romea - logo
26. února 2020 (středa)
svátek má Dorota
Loading
rozšířené vyhledávaní

Politik štval proti Romům. TOP 09 ho stáhla z kandidátky ve volbách

25.5.2018 15:50
Bohumil Straka (Facebook Bohumila Straky)
Bohumil Straka (Facebook Bohumila Straky)

Politik za TOP 09 Bohumil Straka, který se postavil proti dočasnému přistěhování sociálně vyloučených lidí do areálu bývalé Léčebny dlouhodobě nemocných (LDN) na Červeném kopci v Brně, se nedostal na kandidátku do zastupitelstva a jeho šance ve volbách budou mizivé. Strana tím reaguje právě na jeho aktivní roli při organizování odporu proti stěhování lidí z ilegální ubytovny v Šámalově ulici v Židenicích, kteří se do těžké situace dostali kvůli dluhům jejího provozovatele. Informoval o tom serveru idnes.cz.

Do areálu se začátkem května přestěhovalo 44 lidí, z nichž velká část jsou děti. Jejich nová adresa je přitom pouze dočasná – než se jejich situace vyřeší, nejdéle však na čtyři měsíce. Stěhování odsouhlasilo vedení města, na jednání zastupitelstva městské části Brno-střed, na jehož katastru LDN leží, proběhla bouřlivá debata s odpůrci.

„Máme jen zprostředkované zprávy. Předpokládám, že to asi nebudou všechno mozkoví chirurgové, protože kdo dnes bydlí na ubytovnách. Nebudou to asi ti, kdo si vydělávají prací svých rukou v potu tváře,“ uvedl podle stejného serveru Pavel Sázavský, šéf klubu sociálnědemokratických zastupitelů Brna-střed. Sám Straka uvedl, že „Hrozí i znehodnocení ceny pozemků, ti lidé budou pustošit okolní zahrádky.“

Jak uvedl ve své reportáži Týdeník Respekt, sám nedaleko bydlí – pod kopcem v části zvané Kamenná kolonie. Je zároveň i autorem petice proti stěhování, v e-mailech navíc před setkáním zastupitelstva na začátku května obyvatele Kamenné kolonie její obyvatele, tedy své sousedy, instruoval, jak aktivně vystupovat, co konkrétně mají říkat, jak se chovat a argumentovat politikům. Sám svou aktivní roli později popřel a tvrdil, že pouze pomáhal občanům, kteří se na něj sami obrátili s žádostí o radu.

Část členů brněnské TOP 09 včetně jejího předsedy a náměstka primátora Jaroslava Kacera se od Straky distancovala. „Je pro mě nepřípustné, aby někdo otevíral Pandořinu skříňku se strachem. Jsem z toho zděšený, je to za hranicí lidské slušnosti,“ uvedl Kacer. Kůli aféře se rozhodl znovu na post předsedy příští rok nekandidovat.

Ředitel nemocnice Milosrdných bratří, pod kterou areál LDN spadá, Josef Drbal, rovněž člen TOP 09, se do pomoci lidem z „Šámalovky“ zapojil. „Jsou to potřební lidé, přece je nemůžeme nechat na ulici. Když někdo omdlí, tak jako lékař taky nejdřív nezkoumám, jestli si pomoc zaslouží, ale pomůžu mu,“ uvedl.

Straka, který byl v minulých volbách na prvním místě kandidátky v městské části Brno-střed, bude s velkou pravděpodobností v těch nadcházejících na nevolitelném místě. „V tuto chvíli je na osmém místě kandidátky, ale necháváme to otevřené, aby nám vysvětlil situaci,“ řekl pro idnes.cz Martin Brym, předseda buňky TOP 09 v největší městské části Brna. Konečné rozhodnutí by mělo padnout do konce června. Straka připustil, že uvažuje o ukončení své politické kariéry.

Přečteno: 1185x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Politika, TOP 09, Sociálně vyloučené lokality, Brno, ubytovnaHLAVNÍ ZPRÁVY

Střelba v německém Hanau (20. 2. 2020)

videoStřelba v Hanau se vyšetřuje jako možný terorismus. Útočil rasista, xenofob a odpůrce migrace

20.2.2020 11:14
Německé nejvyšší státní zastupitelství vyšetřuje středeční střelbu v Hanau s podezřením na terorismus. Podle agentury DPA to dnes řekl ministr vnitra spolkové země Hesensko Peter Beuth, kde se tragédie stala. Podle Beutha měl střelec xenofobní sklony.
 celý článek

Policie v Brně zasáhla 20. 2. 2020 proti odpůrcům nově zvoleného Veřejného ochránce práv Stanislava Křečka (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec, Romea.cz))

videoOdpůrci nového ombudsmana Stanislava Křečka zablokovali vstup do úřadu, zasáhla proti nim policie a sedm jich zadržela

20.2.2020 10:13
Novému ochránci práv Stanislavu Křečkovi se dnes pokusili jeho odpůrci zabránit ve vstupu do úřadu ombudsmana v Brně. Neuposlechli výzvu zástupců městské části ani policie, aby vchod do budovy neblokovali. Policie zadržela podle posledních informací sedm lidí a vchod uvolnila. Křeček se tak asi po deseti minutách čekání před budovou dostal do úřadu. V kanceláři mu agendu předala jeho předchůdkyně Anna Šabatová.
 celý článek

Viktor Orbán (FOTO: European People's Party - EPP, Flickr.com)

Orbán vyhlásil referendum o tom, zda má odškodnit romské rodiny, jejichž děti se vzdělávaly v segregovaném prostředí

19.2.2020 16:05
Premiér maďarské vlády Viktor Orbán vyhlásil referendum o tom, zda má odškodnit romské rodiny, jejichž děti strávily celou školní docházku v segregované škole.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo