Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Pomoc uprchlíkům na Hlavním nádraží skončí na konci května. Na nádraží stále přespává kolem 500 romských uprchlíků

18. května 2022
Čtení na 3 minuty

Až s koncem května skončí dobrovolnická pomoc uprchlíkům na hlavním nádraží v Praze, bude tam potřeba zřídit stanoviště, na kterém ihned dostanou informace. Po středečním jednání vlády to novinářům řekl vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). O termínu ve středu informoval pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti), Rakušan to považuje za správné rozhodnutí.

Pražský magistrát přinejmenším do konce května nebude uzavírat asistenční centrum pro ukrajinské uprchlíky ve Vysočanech. Zároveň na konci měsíce skončí dobrovolnická pomoc na hlavním nádraží, kde pobývá několik stovek zejména romských uprchlíků z Ukrajiny i po otevření stanového městečka v Troji.

“Děkujeme vládě, že začala řešit problém hlavního města. Opatření, která byla představena hejtmanům, tak je vnímáme jednoznačně jako signál vlády, že chce situaci řešit. Chápeme, že se to nestane přes noc, proto závěr jednání krizového štábu je, že nyní nebudeme uzavírat asistenční centrum až do konce jednání, která musí proběhnout, nejpozději však do 31. května,” řekl novinářům po jednání magistrátního krizového štábu primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

“Situace na nádraží je dlouhodobě neudržitelná a nelepší se, spíše naopak. Lidí stále přibývá, nefungují návazné služby a na nádraží už se nevejdeme. Na dnešní noc nám na chodbách spalo přes 300 lidí, celkem jsme měli znovu přes 500 uprchlíků.”

Ke konci května skončí dobrovolnická pomoc na hlavním nádraží. Podle primátora se totiž rozvinula do podoby, která nebyla původně zamýšlena. Mělo jít pouze o informační kiosek. Na základě schůzky s neziskovými organizacemi, hasiči nebo policií bude na hlavním nádraží pomoc ukončena. “Chceme, aby to proběhlo nějak řízeně a nevznikaly zmatky,” řekl Hřib. 

“Situace na nádraží je dlouhodobě neudržitelná a nelepší se, spíše naopak. Lidí stále přibývá, nefungují návazné služby a na nádraží už se nevejdeme. Na dnešní noc nám na chodbách spalo přes 300 lidí, celkem jsme měli znovu přes 500 uprchlíků,” napsal ve facebookové skupině Iniciativa Hlavák její správce Jan Škop.

“Co bude s těmi lidmi dál? Praha tlačí na hejtmany ostatních krajů pro spravedlivé přerozdělení uprchlíků po republice. Také se snaží najít prostor pro další stanové městečko jako je v Troji. Část lidí odjede zpět na Ukrajinu, z části se stanou nejspíše bezdomovci. Do zítřka vydáme jako Iniciativa Hlavák k celé situaci souhrnné prohlášení a nastíníme naší další strategii. V pátek máme schůzku subjektů z hlavního nádraží kde budeme řešit také budoucnost nádraží,” dodal Škop.

Až bude pomoc na nádraží ukončena, je podle Rakušana potřeba zřídit stanoviště se zastoupením policie, hasičů a odboru azylové a migrační politiky. Lidem bude dávat informaci, zda mají nárok na dočasnou ochranu, nebo naopak nemají, neboť mají například maďarské občanství.

V tom případě bude resort ve spolupráci s ministerstvem dopravy zajišťovat cestu zpět do dané země. Lidem, kteří budou v danou dobu v nějaké fázi lustrace, bude nutné zajistit ubytování jinde než na nádraží.

Rakušan považuje za ideální kamennou nemovitost, v horším případě by se podle něj situace musela řešit dalším stanovým městečkem. Do konce května se ale podle něj celý problém systémově vyřeší.

Ministerstvo vnitra jedná se zahraničními partnery a snaží se zamezit příchodu lidí, kteří v Česku nemají nárok na žádnou pomoc.

S maďarskou stranou bylo ujednáno zkrácení termínu lustrace příchozích lidí. Na jednání s ukrajinským ministrem vnitra také podle Rakušana bylo domluveno, že na Zakarpatí se uskuteční speciální kontrola procesů cest směrem do Česka.

Hřib v minulém týdnu řekl, že pokud vláda nevytvoří systém přerozdělování uprchlíků do regionů, Praze hrozí to, že bude muset uzavřít asistenční centrum ve Vysočanech. Ve středu primátor oznámil, že přinejmenším do konce května se tak nestane.

Vicepremiér bude pokračovat v jednání s hejtmany o přerozdělování uprchlíků ve čtvrtek. V úterý jim představil možnosti motivace uprchlíků k přemístění po Česku, jednání ale nebylo dokončeno. I tuto debatu chce Rakušan dokončit do konce května.

Na systému motivačních faktorů podle něj pracují externí spolupracovníci, kteří adaptovali Německo na migrační krizi v roce 2015. 

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajsví o Romech
Teď populární icon