romea - logo
22. října 2019 (úterý)
svátek má Sabina
Loading
rozšířené vyhledávaní

Politik štval proti Romům. TOP 09 ho stáhla z kandidátky ve volbách

25.5.2018 15:50
Bohumil Straka (Facebook Bohumila Straky)
Bohumil Straka (Facebook Bohumila Straky)

Politik za TOP 09 Bohumil Straka, který se postavil proti dočasnému přistěhování sociálně vyloučených lidí do areálu bývalé Léčebny dlouhodobě nemocných (LDN) na Červeném kopci v Brně, se nedostal na kandidátku do zastupitelstva a jeho šance ve volbách budou mizivé. Strana tím reaguje právě na jeho aktivní roli při organizování odporu proti stěhování lidí z ilegální ubytovny v Šámalově ulici v Židenicích, kteří se do těžké situace dostali kvůli dluhům jejího provozovatele. Informoval o tom serveru idnes.cz.

Do areálu se začátkem května přestěhovalo 44 lidí, z nichž velká část jsou děti. Jejich nová adresa je přitom pouze dočasná – než se jejich situace vyřeší, nejdéle však na čtyři měsíce. Stěhování odsouhlasilo vedení města, na jednání zastupitelstva městské části Brno-střed, na jehož katastru LDN leží, proběhla bouřlivá debata s odpůrci.

„Máme jen zprostředkované zprávy. Předpokládám, že to asi nebudou všechno mozkoví chirurgové, protože kdo dnes bydlí na ubytovnách. Nebudou to asi ti, kdo si vydělávají prací svých rukou v potu tváře,“ uvedl podle stejného serveru Pavel Sázavský, šéf klubu sociálnědemokratických zastupitelů Brna-střed. Sám Straka uvedl, že „Hrozí i znehodnocení ceny pozemků, ti lidé budou pustošit okolní zahrádky.“

Jak uvedl ve své reportáži Týdeník Respekt, sám nedaleko bydlí – pod kopcem v části zvané Kamenná kolonie. Je zároveň i autorem petice proti stěhování, v e-mailech navíc před setkáním zastupitelstva na začátku května obyvatele Kamenné kolonie její obyvatele, tedy své sousedy, instruoval, jak aktivně vystupovat, co konkrétně mají říkat, jak se chovat a argumentovat politikům. Sám svou aktivní roli později popřel a tvrdil, že pouze pomáhal občanům, kteří se na něj sami obrátili s žádostí o radu.

Část členů brněnské TOP 09 včetně jejího předsedy a náměstka primátora Jaroslava Kacera se od Straky distancovala. „Je pro mě nepřípustné, aby někdo otevíral Pandořinu skříňku se strachem. Jsem z toho zděšený, je to za hranicí lidské slušnosti,“ uvedl Kacer. Kůli aféře se rozhodl znovu na post předsedy příští rok nekandidovat.

Ředitel nemocnice Milosrdných bratří, pod kterou areál LDN spadá, Josef Drbal, rovněž člen TOP 09, se do pomoci lidem z „Šámalovky“ zapojil. „Jsou to potřební lidé, přece je nemůžeme nechat na ulici. Když někdo omdlí, tak jako lékař taky nejdřív nezkoumám, jestli si pomoc zaslouží, ale pomůžu mu,“ uvedl.

Straka, který byl v minulých volbách na prvním místě kandidátky v městské části Brno-střed, bude s velkou pravděpodobností v těch nadcházejících na nevolitelném místě. „V tuto chvíli je na osmém místě kandidátky, ale necháváme to otevřené, aby nám vysvětlil situaci,“ řekl pro idnes.cz Martin Brym, předseda buňky TOP 09 v největší městské části Brna. Konečné rozhodnutí by mělo padnout do konce června. Straka připustil, že uvažuje o ukončení své politické kariéry.

Přečteno: 1160x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Politika, TOP 09, Sociálně vyloučené lokality, Brno, ubytovnaHLAVNÍ ZPRÁVY

Chudinské ghetto (Ilustrační FOTO: Safranek-interia.eu, Wikimedia Commons)

Zpráva o stavu romské menšiny: V ČR bylo loni podle odhadů 830 ghett se 127.000 obyvateli

14.10.2019 11:21
V Česku existovalo loni přes 830 chudinských domů, ulic a čtvrtí. V těchto ghettech žilo víc než 127.000 lidí. Uvádí to zpráva o stavu romské menšiny za loňský rok.
 celý článek

Slavnostní předávání certifikátů v rámci stipendijního programu ROMEA (2018)

videoVYSÍLALI JSME ŽIVĚ: Slavnostní předávání certifikátů v rámci stipendijního programu ROMEA

10.10.2019 20:58, (AKTUALIZOVÁNO 12. 10. 2019, 22:00)
V pátek 11. října od 13 hodin proběhlo již čtvrté slavnostní setkání stipendistů podpořených v rámci Romského stipendijního programu pro romské studenty SŠ a VOŠ, který realizuje organizace ROMEA. Studenti byli slavnostně uvedeni do stipendijního programu v Brožíkově sálu na Staroměstské radnici, kde se setkali s pořadateli a sponzory programu. Stipendium letos získalo 69 studentů SŠ a VOŠ. Celou akcí zúčastněné provedl moderátor Lukáš Kotlár. Přímý přenos zajistila první romská internetová televize ROMEA TV. Krásné prostory pro tuto akci poskytl Magistrát hlavního města Prahy.
 celý článek

Cyril Koky

Cyril Koky bude kandidovat do Senátu za Pirátskou stranu v obvodu Kolín

10.10.2019 17:30
Ve volbách do Senátu bude za Pirátskou stranu v obvodě Kolín kandidovat Cyril Koky. Členská základna Pirátů ho ve volbách na internetovém fóru zvolila jednomyslně.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo