romea - logo
15. listopadu 2019 (pátek)
svátek má Leopold
Loading
rozšířené vyhledávaní

Politolog Ondřej Ditrych v ČRo: Evropa není epicentrem politického násilí. Teroristům se ale daří šířit nenávist vůči muslimům

28.7.2016 17:23
Muslimové žijící v ČR demonstrovali v sobotu 10. 1. 2015 proti terorismu na pražském Václavském náměstí. (FOTO: Jan Čonka, Romea.cz)
Muslimové žijící v ČR demonstrovali v sobotu 10. 1. 2015 proti terorismu na pražském Václavském náměstí. (FOTO: Jan Čonka, Romea.cz)

Úterní pořad Interview Plus Českého rozhlasu se věnoval aktuální otázce teroristických útoků v Evropě. Host pořadu Ondřej Ditrych, politolog z Fakulty sociálních věd UK a Ústavu mezinárodních vztahů, hovořil o působení sdělovacích prostředků a zda skutečně dochází k nárůstu násilí v Evropě a existuje důvod k panice. Ditrych během interview zdůraznil, že podle statistických údajů je současná Evropa navzdory útokům teroristů bezpečnější než kdykoli předtím.

"Tři čtvrtiny útoků jsou koncentrovány v pěti zemích světa, jejich oběťmi jsou muslimové a Evropa zkrátka není takovým epicentrem politického násilí, kterému říkáme terorismus, jak by se ze zpráv posledních dnů a týdnů mohlo zdát," vysvětluje Ondřej Ditrych.

VIDEO

Ditrych zároveň poukázal na to, že sociální sítě a mediální sdělení, především ta obrazová, mají sklon prezentovat to, co se ve světě děje, k senzacechtivosti a dramatičnosti, čímž vytváří obraz, který není zcela v souladu s čísly a fakty. Důležité je podle něj vždy zasazení zprávy do kontextu a potlačení bulvarizace.

"Čísla hovoří velmi chladně – ale mají i ten účinek, že mohou pomoci odhlédnout od každodenních zpráv, kdy jsme bombardováni zprávami o útocích, neklidu a chaosu, zprostředkovaném především vizuálními sdělovacími prostředky. Vytváří to iluzi bezprostřednosti, kdy to, co se děje na místě velmi vzdáleném, tak nejenom že se opakuje znovu a znovu – ale jako by se dělo v našem obývacím pokoji," říká Ditrych.

Podle zpovídaného politologa se pak snáze mezi konzumenty takových mediálních obrazů chaosu šíří strach a pocit ohrožení a právě politika strachu je pro mnohé populistické politiky prostředek, jak snadno získat politickou podporu mezi voliči.

Infographic: Victims Of Terrorist Attacks In Western Europe | Statista
You will find more statistics at Statista

Přečteno: 925x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Terorismus, Útok, RozhovoryHLAVNÍ ZPRÁVY

--ilustrační foto--

videoGipsy.cz vydali nový klip. Nekoukejte jen do mobilů a běžte ven, vyzývají dospělé a děti

13.11.2019 10:03
Hudební skupina Gipsy.cz přichází po delší době s novým singlem, který je zároveň ochutnávkou z připravovaného alba, jenž vyjde v příštím roce. K písni „Život jde dál“ natočili rovněž videoklip.
 celý článek

Napravo původní památník, nalevo zničený památník (FOTO: Facebook)

Vandalové zničili památník romského holocaustu ve Skotsku

11.11.2019 14:27
Minulé pondělí se pracovníci organizace Romano Lav dozvěděli od místních obyvatel, že ve čtvrti Govanhill, ve městě Glasgow došlo k zavrženíhodnému činu. Neznámí vandalové totiž v tamním parku zničili památník, který byl věnován obětem romského holokaustu.
 celý článek

Vítězka Miss České republiky 2019, foto: archiv Nikola Kokyová

videoMiss ČR Nikola Kokyová: Rodiče mě naučili zůstávat nohama na zemi. Doufám, že pomůžu změnit názor na Romy

8.11.2019 15:54
V úterý 29. října převzala korunku a titul Miss České republiky 2019 dvacetiletá Nikola Kokyová z Kolína.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo