romea - logo
19. dubna 2021 (pondělí)
svátek má Rostislav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Policie zabavila část česko-romských vlajek, které byly vystaveny v galerii Art Space

Praha, 3.3.2014 10:00, (ROMEA - AKTUALIZOVÁNO 17:00)
Výstavní projekt galerie Artwall
Výstavní projekt galerie Artwall "Výběrové řízení na česko-romskou vlajku" byl zahájen 16. července v pražské Národní technické knihovně. (FOTO: ROMEA TV)

Policie ČR dne 27. 2. 2014 v odpoledních hodinách zabavila tři ze sedmi exponátů česko-romských vlajek aktuálně vystavených v galerii Art Space, která je zřizována pražskou Anglo-American University. Vlajky jsou zde vystaveny v návaznosti na projekt „Výběrové řízení na česko-romskou vlajku“, který byl v období červen-září 2013 prezentován v pražské venkovní galerii Artwall. Autor vlajek Tomáš Rafa projektem upozorňoval na sílící xenofobní nálady české společnosti a připomněl skutečnost, že Romové jsou v ČR doma stejně jako majoritní obyvatelstvo.

V souvislosti s projektem bylo na umělce podáno několik trestních oznámení pro hanobení státního symbolu, převážně ze strany extremistické DSSS. Rafa byl shledán vinným a byla mu uložena pokuta za údajné "porušení pravidel pro používání státní vlajky ČR", proti rozhodnutí se odvolal. Při výslechu vedeném úřadem městské časti Praha 7 uvedl, že vlajky byly během výstavy na Artwall několikrát poničeny, mimo jiné i symbolem hákového kříže, k jehož autorství se přihlásila radikální pravicová skupina. ÚMČ Praha 7 mu však sdělil, že to není předmětem jeho zájmu a umělce shledal vinným i napodruhé. Nyní podává Rafa proti rozhodnutí úřadu opětovné odvolání.

Úředníci ÚMČ uvedli, že každé porušení zákona o státní symbolech je přestupkem, bez ohledu na jeho závažnost. Právní zástupce Tomáše Rafy se proto podal na ÚMČ oznámení pro podezření ze spáchání přestupku kvůli špatně vyvěšené vlajce na budově samotného úřadu.

"Nikoho asi nepřekvapí, že na autora propagujícího rasovou snášenlivost útočí Vandasovi přívrženci. Tragikomické je, že úředníci z Prahy 7 i Policie ČR jim v šikanování Tomáše Rafy ochotně pomáhají, přičemž sami přitom flagrantně porušují zákon, který mají chránit. Vrcholem pak bylo poskytnutí osobních údajů Tomáše Rafy krajně pravicovým aktivistům, které úředníci z Prahy 7 umožnili," uvedl Jan Rovenský, který Tomáše Rafu v přestupkovém řízení zastupuje.

Zabavení uměleckých děl policií ČR je další ze série absurdních kroků, které vůči umělcovi zástupci městské správy podnikají. „Je obzvlášť zarážajúce, že výrok o mojej vine padol už druhý krát. Z mojej strany pritom chýba akýkoľvek úmysel zneužiť či zneucitiť vlajku. Je absurdné, že polícia 25 rokov po revolúcii bez vedomia autora konfiškuje diela z priestorov galérie. Vypovedal som na polícii v Holešoviciach, komunikácii sa nevyhýbam, zodpovední majú na mňa kontakt. Nikto sa so mnou neskontaktoval. Tento postup už hraničí s represiou,“ uvedl k současné situaci Rafa.

VIDEO

DOKUMENT

Přečteno: 2836x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Česko-romská vlajka, Policie, VýstavaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo