romea - logo
18. února 2020 (úterý)
svátek má Gizela
Loading
rozšířené vyhledávaní

Policie vybrala ve svých řadách 40 specialistů pro práci s Romy

27.5.2015 11:11
Ilustrační FOTO: Wikimedia Commons
Ilustrační FOTO: Wikimedia Commons

Policie nasazuje ve čtyřech regionech čtyři desítky specialistů pro práci s Romy v sociálně vyloučených lokalitách. Jde o zkušené policisty vybrané na jednotlivých obvodních odděleních, mezi nimi jsou i čtyři Romové. Působit budou v Ústeckém, Karlovarském, Olomouckém a Moravskoslezském kraji a v budoucnu by mohli přibýt i v dalších regionech. ČTK to v Berouně na semináři o policejní práci s Romy řekl Václav Vlček z ředitelství služby pořádkové policie.

V každém ze zvolených regionů byla vybrána desítka policistů, jsou mezi nimi i ženy. Podle Vlčka jde v podstatě o kombinaci policisty a terénního pracovníka. "I když to neříkám úplně rád, protože je to pořád policista. Ale metody a formy práce jsou trošku jiné. Je to hodně o komunikaci, o detailní znalosti prostředí," uvedl.

Romská komunita by policejního specialistu měla přijmout, měl by se stát prostředníkem mezi Romy a policií, respektive většinovou společností. "Kromě normální policejní práce má na starosti i budování vztahů a komunikaci s druhou stranou," řekl Vlček. Bude podle něj na uvážení nadřízeného, zda budou specialisté vyrážet do terénu pouze v uniformě nebo také v civilu. "Tohle striktně neřešíme. Mohou být třeba pozváni na romskou svatbu, proč by tam chodili v uniformě?" podotkl Vlček.

Pilotní projekt s rozpočtem 16,5 milionu korun je z 80 procent financován z takzvaných norských fondů. Zahájen byl loni na podzim, těžiště má podle Vlčka v letošním roce a skončit by měl v dubnu 2016. "Bude pak následovat pětileté období, kdy musí být zajištěna udržitelnost, to znamená, že ti lidé musejí fungovat podle nastavených parametrů. Ale předpokládáme, že i potom funkce specialisty neskončí, ba naopak na základě zkušeností z pilotního projektu budou specialisté zaváděni do celé policie, do všech ostatních krajů," uvedl Vlček.

Specialisty pro práci s menšinami má například Slovensko, kde se česká policie inspirovala. Bohaté zkušenosti s komunitními policisty mají také v Británii. "Tam je komunitní policista něco běžného. Je to člověk, který žije s komunitou, každá škola má svého policistu. To je pro nás zatím samozřejmě personálně nedosažitelné," podotkl Vlček.

Kolik v současnosti pracuje u policie Romů, není známo. Ne každý se k národnosti hlásí. Podle Vlčka jsou kraje, kde je počet Romů v řadách policie vyšší, například ústecký region.

Mnozí policisté jsou podle Vlčka v romské komunitě dobře zavedeni už nyní. Připustil ale, že se najdou i takoví, kteří na romskou problematiku nahlížejí podle klasických stereotypů.

Přečteno: 814x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

PolicieHLAVNÍ ZPRÁVY

Tomáš Kaluja. Foto z videa o projektu Vnímaví pre zraniteľných

ČRo: Neřeším, jestli jsem Rom, Maďar nebo Slovák. Jsem obyčejný člověk, říká tanečník Tomáš Kaluja

7.2.2020 10:56
Tomáš Kaluja je maturantem Střední zdravotnické školy v Rožňave. Pochází z romské křesťanské rodiny z Veľkých Kapušan. Už od dětství je jeho největším koníčkem tanec. Soutěžně se mu věnuje doma na Slovensku, ale i v zahraničí. Mimo to patří mezi romské dobrovolníky, kteří pomáhají budovat romskou identitu u romských dětí, které jsou vychovávány v neromských náhradních rodinách.
 celý článek

(Zdroj: Archiv TV NOVA)

Módní návrhář Pavel Berky postoupil mezi TOP 16 v soutěži MasterChef Česko

7.2.2020 0:35
Úspěšný módní návrhář Pavel Berky zkusil své štěstí v soutěži MasterChef Česko. Kachní prso s bramborem a takzvané “griláše” s kachní paštikou
 celý článek

Vepřín v místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku (FOTO: Muzeum romské kultury)

Demolice vepřína v Letech by měla začít v červnu a skončit letos

6.2.2020 15:35
V Letech na Písecku by letos v červnu mohla začít demolice vepřína, na jehož místě stával za války koncentrační tábor pro Romy. ČTK to dnes řekla Lucie Horáková, mluvčí Muzea romské kultury, které v místě vybuduje památník romského holokaustu.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo