romea - logo
16. srpna 2022 (úterý)
svátek má Jáchym

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Poslanci a senátoři vytvořili platformu Přátelé svobodného Ruska. Chtějí podporovat demokracii a lidská práva v této zemi

22.3.2021 17:08
Brutálním zákrokem policejních těžkooděnců skončil 17. března 2016 zoufalý pokus několika set Romů v ruské vesnici Plekhanovo zajistit si během zimy teplo. (FOTO: Repro Facebook.com)
Brutálním zákrokem policejních těžkooděnců skončil 17. března 2016 zoufalý pokus několika set Romů v ruské vesnici Plekhanovo zajistit si během zimy teplo. (FOTO: Repro Facebook.com)

Podporovat prodemokraticky smýšlející ruské občany a tamní občanskou společnost má za cíl neformální platforma Přátelé svobodného Ruska, kterou vytvořila skupina českých poslanců a senátorů. V Poslanecké sněmovně o tom informovali poslankyně Helena Langšádlová (TOP 09) a senátor Marek Hilšer z klubu Starostů, kteří patří mezi zakladatele platformy. Zákonodárci budou spolupracovat i s neziskovým sektorem a obdobnými uskupeními v zahraničí. Do platformy se zatím zapojila více než desítka poslanců a osm senátorů, podle Hilšera však číslo pravděpodobně není konečné.

Langšádlová novinářům řekla, že platforma vznikla jako reakce na stoupající agresivitu Ruska pod vládou prezidenta Vladimira Putina. "Některé naše reakce v poslední době mohou vyznívat, že jsme protiruští, ale můžeme ubezpečit, že to tak není. Máme velký respekt a úctu k minulosti, kultuře i občanům Ruska, kteří smýšlejí demokraticky," řekla. Platforma se podle ní chce zasadit o "plastičtější" diskusi o stávajícím dění v Rusku a jeho problémech.

Podporovat bude občanské iniciativy, které bojují za demokratizaci Ruska. "Nedemokratické Rusko ohrožuje i naši demokracii," uvedla Langšádlová. Hilšer doplnil, že rozvoj demokratické občanské společnosti v Rusku a tamní demokracie by se dotkl i vztahu země s Evropou. "Čím méně svobody v Rusku, tím větší nebezpečí vyplývá pro Evropu a také okolní země," řekl. Demokratické proudy v Rusku proto potřebují podporu. "Je to naprosto v našem zájmu. Bojují-li za svou svobodu, bojují i za naši," řekl.

Podle koordinátora východních projektů Asociace pro mezinárodní otázky (AMO) Pavla Havlíčka chce platforma vyjadřovat aktivní podporu Rusům a přispívat do evropské i české debaty na téma Ruska. Příští týden chystá společnou akci s obdobnou skupinou na úrovni Evropského parlamentu. "Česká i evropská diplomacie mají v této věci konat a podpořit zástupce občanů, neziskové organizace, svobodný tisk, ale také demokratickou opozici na ruské straně," uvedl.

Přečteno: 538x
 

Kam dál:

Štítky:  

Rusko, Vladimir Putin, Lidská práva, demokracie, Česká republika, ParlamentHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo