romea - logo
16. července 2020 (čtvrtek)
svátek má Luboš
Loading
rozšířené vyhledávaní

Politik štval proti Romům. TOP 09 ho stáhla z kandidátky ve volbách

25.5.2018 15:50
Bohumil Straka (Facebook Bohumila Straky)
Bohumil Straka (Facebook Bohumila Straky)

Politik za TOP 09 Bohumil Straka, který se postavil proti dočasnému přistěhování sociálně vyloučených lidí do areálu bývalé Léčebny dlouhodobě nemocných (LDN) na Červeném kopci v Brně, se nedostal na kandidátku do zastupitelstva a jeho šance ve volbách budou mizivé. Strana tím reaguje právě na jeho aktivní roli při organizování odporu proti stěhování lidí z ilegální ubytovny v Šámalově ulici v Židenicích, kteří se do těžké situace dostali kvůli dluhům jejího provozovatele. Informoval o tom serveru idnes.cz.

Do areálu se začátkem května přestěhovalo 44 lidí, z nichž velká část jsou děti. Jejich nová adresa je přitom pouze dočasná – než se jejich situace vyřeší, nejdéle však na čtyři měsíce. Stěhování odsouhlasilo vedení města, na jednání zastupitelstva městské části Brno-střed, na jehož katastru LDN leží, proběhla bouřlivá debata s odpůrci.

„Máme jen zprostředkované zprávy. Předpokládám, že to asi nebudou všechno mozkoví chirurgové, protože kdo dnes bydlí na ubytovnách. Nebudou to asi ti, kdo si vydělávají prací svých rukou v potu tváře,“ uvedl podle stejného serveru Pavel Sázavský, šéf klubu sociálnědemokratických zastupitelů Brna-střed. Sám Straka uvedl, že „Hrozí i znehodnocení ceny pozemků, ti lidé budou pustošit okolní zahrádky.“

Jak uvedl ve své reportáži Týdeník Respekt, sám nedaleko bydlí – pod kopcem v části zvané Kamenná kolonie. Je zároveň i autorem petice proti stěhování, v e-mailech navíc před setkáním zastupitelstva na začátku května obyvatele Kamenné kolonie její obyvatele, tedy své sousedy, instruoval, jak aktivně vystupovat, co konkrétně mají říkat, jak se chovat a argumentovat politikům. Sám svou aktivní roli později popřel a tvrdil, že pouze pomáhal občanům, kteří se na něj sami obrátili s žádostí o radu.

Část členů brněnské TOP 09 včetně jejího předsedy a náměstka primátora Jaroslava Kacera se od Straky distancovala. „Je pro mě nepřípustné, aby někdo otevíral Pandořinu skříňku se strachem. Jsem z toho zděšený, je to za hranicí lidské slušnosti,“ uvedl Kacer. Kůli aféře se rozhodl znovu na post předsedy příští rok nekandidovat.

Ředitel nemocnice Milosrdných bratří, pod kterou areál LDN spadá, Josef Drbal, rovněž člen TOP 09, se do pomoci lidem z „Šámalovky“ zapojil. „Jsou to potřební lidé, přece je nemůžeme nechat na ulici. Když někdo omdlí, tak jako lékař taky nejdřív nezkoumám, jestli si pomoc zaslouží, ale pomůžu mu,“ uvedl.

Straka, který byl v minulých volbách na prvním místě kandidátky v městské části Brno-střed, bude s velkou pravděpodobností v těch nadcházejících na nevolitelném místě. „V tuto chvíli je na osmém místě kandidátky, ale necháváme to otevřené, aby nám vysvětlil situaci,“ řekl pro idnes.cz Martin Brym, předseda buňky TOP 09 v největší městské části Brna. Konečné rozhodnutí by mělo padnout do konce června. Straka připustil, že uvažuje o ukončení své politické kariéry.

Přečteno: 1212x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Politika, TOP 09, Sociálně vyloučené lokality, Brno, ubytovnaHLAVNÍ ZPRÁVY

o romské stipendium můžou studenti žádat do 17. července 2020

videoVÝZVA PRO ROMSKÉ STUDENTY: Nezapomeňte si podat přihlášku o stipendium organizace ROMEA! Uzávěrka je už v pátek

14.7.2020 14:25
Už jen do pátku 17. července mají studenti středních, vyšších odborných a vysokých škol možnost přihlásit se o stipendium u organizace ROMEA. Do loňského roku ROMEA podporovala stipendii jen studenty středních a vyšších odborných škol. Letošní rok se k těmto studentům přidá celkem 30 vysokoškoláků.
 celý článek

Tomio Okamura (FOTO: Lukáš Houdek)

Facebook si vyšlápl na Tomia Okamuru a jeho hnutí SPD. Ten se hájí s odkazem na ústavu a Listinu základních práv a svobod

14.7.2020 13:37
Facebook pohrozil zrušením stránek hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) i jeho předsedy Tomia Okamury a místopředsedy Radima Fialy. Hnutí to dnes oznámilo v tiskové zprávě, sociální síť podle nich poukazuje na údajné porušování pravidel užívání. Představitelé SPD to odmítají a pokud jejich stránky budou zrušeny, chtějí se bránit u soudu.
 celý článek

Ilustrační foto

Další nebezpečný HOAX! Romové prý mají léky zdarma: Tato lež se šíří už skoro devět let

14.7.2020 11:53
Na Facebooku se opět šíří ničím nepodložená informace, že Romové nemusejí v lékárnách platit za léky, pokud předloží potvrzení ze Sociální pojišťovny. To 
však není pravda, tato dezinformace z roku 2011 byla již mnohokrát vyvrácena.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo