romea - logo
11. srpna 2022 (čtvrtek)
svátek má Zuzana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Politici připomínají Památný den romského holokaustu. Rasismus nikam nezmizel, je potřeba pracovat na tom, aby Romové byli pevnou součástí společnosti, napsal Bartoš

2.8.2022 12:23
Osvětim (FOTO: Gabriela Hrabaňová)
Osvětim (FOTO: Gabriela Hrabaňová)

Památný den romského holokaustu dnes na svých sociálních sítích připomněli i někteří politici. Mezi prvními byl předseda Pirátské strany Ivan Bartoš nebo předseda STAN Vít Rakušan. Připomínka romského holokaustu se objevila i na oficiálních sociálních sítích TOP 09 a sdílela jí i předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Oběti romského holokaustu připomněl i předseda KDU-ČSL Marián Jurečka, předseda ČSSD Michal Šmarda nebo Strana zelených.

V noci z 2. na 3. srpna uplyne nacisté zlikvidovali tzv. cikánský rodinný tábor v Osvětimi-Březince. V plynových komorách koncentračního tábora i přes aktivní odpor tehdy zavraždili podle nejnovějších studí až 4300 Romů.

"Tuto část historie si musíme připomínat! Jedině tak se nikdy nebude opakovat. V nedávné minulosti u nás byla snaha tyto události co nejvíce vymazat. Vidět to bylo hlavně na koncentračním táboře v Letech u Písku, kde po dlouhou dobu stával prasečák," napsal Ivan Bartoš a připomněl, že letos se však konečně začalo s jeho demolicí. "Na jeho místě vznikne památník, kde bude Romský holokaust a jeho oběti konečně důstojně připomínán," doplnil..

"Všechno zamlčování a snaha o zapomenutí totiž jen posilovaly předsudky a stereotypy a podněcovaly diskriminaci a nenávist. S tím se musíme vyrovnat a napravit to. Přiznat, že rasismus nikam nezmizel a že je potřeba pracovat na tom, aby byli Romové pevnou součástí společnosti," dodal předseda Pirátské strany Ivan Bartoš.

Romský holokaust připomněli i další pirátští politici, například ministr pro legislativu a předseda Legislativní rady vlády Michal Šalamoun nebo europoslanec Mikuláš Peksa a další.

"Na tyto hrůzy nesmíme zapomenout. Jsem proto rád, že jsme před pár dny začali splácet jeden velký dluh a na místě koncentráku v Letech konečně vznikne důstojný památník," napsal předseda hnutí STAN a ministr vnitra Vít Rakušan.

Na oběti romského holokaustu si vzpomněl i bývalý politik Miroslav Kalousek. "Netolerujme rasismus,buďme lidé!" napsal.

Na sociální síti Twitter Památný den romského holokaustu připomněla i strana TOP 09. "Nezavírejme oči před minulostí. Jedině tak se jí vyvarujeme ," napsali představitelé TOP 0 9.

 

 

 

 

Jako Den připomínky vyhlazení Romů a Sintů ustanovil 2. srpen polský sejm v roce 2011. V roce 2015 Evropský parlament uznal toto datum jako Evropský památný den holokaustu Sintů a Romů.

Během 17 měsíců existence tzv. cikánského rodinného tábora (od února 1943 do července 1944)  v něm bylo vězněno na 23 tisíc žen, mužů a dětí. Přibližně 21 tisíc romských a sintských vězeňkyň a vězňů v táboře zahynulo. Další Romové byli zavražděni v koncentračních táborech především v Chełmnu, Treblince, Majdanku, Sobibóru a Bełżcu. Jiní, jejichž počet se jen těžko odhaduje, byli postříleni a pohřbeni do masových hrobů v lese. Vyhlazovací politika nacistického Německa vedla podle odhadů ke smrti až 0,5 miliónu Romů a Sintů z celé Evropy. Některé odhady uvádějí až 800 tisíc obětí, což činí asi čtvrtinu až polovinu romské předválečné populace.

Přečteno: 521x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Holocaust, Historie, Politika, 2.srpna, památník, Památný den romského holocaustuHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo