romea - logo
31. října 2020 (sobota)
svátek má Štěpánka

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Poradna pro občanství: Naši pracovníci vyjednali v Krásném Březně přidělení nájemních smluv všem dosavadním obyvatelům ubytovny

Ústí nad Labem, 3.2.2013 22:00, (ROMEA)
Ilustrační foto: Ubytovna v ulici Čelakovského v ústecké čtvrti Krásné Březno.  Foto: Archiv Romea.cz.
Ilustrační foto: Ubytovna v ulici Čelakovského v ústecké čtvrti Krásné Březno. Foto: Archiv Romea.cz.

Poradna pro občanství/Občanská a lidská práva, o.s. ve své tiskové zprávě uvádí, že v sobotu 2. 2. společně s iniciativou Bydlení pro všechny založili krizový štáb. "Pracovníci PPO vyjednali s majitelem domu v Krásném Březně možnost přidělení nájemních smluv všem dosavadním obyvatelům ubytovny v ul. Čelakovského," uvádí se v tiskové zprávě, kterou server Romea.cz uveřejňuje v plném znění.

K vyhrocené situaci v ubytovně v ul. Čelakovského, Ústí nad Labem

Poradna pro občanství/Občanská a lidská práva, o.s. (dále jen PPO) poskytuje služby obyvatelům ubytovny v ul. Čelakovského v Krásném Březně od dubna 2011. Od uvedené doby do 31.1.2013 pomohla 84 klientům právě z této ubytovny, a to především v oblasti zadluženosti, vyřízení nepojistných sociálních dávek, dokladů, přechodného pobytu pro občany SR, zajištění lékařské péče, řešení výchovných problémů dětí a mládeže.

V listopadu 2012 se do ubytovny v Krásném Březně přestěhovalo cca 40 lidí z domu v ul. Beneše Lounského z Předlic. Těmto rodinám bylo nabídnuto přes 20 bytů v Krásném Březně, v Novém Světě a Předlicích. Tyto byty byly odmítnuty s tvrzením, že jsou hygienicky závadné a že město je povinno se o osoby bez bydlení postarat. Lidé tudíž očekávají přidělení městských bytů v centru města za nájem v ceně tzv. sociálního bydlení. Tuto iluzorní představu v lidech žijících na ubytovně vyvolalo o.s. Konexe. Dne 2.2. 2013 pracovníci PPO a zástupci Iniciativy Bydlení pro všechny založili krizový štáb. Pracovníci PPO vyjednali s majitelem domu v Krásném Březně možnost přidělení nájemních smluv všem dosavadním obyvatelům ubytovny v ul. Čelakovského. Nyní probíhá jednání o administrativních záležitostech, technických parametrech bytů a právních náležitostech nájemních smluv.

Státní (obecní) bydlení v podstatě zaniklo, jen výjimečně si obce ponechaly nepočetný bytový fond pro své potřeby, ten však zpravidla nemá charakter bydlení sociálního. Město Ústí nad Labem v minulosti svůj bytový fond neuváženě zprivatizovalo a noví vlastníci domů započali výhodný byznys s nejchudšími obyvateli. Záměrně skupují domy v sociálně vyloučených lokalitách a následně využívají institutu zvláštního příjemce sociálních nepojistných dávek určených k úhradě nákladů za bydlení. Své nemovitosti však obvykle neudržují a ty dále chátrají. Tak se stalo i v případě domu v ul. Beneše Lounského v Předlicích, kde bylo nařízeno vyklizení domu stavebním úřadem z důvodu život a zdraví ohrožujícímu stavu budovy. Podle stavebního zákona a občanského zákoníku má majitel budovy povinnost zajistit vyklizení domu a zajistit náhradní bydlení nájemcům. Pokud byl majitel budovy nečinný, město bylo povinno poskytnout potřebnou součinnost, zejména zajištěním dočasného přístřeší pro vyklizované osoby, a to na dobu, než si zajistí jiné bydlení. Město zajistilo obyvatelům domu přístřeší v tělocvičně, poté byla zajištěna možnost ubytování v ubytovně. Ze zákona nevyplývá nárok vyklizených nájemců na poskytnutí náhradního bytu ze strany města, takové nároky mohou uplatňovat jedině vůči majiteli domu.

