romea - logo
3. března 2021 (středa)
svátek má Kamil

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Policie zadržela v Budějovicích desítky protiromských demonstrantů

České Budějovice, 13.7.2013 22:04, (ROMEA)
Při protiromském shromáždění na českobudějovickém sídlišti Máj zadrželi policisté 13. července 2013 až 60 demonstrantů, kteří sídliště navzdory policejním výzvám odmítali opustit. Na snímku je jeden ze zadržených. (FOTO: ČTK)
Při protiromském shromáždění na českobudějovickém sídlišti Máj zadrželi policisté 13. července 2013 až 60 demonstrantů, kteří sídliště navzdory policejním výzvám odmítali opustit. Na snímku je jeden ze zadržených. (FOTO: ČTK)

Při sobotním protiromském shromáždění na českobudějovickém sídlišti Máj zadrželi policisté zhruba šest desítek protestujících, kteří sídliště navzdory policejním výzvám odmítali opustit. Účastníků demonstrace bylo asi 300, policie ale byla v převaze a dokázala jim zabránit v cestě do oblasti, kde bydlí romská komunita. Oproti předchozím dvěma víkendům, kdy se protestující střetli s policií, ale byla situace na místě poměrně klidná, uvedl zpravodaj ČTK. Po 20:30 se policisté už stáhli z hlavních komunikací a situaci jen monitorovali. Po poledni se také mělo konat další shromáždění na náměstí, na které však dorazilo málo lidí a pořadatelé jej zrušili. V centru samotného sídliště Máj se konalo pokojné česko-romské shromáždění, které pořádá sdružení Konexe.

Situaci v Českých Budějovicích jsme sledovali on-line:

Demonstraci k sídlišti Máj, kde žije i romská komunita, svolali organizátoři po názvem Proti policejní brutalitě. Účastníci se sešli u multikina a několik desítek z nich se marně snažilo projít přes policejní kordon, který jim na křižovatce ulic M. Horákové a Ant. Barcala bránil v dalším postupu do středu sídliště.

Policisté měli výraznou početní převahu. Na místě bylo mnoho těžkooděnců a policejních vozů, zasahovali také policisté na koních a situaci ze vzduchu monitoroval vrtulník. Policie demonstranty vyzývala, aby vyklidili prostor. Opačným směrem létaly nadávky. Část nejaktivnějších demonstrantů se kordon pokusila obejít vnitroblokem, těžkooděnci ale stačili včas zareagovat a vytlačili je zpátky.

V policejních poutech následně skončilo zhruba 60 lidí, jejichž zadržení sledovala z oken řada obyvatel okolních domů. "Všechny zadržené osoby dostaly dostatek času na opuštění prostoru, ale neopustily jej. Většina z nich byla zadržena kvůli neuposlechnutí policejní výzvy," řekl novinářům jihočeský policejní mluvčí Jiří Matzner. 57 lidí se dopustilo přestupku - neuposlechnutí výzvy policisty, tři jsou podezřelí z trestného činu násilí proti úřední osobě. Jeden ze zadržených napadl policistu na koni. Tři příslušníci utrpěli během zákroku lehká zranění.

VIDEO

Před demonstrací na sídlišti se mělo konat také protiromské shromáždění na náměstí Přemysla Otakara II., kde počítali pořadatelé s účastí přibližně tisíce lidí. Nakonec jich však dorazilo jen několik desítek a organizátoři vyhlásili, že akci ruší. Neonacista Jaromír Pytel, kterého média označila jako zprostředkovatele komunikace mezi radnicí a pořadateli přítomným novinářům oznámil, že organizátoři dostali strach, a proto akci zrušili.

Podle jednoho z účastníků shromáždění se akce nekonala proto, že se spousta osob zalekla. "Na facebooku se začaly ztrácet zprávy, komunikace byla najednou někým zpomalována. Myslím si, že to nebylo náhodou a když vidím, jak málo lidí přišlo, tak to pravděpodobně splnilo účel," uvedl účastník shromáždění Ivo Burdík.

Protiromský protest se lidé rozhodli uspořádat také v Duchcově na Teplicku, kde se dnes odpoledne sešlo asi 40 lidí. Akce na náměstí nebyla ohlášená, policie zaznamenala dva přestupky. V Duchcově je napjatá atmosféra od 18. května, kdy pětice Romů napadla mladý manželský pár.

Nepřehlédněte:

V souvislosti s předchozími demonstracemi a pochody na sídliště Máj policie obvinila pět mužů z násilí proti úřední osobě, při potyčkách bylo zadrženo několik desítek lidí. Do akce zasáhly vždy stovky příslušníků pořádkových služeb.

Konflikty na sídlišti začaly 21. června, kdy se do sporu dostaly děti na hřišti a následně i dospělí. Reakcí na konflikt ze hřiště byla demonstrace, která se uskutečnila 29. června. Po ní se několik stovek účastníků shromáždění přesunulo na Máj, kde se někteří střetli s policisty. V sobotu 6. července pak pořádkové služby zasáhly na sídlišti proti účastníkům další protiromské demonstrace, kteří se tam přesunuli z centra města, kde magistrát zrušil jejich neohlášené shromáždění.

Přečteno: 2098x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

sídliště Máj, České Budějovice, Neonacismus, Rasismus, ExtremismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí, mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo