romea - logo
10. července 2020 (pátek)
svátek má Libuše/Amálie
Loading
rozšířené vyhledávaní

Polovina romských dětí chodí do segregovaných škol. 4 500 z nich se učí podle programu pro postižené.

4.12.2015 14:53
Ilustrační foto (FOTO: Slovo 21)
Ilustrační foto (FOTO: Slovo 21)

Přes 30% z dětí vzdělávaných podle programu pro lehce mentálně postižení (LMP) tvoří Romové. Vyplývá to ze „sčítání romských žáků“, které provedla Česká školní inspekce. O závěrech informoval server iDNES.cz.

DOKUMENTY

Inspekce zjistila, že celkově je v tomto školním roce v tuzemských základních školách 34.191 romských žáků. Představuje to 3,9 procenta z celkového počtu asi 880 tisíc dětí v základním vzdělávání. 4 500 romských žáků – tedy přes 13% - se přitom učí podle přílohy LMP.

Přibližně polovina romských žáků chodí do segregovaných škol v sociálně vyloučených lokalitách. Podle školní inspekce je z hlediska individuálního pokroku žáků kvalita segregovaných a „normálních“ škol srovnatelná. Inspekce ovšem neporovnávala absolutní hodnoty, tj. to, co žáci skutečně umějí. "Musíme se na ty výsledky dívat z pohledu podmínek školy," řekl agentuře ČTK šéf školní inspekce Tomáš Zatloukal.

A podmínky škol jsou výrazně odlišné – učitelé ve vyloučených lokalitách musejí často řešit jiné situace než jejich kolegové z běžných škol. "Daleko více musejí pracovat s rodiči. Dětem, které doma nemají podporu, například nedávají domácí úkoly. Přípravu na školu zařazují třeba do doučovacích kroužků nebo družiny," dodal Zatloukal.

DOKUMENT

Přečteno: 910x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Vzdělávání, segregaceHLAVNÍ ZPRÁVY

Dokumentární film LETY

videoV Kampusu Hybernská se bude promítat dokumentární film LETY. Následovat bude debata s Renatou Berkyovou

8.7.2020 16:44
Ve čtvrtek 16. července od 18 hodin se v Kampusu Hybernská bude promítat celovečerní dokumentární film LETY. Romští tvůrci ve filmu zachycují snahy mnoha aktérů o odstranění vepřína i přetrvávající debatu o historii místa tzv. cikánského tábora. Po promítání bude následovat debata se spoluautorkou dokumentu Renatou Berkyovou.
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

Lubomír Volný a Miroslav Kalousek se ve sněmovně přetahovali o nápis All Lives Matter. Malá černošská holčička vysvětluje co znamená heslo Black Lives Matter (Koláž: Romea.cz)

Je heslo Black Lives Matter rasistické? Volný provokoval ve sněmovně, Kalousek zasahoval. Vysvětlení nabízí malá černošská holčička

7.7.2020 22:25
O rozruch ve sněmovním jednacím sále se dnes postaral nezařazený poslanec Lubomír Volný (Jednotní). Navrhoval, aby dolní komora vyslovila souhlas s výrokem prezidenta Miloše Zemana, že je heslo amerických protestů Black Lives Matter (Na černošských životech záleží) rasistické.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo