Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Policisté a zástupci romských neziskovek začali uprchlíky na Hlavním nádraží podrobně informovat o tom, na co mají nebo nemají v ČR nárok

20. května 2022
Čtení na 3 minuty

Na Hlavním nádraží v Praze dnes začaly speciální týmy obcházet romské uprchlíky, aby jim předaly podrobnější informace o jejich situaci a dalších možnostech, jak ji řešit. Tým složený ze dvou policistů v civilu a zástupce romské neziskové organizace například vysvětluje uprchlíkům, že pokud mají kromě ukrajinského občanství ještě občanství maďarské, nedostanou v ČR žádnou finanční ani hmotnou pomoc.

O strategii informovat uprchlíky, že v Česku už jsou kapacity pomoci naplněné, se dohodly na středečním jednání romské neziskové organizace a ministr vnitra Vít Rakušan. Ten zopakoval, že situaci na hlavním nádraží chce vyřešit do konce května.

Nikola Taragoš: “Uprchlíci od nás dostanou hlubší informační servis o jejich možnostech, aby se pak dokázali relevantně rozhodovat.”

“Naši pracovníci jsou na místě společně s policisty pro zajištění efektivní a srozumitelné komunikace. Chceme zajistit, aby předávané informace pochopili, aby to nebylo pouze tím policejním a migračním žargonem,” uvedl pro zpravodajský server Romea.cz Nikola Taragoš, ředitel organizace Romodrom, která společně s dalšími pomáhá nejen romským uprchlíkům z Ukrajiny.

“Uprchlíci od nás dostanou hlubší informační servis o jejich možnostech, aby se pak dokázali relevantně rozhodovat,” dodal Taragoš.

Zároveň rozhovory poslouží k podrobnějšímu sběru informací o uprchlících i směrem k úřadům a neziskovým organizacím, aby jim mohli lépe a cíleně pomáhat.

“Policisté a zástupce romské neziskovky obcházejí uprchlíky rodinu po rodině a mají větší šanci s nimi více mluvit a zjistit podrobnější informace a na základě toho jim i lépe pomoct,” uvedl pro zpravodajský server Romea.cz krizový intervent Michal Horniecký z Organizace pro pomoc uprchlíkům, která na nádraží pomáhá.

“Ty smíšené týmy sem budou chodit vždy ráno a večer na tři hodiny. Policisté jsou v civilu, mají pouze na rukou pásky,” dodal Horniecký.

Podle ministra vnitra Víta Rakušana jsou policisté v civilu proto, aby nebudili negativní emoce.

Ministerstvo zároveň připravuje maďarsky psané letáčky, které budou dostávat uprchlíci, u nichž se zjistí, že mají i maďarský pas. Letáky zatím uprchlíkům rozdávány nejsou.

„V letáku pro maďarsky mluvící budou informace o tom, že nemají v České republice nárok na žádnou pomoc. Zároveň jim v něm popíšeme pomoc, na kterou mají nárok v Maďarsku,“ uvedl pro média ministr Vít Rakušan, který už dříve řekl, že ti, kteří budou chtít odjet, zajistí ministerstvo bezplatnou dopravu do Maďarska. „Nemůžeme k tomu nikoho nutit,“ dodal ministr.

I přes veškerou snahu a opakované dotazy zpravodajského serveru Romea.cz Ministerstvo vnitra nedokázalo říct, kolik uprchlíků s dvojím občanstvím v ČR je.

Podle Rakušana jsou momentálně na hlavním nádraží tři typy uprchlíků. První jsou ti, kteří sice dostali dočasnou ochranu, ale na hlavní nádraží se i přesto vrátili. Buď za komunitou a nebo proto, že se jim nepodařilo sehnat jim vyhovující ubytování. Druhá skupina jsou ti, kteří mají nárok čekat na lustraci, zda mají jen ukrajinské občanství. „Ty se snažíme dát do stanového městečka v Troji nebo jinam, kde čekají,“ uvedl Rakušan.

Třetí skupina nemá nárok na vůbec nic. Stát je může k odjezdu jen motivovat, nemůže je k němu donutit. „Snažíme se jim pomoci jídlem a podobně, ale musíme je motivovat, aby v České republice nebyli, protože jim to žádný finanční ani materiální bonus nepřinese,“ dodal šéf vnitra.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon