romea - logo
25. října 2021 (pondělí)
svátek má Beáta

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Policie vyvrací lži o tom, že na koupališti v Brné se vykálel Rom. Nepravdivý článek JV Press vyvolal vlnu rasismu

3.8.2018 14:10
Koupaliště Brná (FOTO: http://www.msul.cz/)
Koupaliště Brná (FOTO: http://www.msul.cz/)

Vlnu rasistický příspěvků, vulgárností a urážek celé romské komunity vyvolal na začátku týdne nepravdivý článek novináře Jana Vraného na serveru JV press. Novinář v článku tvrdil, že za znečištěním bazénu v ústecké Brné je dvanáctiletý romský chlapec. Policie však vzhledem k vlně nenávistných reakcí informaci o národnosti chlapce vyvrátila.

Ústecké městské služby musely v neděli už potřetí během čtrnácti dnů uzavřít bazén s toboganem na koupališti Brné, pokaždé kvůli některému z návštěvníků. Tentokrát už si ale případ převzali policisté. Návštěvník do bazénu nakálel.

"Policie ČR se nevyjadřuje k etnicitě nebo národnosti jak obětí, tak i pachatelů. Vzhledem k tomu, že informace uvedená v článku agentury JV Press o tom, že se jednalo o romského chlapce, vyvolala spoustu nenávistných reakcí, tak tuto informaci vyvracíme. Nejednalo se o romského chlapce," uvedla pro zpravodajský server Romea.cz policejní mluvčí Veronika Hyšplerová.

Policejní mluvčí: "Informace uvedená v článku agentury JV Press o tom, že se jednalo o romského chlapce, vyvolala spoustu nenávistných reakcí, tak tuto informaci vyvracíme. Nejednalo se o romského chlapce."

Jan Vraný totiž hned v pondělí pod bombastickým titulkem "VÍME PRVNÍ" zveřejnil dezinformaci, že šlo o Roma.

"Teprve dvanáctiletý romský chlapec údajně s papíry na hlavu znečistil v neděli dopoledne rekreační bazén s tobogánem na koupališti v Brné na Ústecku poté, co se do vody vykálel! Potvrdil to šéf plavčíků Petr Urban s tím, že romský chlapec se měl následně přiznat, že se do vody vykálel," tvrdí v článku Vraný.

Článek se stal okamžitě hitem sociálních sítí a zaznamenal stovky sdílení a zveřejněná informace vyvolala celou řadu nenávistných a protiromských komentářů. "Takže ta černá zvěř bude dělat bordel, srát do bazénu a ještě to odnesou pracující lidi to je Kocourkov to usti," napsal jeden čtenář na sociální síti v reakci na Vraného článek a opatření, která udělaly Městské služby Ústí nad Labem, které koupaliště provozují. V reakci na události se totiž provozovatel rozhodl zrušit zvýhodněné odpolední vstupné.

"Romů zmrdovi co se tam vysral bych to dál zaplatit a pokud berou dávky tak strhnout i z dávek plus jemu a všem jeho příbuzným doživotní zákaz vstupu," napsal další. "Nejsem rasista ale takovejmhle zmrdum bych zakazal vstup. At si nafouknou bazenek pred barakem jak to umej a koupou se tam svine. Kdyz se neumi hovat jako lidi at zustanou v Zoo opice co maj nutkani chcat a srat na verejnem kupaku do vody," uvádí se v dalším příspěvku.

Ostatní média o incidentu také informovala, ale bez zveřejnění národnosti malého chlapce. Ústecký deník reagoval na nepravdivé informace na sociálních sítí. "Krátce poté někteří uživatelé sociálních sítí spekulovali, že zadržený teenager byl romského původu. To ovšem podle informací Deníku není pravda," napsal Ústecký deník.

Ředitelka provozovatele bazénu se nevyjádřila, Vraný trvá na lži

Vraný se ve svém článku odvolává na šéfa plavčíků Petra Urbana. Toho se chtěl na incident zeptat i server Romea.cz, ale podle pracovníků koupaliště má dovolenou a navíc mají zaměstnanci zákaz se k incidentu vyjadřovat. To potvrdila i ředitelka Městských služeb Ústí nad Labem Martina Žirovnická. Odmítla cokoliv ohledně chlapce sdělit ani zatím nemluvila s Petrem Urbanem a vše hází na novináře Vraného.

"Kde vzal autor informace v článku já nevím," uvedla pro server Romea.cz Žirovnická s tím, že neví jestli citoval informace plavčíka. "Nemám informaci potvrzenou, s plavčíkem jsem nemluvila, je na dovolené. Nemohu s tím teď nic dělat," dodala ředitelka na otázku, zda bude s plavčíkem jeho vyjádření nějak řešit.

Jan Vraný i přes jasné vyjádření policie trvá na svém. "Mám vše potvrzené a za vším, co jsem psal si stojím. Informaci, že šlo o dvanáctiletého romského chlapce jsem dostal," tvrdil pro Romea.cz Jan Vraný a snažil se vyvrátit informaci serveru Romea.cz od policie. "Policie nesmí zveřejňovat národnost vzhledem k věku dítě," řekl i přesto, že sám národnost, navíc nepravdivě, zveřejnil.

"Policie nelže, policie jenom nechce říct informaci, že to byl romský kluk," reagoval Jan Vraný z JV Press na otázku, zda tedy podle něj policie lže.

Právnička: Ze strany novináře se může jednat o trestný čin

"V demokratickém právním státě je nutné vycházet z toho, co říká policie. To, co říká v tomto případě polic ie je potřeba brát za pravdivé," uvedla pro server Romea.cz právnička Klára Kalibová z organizace In IUSTITIA.

"Skutečnost, že policie přistoupila k tomu, že vyloučila etnicitu osoby, která se měla dopustit nějakého jednání, svědčí o tom, že sama policie tu situaci považuje za vysoce vyhrocenou a přistupuje k ochraně určité skupiny osob," dodala Kalibová, podle které by se mohlo dokonce ze strany novináře jednat o trestný čin.

"Pokud by se prokázal úmysl, že byl ztotožněn, že tímto výrokem může podnítit nenávist k nějaké skupině osob nebo způsobit hanobení konkrétní skupiny osob, tím, že jí označí za neschopnou nějakých hygienických návyků, tak by se mohlo jednat o trestný čin," uvedla pro server Romea.cz Kalibová.

Přepis rozhovoru s novinářem Janem Vraným

Potřeboval bych od vás vyjádření k článku, ve kterém jste uvedl nepravdivé informace. Jde o článek týkající se znečištění bazénu v Brné.

Jaké nepravdivé? Já mám všechno potvrzené a to co jsem psal, tak zatím si stojím. To zase pozor.

Vy jste tam napsal, že to udělal dvanáctiletý romský chlapec...

Ano, takhle jsem tu informaci dostal, že to byl romský dvanáctiletý kluk.

Ta informace je nepravdivá.

A to, že to je nepravdivé máte od koho?

Potvrdila mi to policie.

Policie, ale nesmí vzhledem k věku dítěte uvádět národnost.

Přesně tak. Ale na základě vašeho článku, který vyvolal vlnu rasistických příspěvků...

To si nemyslím, že to byla vlna rasistických příspěvků, za prvé a za druhé byl to dvanáctiletý romský chlapec a s tím se nedá nic dělat.

Policie jasně uvedla, že nešlo o romské chlapce.

Policie u toho asi v tom případě nebyla. Já mám člověka, který byl přímo u toho...

Myslíte šéfa plavčíků?

Ne, ještě jiný tam u toho byl.

Vy citujete šéfa plavčíků.

Ano...

Paní ředitelka Městských služeb Ústí nad Labem mi dala vyjádření v tom smyslu, že neví, zda jste to třeba nezkreslil.

Nezkreslil, opravdu ne...

Trváte si na tom, že to byl romský chlapec?

Bylo tam několik lidí, dokonce několik Romů, jeho babička a jeho matka nebo nevím, kdo to byl...

Takže policie v tuto chvíli lže?

Policie nelže, policie jenom nechce říct informaci, že to byl romský kluk.

Já mám jasnou citaci: "Nejednalo se o romského chlapce."

Ano. Mě to také takhle pak dodatečně volala policejní mluvčí, ale já jsme měl tyhle informace...

Proč jste nezveřejnil, že policie tvrdí něco jiného?

Až je budu mít od policie oficiálně, až mi to pošlou, tak je zveřejním.

Teď jste říkal, že vám policejní mluvčí volala...

Volala, ano, ale to, že mi někdo volá... Já prostě jsem chtěl... Až mi to pošle...

Když vám zavolali, že to byl romský chlapec, tak jste to zveřejnil...

Zveřejnil, ano.

Ale policie, když vám zavolá, tak...

Protože policejní mluvčí u toho nebyla. Ten člověk, který u toho byl, tak snad vidí.

Policie to vyšetřuje.

Ano, policie to vyšetřuje, ale policejní mluvčí má zkreslené informace.

Dobře, děkuji.

Přečteno: 21506x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Rasismus, Média, Nenávist, Policie, XenofobieHLAVNÍ ZPRÁVY

Organizace Romodrom oslavila 20. let svého působení ve Žlutých lázních, foto: romeatv

videoVIDEO: Romodrom oslavil 20 let!

20.10.2021 15:00

 

Další články z rubriky..
romea - logo