Dnešní krajně nešťastná situace původních obyvatel domu z ul. Beneše Lounské z Předlic je výslednicí prostého součtu, v němž hrají klíčovou roli zejména absence neexistující veřejné sítě sociálního bydlení, selhání původních pronajímatelů (vlastníků) bytových domů v jejich zákonných povinnostech vůči nájemcům, a v neposlední řadě, i manipulace některých aktivistů a organizací. PPO rozhodně odmítá přístup, kdy je lidem, kteří se náhle ocitnou bez střechy nad hlavou, a kteří často v zoufalosti ani nevědí, na koho se mohou obrátit o pomoc, a co mohou vlastně žádat, injektována falešná představa o jejich nárocích při zajištění bydlení, které jsou z hlediska českého právního řádu zcela nepodložené. Takový přístup je (nejen s ohledem na nepříznivou situaci rodin s dětmi) krajně neetický, ale rovněž zcela nezodpovědný a bezvýchodný, jelikož a priori vylučuje všechny představitelné alternativy řešení, které reálně přichází do úvahy.

PPO rovněž žádá Magistrát města Ústí nad Labem, aby neprodleně zahájil kroky k předcházení podobným krizovým situacím, kdy občané města ztratí možnost bydlení. Jsme přesvědčeni, že by se měl vážně zabývat koncepcí vybudování fungujícího systému sociálního bydlení na území města. Žádosti o dotace lze podat do “Programu podpory výstavby podporovaných bytů“ na Ministerstvo pro místní rozvoj ČR. Dále je nezbytné, aby Město Ústí nad Labem ustanovilo akční skupinu pro sociální vyloučení a pravidelně se zabývalo potřebami nejslabších obyvatel. Tímto lze účinněji předcházet krizovým situacím zejména v oblastech bydlení, nezaměstnanosti, bezpečnosti a zdraví.

TZ Poradna pro občanství/Občanská a lidská práva, o.s.
Přečteno: 1849x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Bydlení, Ústí nad labem, UbytováníHLAVNÍ ZPRÁVY

Jozef Kmeťo

videoNa onemocnění COVID-19 zemřel romský bloger Jozef Kmeťo. Těsně před smrtí natočil video, kde před nemocí varuje a vyzývá k nošení roušek

26.10.2020 14:24
Dnes odpoledne podlehl nemoci COVID-19 bloger Jozef Kmeťo. Informaci serveru Romea.cz potvrdila jeho manželka. Kmeťo těsně před smrtí natočil video, kde všechny varuje před zlehčováním nemoci a vyzývá je k nošení roušek.
 celý článek

Richard Adam, Jitka Votavová, Terezie Ondičová, Nikola Kokyová, Michael Miko

videoMladé osobnosti: Držte se, nevěřte všemu, co čtete, a chraňte své rodiny

26.10.2020 12:10
Známé osobnosti z romského a proromského prostředí vyzvaly prostřednictvím ROMEA TV k dodržování protiepidemických opatření. Vyzývají Romy, aby nosili roušky na nutných místech, nescházeli se a nezlehčovali situaci šířením dezinformačních zpráv na sociálních sítích.
 celý článek

David Tišer a papež František (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec, Pixabay, koláž Romea.cz)

Papež podpořil registrovaná partnerství homosexuálů. Je to pozitivní krok ke změně, okomentoval vyjádření David Tišer

23.10.2020 12:06
Papež František poprvé veřejně podpořil zákony, které umožňují homosexuálům vstoupit do registrovaného partnerství. Papež to uvedl v biografickém dokumentárním filmu Francesco rusko-amerického režiséra Jevgenije Afinejevského, který byl dnes představen na filmovém festivalu v Římě. Je to vůbec poprvé, co se hlava katolické církve vyjádřila ve prospěch civilních sňatků pro homosexuály. Vatikán na vyjádření papeže ve filmu zatím nereagoval. Jako pozitivní krok vyjádření papeže označil David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo