romea - logo
2. dubna 2020 (čtvrtek)
svátek má Erika
Loading
rozšířené vyhledávaní

Poslanci volí nového ombudsmana, do druhého kola postoupil Křeček a Schorm

12.2.2020 14:52
Stanislav Křeček, Vít Alexander Schorm. (Koláž, zdroj: ceska-justice.cz, psp.cz)
Stanislav Křeček, Vít Alexander Schorm. (Koláž, zdroj: ceska-justice.cz, psp.cz)

Poslanci dnes v prvním kole tajné volby nového ombudsmana rozhodli, že do druhého kola postupuje dosavadní zástupce v úřadu končící veřejné ochránkyně práv Stanislav Křeček a vládní zmocněnec u Evropského soudu pro lidská práva Vít Alexander Schorm.

Křeček získal 66 hlasů, Schorm 40. Třetího kandidáta advokáta Jana Matyse volilo 20 poslanců. Ke zvolení bylo třeba 90 hlasů vzhledem k tomu, že volby se zúčastnilo 179 poslanců.

Druhé kolo volby proběhne dnes od 18.00.

Křeček byl do volby navržen prezidentem republiky, Schorma a Matyse nominoval Senát. 

V předcházející rozpravě sněmovnu rozvířil výrok Jaroslava Foldyny (ČSSD), který uvedl, že ředitel organizace Člověk v tísni Šimon Pánek rozeslal některým předsedům stran výhrůžnou sms. V ní mělo stát, že pokud zvolí ombudsmanem Křečka, budou mít problémy. O organizaci navíc řekl, že "údajně pomáhá lidem".

Zareagovalo na něj hned několik předsedů stran s tím, že žádnou sms nedostalo – Markéta Adamová Pekárková (TOP 09), Petr Fiala (ODS), Vít Rakušan (Starostové), Ivan Bartoš (Piráti) nebo Marian Jurečka (KDU-ČSL). 

Sociální demokracie se od Foldynova vyjádření o Člověku v tísni distancovala. Místopředseda Ondřej Veselý uvedl, že jde o Foldynův osobní názor, ne o názor ČSSD. "ČSSD si je plně vědoma toho, jakou práci odvádí Člověk v tísni v České republice i ve světě," řekl.

Jak později informoval Deník N, Pánek nařčení z posílání výhrůžných zpráv odmítl. 

Současné ombudsmance Anně Šabatové skončí šestiletý mandát 18. února.
 

Přečteno: 534x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Ombudsman, Volby, SněmovnaHLAVNÍ ZPRÁVY

Nikola Taragoš, programový ředitel Romodrom, o.p.s. v rozhovoru pro ROMEA TV.

videoNikola Taragoš: Snažíme se zabránit zhoršení situace našich klientů, dodáváme jim ochranné pomůcky i základní potraviny

1.4.2020 12:00
Dalším hostem v sérii rozhovorů s osobnostmi, kteří aktivně pomáhají v době nouzového stavu je programový ředitel organizace Romodrom.
 celý článek

Tisková konference k zvládnutí onemocnění COVID-19 v romských lokalitách na Slovensku

videoSlovensko bude testovat Romy v osadách. Nakažení Romové by pak mohli být izolováni ve státních zařízeních

1.4.2020 15:50
Od pátku se na Slovensku spustí testování na onemocnění COVID-19 ve 33 romských osadách. Matovič na tiskové konferenci společně s Peterem Pollákem a novou zmocněnkyní pro romské komunity Andreou Bučkovou představil plán boje s konoravirem v romských lokalitách. Odběry, na které dohlédnou vojáci, budou probíhat od 3. do 9. dubna. O den později, 10. dubna, by už měly být známy výsledky. "To, že jde armáda do osad není demonstrace síly," tvrdí premiér Igor Matovič. Vojenští lékaři podle něj budou s testy pomáhat proto, aby testování nezatížilo civilní zdravotníky. Premiér Igor Matovič chce nakažené Romy z osad umístit do státních zařízení.
 celý článek

V pátek 17. 2. 2017 jednala Rada vlády pro záležitosti romské menšiny poprvé pod vedením ministra pro lidská práva Jana Chvojky (FOTO: Úřad vlády ČR)

Úřad vlády vyzývá k nominaci nových členů do Rady vlády pro záležitosti romské komunity

1.4.2020 11:05
Úřad vlády vyzývá na stránkách kabinetu k nominaci nových členek a členů do Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Rada má v současné době 29 členek a členů, z toho 16 zástupkyň a zástupců státní správy a 13 občanských členek a členů zejména z řad Romů - tři tedy chybí.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo