romea - logo
7. prosince 2021 (úterý)
svátek má Ambrož

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Politolog Ondřej Ditrych v ČRo: Evropa není epicentrem politického násilí. Teroristům se ale daří šířit nenávist vůči muslimům

28.7.2016 17:23
Muslimové žijící v ČR demonstrovali v sobotu 10. 1. 2015 proti terorismu na pražském Václavském náměstí. (FOTO: Jan Čonka, Romea.cz)
Muslimové žijící v ČR demonstrovali v sobotu 10. 1. 2015 proti terorismu na pražském Václavském náměstí. (FOTO: Jan Čonka, Romea.cz)

Úterní pořad Interview Plus Českého rozhlasu se věnoval aktuální otázce teroristických útoků v Evropě. Host pořadu Ondřej Ditrych, politolog z Fakulty sociálních věd UK a Ústavu mezinárodních vztahů, hovořil o působení sdělovacích prostředků a zda skutečně dochází k nárůstu násilí v Evropě a existuje důvod k panice. Ditrych během interview zdůraznil, že podle statistických údajů je současná Evropa navzdory útokům teroristů bezpečnější než kdykoli předtím.

"Tři čtvrtiny útoků jsou koncentrovány v pěti zemích světa, jejich oběťmi jsou muslimové a Evropa zkrátka není takovým epicentrem politického násilí, kterému říkáme terorismus, jak by se ze zpráv posledních dnů a týdnů mohlo zdát," vysvětluje Ondřej Ditrych.

VIDEO

Ditrych zároveň poukázal na to, že sociální sítě a mediální sdělení, především ta obrazová, mají sklon prezentovat to, co se ve světě děje, k senzacechtivosti a dramatičnosti, čímž vytváří obraz, který není zcela v souladu s čísly a fakty. Důležité je podle něj vždy zasazení zprávy do kontextu a potlačení bulvarizace.

"Čísla hovoří velmi chladně – ale mají i ten účinek, že mohou pomoci odhlédnout od každodenních zpráv, kdy jsme bombardováni zprávami o útocích, neklidu a chaosu, zprostředkovaném především vizuálními sdělovacími prostředky. Vytváří to iluzi bezprostřednosti, kdy to, co se děje na místě velmi vzdáleném, tak nejenom že se opakuje znovu a znovu – ale jako by se dělo v našem obývacím pokoji," říká Ditrych.

Podle zpovídaného politologa se pak snáze mezi konzumenty takových mediálních obrazů chaosu šíří strach a pocit ohrožení a právě politika strachu je pro mnohé populistické politiky prostředek, jak snadno získat politickou podporu mezi voliči.

Infographic: Victims Of Terrorist Attacks In Western Europe | Statista
You will find more statistics at Statista

Přečteno: 963x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Terorismus, Útok, RozhovoryHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo