romea - logo
14. srpna 2022 (neděle)
svátek má Alan

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Policie zasahuje v knihkupectví Naše vojsko, které vydalo kalendář s nacistickými vrahy

9.6.2020 13:52
Nakladatelství Naše vojsko (FOTO: repro Novinky.cz)
Nakladatelství Naše vojsko (FOTO: repro Novinky.cz)

Policisté z odboru extremismu a terorismu dnes zasahovali v pražském obchodě nakladatelství Naše vojsko, které má v nabídce kalendáře s portréty osobností třetí říše pro rok 2021. Uvedl to server iRozhlas.cz. Případ dozoruje Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 5. Jeho mluvčí Aleš Cimbala serveru Novinky.cz řekl, že případ se týká prodeje uvedeného kalendáře. Kvůli němu podalo několik organizací trestní oznámení na nakladatelství. Kalendář kritizoval i izraelský a německý velvyslanec v ČR.

Podle zjištění ČTK je obchod na Andělu v Praze 5 uzavřen, policisté byli na místě asi hodinu a půl a odvezli si kalendáře a hrnky s portréty nacistů.

"Mohu potvrdit, že policisté z odboru extremismu a terorismu provádějí úkony trestního řízení ve spojitosti s touto věcí," řekla iRozhlasu.cz mluvčí pražské policie Eva Kropáčová.

Trestní oznámení kvůli kalendáři v květnu podala Federace židovských obcí a předseda Nadačního fondu obětem holocaustu Michal Klíma. Podle něj společnost porušila zákon, který zakazuje propagaci hnutí potlačujícího práva a svobody člověka. Předseda Židovské obce v Praze František Bányai pak otevřeným dopisem požádal majitele nakladatelství, aby zmíněné produkty neprodleně stáhl z prodeje a zajistil jejich zničení.

Ministerstvo vnitra, které nakladatelství pronajímalo prostřednictvím své příspěvkové organizace sklad, firmě v souvislosti s kauzou vypovědělo smlouvu. Obdobně se k věci postavil o něco dřív pražský magistrát, který v dubnu vypověděl smlouvu prodejně nakladatelství na Andělu.

Policie už dřív prošetřovala nakladatelství kvůli tričkům a hrnkům s portréty nacistického vůdce Adolfa Hitlera a zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Případ v létě 2018 ale uzavřela s tím, že se trestný čin nestal. Policisté podle tehdejšího vyjádření mluvčího Jana Daňka neprokázali, "že by pohnutkou či motivem pro vydání morálně diskutabilních potisků na hrnky a trička, bylo cokoliv jiného než zisk v rámci ekonomické činnosti". Mluvčí dodal, že obecný zákaz zobrazování či veřejné prezentace jakýchkoliv symbolů nebo osob v českém právu zakotven není.

Šéf nakladatelství Naše Vojsko Emerich Drtina v médiích v době kauzy s tričky a hrnky s podobiznami nacistů uvedl, že prodejem předmětů nedělá propagaci.

Přečteno: 875x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Extremismus, Rasismus, Policie, Nacismus, propagaceHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo