romea - logo
23. října 2021 (sobota)
svátek má Teodor

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Politik uskupení Severočeši.cz stanul před soudem za vyhrožování Romům

Louny, 22.8.2012 11:50, (ROMEA)
Petr Srkal na fotografii pořízené z videa, které poté z internetu sám odstranil.
Petr Srkal na fotografii pořízené z videa, které poté z internetu sám odstranil.

Před lounským soudem stanul Petr Srkal z Loun obžalovaný z toho, že loni v září mlátil dřevěnými holemi do dveří romské ubytovny a vyhrožoval lidem uvnitř. Srkal se brání, že se stal obětí loupežného přepadení a šel si jen pro kolo a mobil, které mu obyvatelé ubytovny ukradli.Soud Srkalovi už dříve uložil trestním příkazem pokutu a vykonání prospěšných prací. Státní zástupkyni to ale připadalo málo a Srkal se zase cítí nevinný, soud proto zahájil hlavní líčení.

"Někdo tam hulákal, křičel Cigáni, do plynu, cigáni, do práce. Ale kdo to byl, nevím," líčila u soudu jedna ze svědkyň. Poznamenala, že její dcera byla z noční scény tak vyděšená, že pak nechtěla ani chodit do školy.

Srkal zdůraznil, že jen reagoval na uskutečněnou krádež. Pobouřilo ho prý, že obžaloba mluví o krádeži údajné. "Já ten mobil měl a byl jsem obětí loupežného přepadení. V té ubytovně jsem pak byl jen proto, aby mi věci vrátili," řekl soudu. Také jeho přítelkyně ve své výpovědi potvrzovala, že si spolu mobilem krátce před tím volali.

Soudkyně Blanka Šišová případ odročila na říjen. Chce vyslechnout ještě další svědky. Třeba muže, který se s podnapilým Srkalem při jeho návštěvě ubytovny pral.

Tyče, helma, chrániče

Podle policie Srkal během noci opakovaně vnikl na ubytovnu obývanou převážně Romy a dožadoval se tam svého kola a mobilu, z jejichž krádeže obyvatele ubytovny vinil. Nejprve na ubytovně rozbil skleněnou výplň vchodových dveří a po rvačce s jedním z obyvatel ho našla policie ležet na ulici a museli ho ošetřit záchranáři.

Podruhé během noci šel na ubytovnu vyzbrojený dřevěnými násadami, s hasičskou helmou na hlavě a chrániči na kolenou. Tyčemi bušil do zavřených dveří a dožadoval se svého mobilu a kola. Krádež nezamčeného kola z vestibulu restaurace nahlásil i policii. Policie muže obvinila z výtržnictví a na několik hodin ho zadržela.

Protiromská demonstrace

Srkal poté jako předseda politické strany Severočeši.cz v Lounech vyhrožoval, že uspořádá protiromskou demonstraci. Tento záměr nakonec neuskutečnil.

"Možnost povozit se na vlně protiromských nálad je nesmírně lákavá," komentoval tehdy tyto události starosta Kerner. Louny by se tak zařadily mezi problémové lokality, kam ale podle Kernera nepatří. "Úroveň kriminality v našem městě je řádově nižší než v městech na severu Čech, a podobné je to i s poměrně umírněným vzájemným vztahem mezi etnickými skupinami - alespoň doposud to tak bylo," dodal starosta.

Protiromská zášť

O celé záležitosti dříve informovaly bulvární tiskoviny a některá další média jejich zprávy převzala. Informace vyznívaly protiromsky, nestálo v nich nic o opakovaném ataku ubytovny Srkalem, nijak neprokazovaly, že za krádeže mohou Romové (a pokud ano, že jde o Romy z této ubytovny), rovnou vydávaly domněnku opilého Srkala za pravdu.

Například Blesk.cz napsal , že "situace na severu Čech je stálé velmi napjatá. Oběťmi se stávají nejen děti, důchodci nebo obyčejní kolemjdoucí, ale nově i politici. Předseda politické strany Severočeši.cz se tak zřejmě stal prvním veřejným činitelem, na kterého místní Romové zaútočili."

Blesk, jehož zprávu převzal server Eurozprávy.cz, celou "zprávu" emotivně doplnil těmto tvrzeními:

"Petr Srkal se vracel z právě ukončené schůze pěšky, jelikož mu neznámý pachatel ukradl kolo. Na cestě po Husově ulici telefonoval se svou přítelkyni, kdy najednou se před nim objevil neznámý pár. Podle jeho slov mu Rom vyrazil mobil z ruky, který následně sebrala žena. Neohrožený politik se však nenechal zastrašit a došel si pro svůj mobil přímo do romské ubytovny. Tam se ale setkal s velkým odporem. Místní Romové ho doslova prohodili skleněnou výplní. Srkal musel poté vyhledat lékařskou péči. Podle všeho má otřes mozku a otevřené rány na různých částech těla. Jak sám ve veřejnosti určeném videu podotýká, šel ze Žatce na výše uvedené místo činu pěšky 25 km a opět se pokusil o navrácení svého majetku."

Pro další bulvár, Parlamentní listy, řekl dokonce známý rasista, senátor Jaroslav Doubrava ze stejného uskupení jako Strkal (Severočeši.cz), na základě těchto neověřených, jednostranných informací toto:

"To se mně zdá skoro k neuvěření. Jak je možné, že si majoritní většina občanů nechá tohle líbit a nechala to dojít až do takovýchto absurdních situací, kdy je vlastně minoritou ohrožována."

Až Deník.cz uvedl Strkalovy "informace" do souvislostí:

"Zřejmě opilý, oblečen do hasičské uniformy a vyzbrojen dřevěnými tyčemi, si tam šel vyřídit účty s tamními Romy. Domníval se, že mu ukradli telefon a kolo. O celém incidentu pak natočil video a zveřejnil ho o na internetu. Události popsané z jeho pohledu, ale upřesnila policie, která Srkala obvinila z výtržnictví."

Přečteno: 1582x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Soud, NásilíHLAVNÍ ZPRÁVY

Organizace Romodrom oslavila 20. let svého působení ve Žlutých lázních, foto: romeatv

videoVIDEO: Romodrom oslavil 20 let!

20.10.2021 15:00

 

Další články z rubriky..
romea - logo