, kde se česká policie inspirovala. Bohaté zkušenosti s komunitními policisty mají také v Británii. "Tam je komunitní policista něco běžného. Je to člověk, který žije s komunitou, každá škola má svého policistu. To je pro nás zatím samozřejmě personálně nedosažitelné," podotkl Vlček.

Kolik v současnosti pracuje u policie Romů, není známo. Ne každý se k národnosti hlásí. Podle Vlčka jsou kraje, kde je počet Romů v řadách policie vyšší, například ústecký region.

Mnozí policisté jsou podle Vlčka v romské komunitě dobře zavedeni už nyní. Připustil ale, že se najdou i takoví, kteří na romskou problematiku nahlížejí podle klasických stereotypů.

Přečteno: 824x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

PolicieHLAVNÍ ZPRÁVY

Romští kandidáti v krajských a senátních volbách 2020 (Koláž: Romea.cz)

V Krajských volbách kandiduje minimálně sedm Romů, do Senátu jeden. Romové jsou na kandidátkách Pirátů, SPD, Změny a Strany zelených

23.9.2020 17:00
Jak zjistil server Romea.cz o hlasy voličů v letošních krajských volbách bude v celém Česku usilovat nejméně 7 Romů. Jeden Rom, Cyril Koky, pak kandiduje do Senátu za Pirátskou stranu. Právě Piráti, jako vůbec první parlamentní strana v historii, nasadili Roma Karla Kariku jako lídra kandidátky v Ústeckém kraji a jejich kandidáta na hejtmana. Dva Romové pak kandidují i za hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury, které je známé svými protiromskými a xenofobními výroky a je pravidelně zmiňováno ve zprávách o extremismu.
 celý článek

Budova Rady Evropy ve Štrasburku (FOTO: Elwood j blues, Wikimedia Commons)

Podle Rady Evropy je výuka romštiny v Česku nedostatečná. Ve městech se zastoupením menšin chybějí dvojjazyčné nápisy

23.9.2020 15:38
Rada Evropy (RE) dnes vyzvala Českou republiku, aby i nadále zlepšovala ochranu menšinových jazyků. Česko učinilo kroky pozitivním směrem v ochraně němčiny, polštiny a moravské chorvatštiny, uvádí zpráva tohoto nadnárodního orgánu. RE ale Česku zároveň připomněla nedostatečnou výuku romštiny na základních a středních školách.
 celý článek

Na akci, Běh pro zdraví, 19. června 2018, holčička podala v běhu bravurní výkon. Běžela v balerínkách ... Doběhla první! (FOTO: Centrum voľného času CVrČek)

"Dívka v balerínkách" sklízí další sportovní úspěchy. Vyhrála běh na 1500 na mistrovství Východního Slovenska

23.9.2020 15:13
Annamária Horváthová, známá jako dívka v balerínkách, se stala absolutní vítězkou v běhu na 1500 m na mistrovství Východního Slovenska jednotlivců. A sbírala i další sportovní úspěchy. Na mistrovství Slovenska dorostenců a dorostenek v běhu na 1 500 m byla třetí a v běhu na 800 m doběhla pátá.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo