romea - logo
25. listopadu 2020 (středa)
svátek má Kateřina

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Poslanci volí nového ombudsmana, do druhého kola postoupil Křeček a Schorm

12.2.2020 14:52
Stanislav Křeček, Vít Alexander Schorm. (Koláž, zdroj: ceska-justice.cz, psp.cz)
Stanislav Křeček, Vít Alexander Schorm. (Koláž, zdroj: ceska-justice.cz, psp.cz)

Poslanci dnes v prvním kole tajné volby nového ombudsmana rozhodli, že do druhého kola postupuje dosavadní zástupce v úřadu končící veřejné ochránkyně práv Stanislav Křeček a vládní zmocněnec u Evropského soudu pro lidská práva Vít Alexander Schorm.

Křeček získal 66 hlasů, Schorm 40. Třetího kandidáta advokáta Jana Matyse volilo 20 poslanců. Ke zvolení bylo třeba 90 hlasů vzhledem k tomu, že volby se zúčastnilo 179 poslanců.

Druhé kolo volby proběhne dnes od 18.00.

Křeček byl do volby navržen prezidentem republiky, Schorma a Matyse nominoval Senát. 

V předcházející rozpravě sněmovnu rozvířil výrok Jaroslava Foldyny (ČSSD), který uvedl, že ředitel organizace Člověk v tísni Šimon Pánek rozeslal některým předsedům stran výhrůžnou sms. V ní mělo stát, že pokud zvolí ombudsmanem Křečka, budou mít problémy. O organizaci navíc řekl, že "údajně pomáhá lidem".

Zareagovalo na něj hned několik předsedů stran s tím, že žádnou sms nedostalo – Markéta Adamová Pekárková (TOP 09), Petr Fiala (ODS), Vít Rakušan (Starostové), Ivan Bartoš (Piráti) nebo Marian Jurečka (KDU-ČSL). 

Sociální demokracie se od Foldynova vyjádření o Člověku v tísni distancovala. Místopředseda Ondřej Veselý uvedl, že jde o Foldynův osobní názor, ne o názor ČSSD. "ČSSD si je plně vědoma toho, jakou práci odvádí Člověk v tísni v České republice i ve světě," řekl.

Jak později informoval Deník N, Pánek nařčení z posílání výhrůžných zpráv odmítl. 

Současné ombudsmance Anně Šabatové skončí šestiletý mandát 18. února.
 

Přečteno: 567x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Ombudsman, Volby, SněmovnaHLAVNÍ ZPRÁVY

Emil Ščuka a Jan Rusenko promluvili 25. listopadu 1989 ke statisícovému zástupu v Praze na Letné. Prostřednictvím televizních kamer také oslovili většinu domácností. Na letenské pláni současně romská skupina rozvinula romskou vlajku a mohutný dav skandoval „Ať žijí Romové“.  (FOTO: Archiv Romea.cz)

videoRomové a Sametová revoluce v roce 1989. 800 tisíc lidí na Letné skandovalo "Ať žijí Romové"

Praha, 17.11.2020 0:01, (ROMEA)
17. 11. 1989 začal v tehdejší Československé socialistické republice pád totalitního režimu Jakým způsobem se do tzv. Sametové revoluce zapojili Romové? Víte o tom, že 25. listopadu 1989 skandovalo 800 tisíc lidí na Letenské pláni „Ať žijí Romové“? Připomeňme si to článkem, který server Romea.cz poprvé publikoval v roce 2014.
 celý článek

Radek Laci (FOTO: Petr Zewlak Vrabec), (ZDROJ: Romano Voďi)

videoRadek Laci: Romské děti v dětských domovech vyrůstají jako Češi

13.11.2020 21:00
Nedostatek techniky pro on-line výuku, padající wifi připojení a taky chybějící personál. Epidemie koronaviru zasáhla výrazně taky do chodu dětských domovů v Česku. „Ve většině z nich chybí počítače, aby se tam děti mohly bez problémů zapojit do on-line výuky. Stát na tato zařízení zapomněl. Dětským domovům chybí informace od vlády, jak v současné situaci postupovat,“ upozorňuje v rozhovoru pro Romea TV Radek Laci, osobní trenér a taky spoluzakladatel organizace Vteřina poté, která pomáhá dětem z dětských domovů. 
 celý článek

Lajos ‘Paci‘ Balogh (FOTO: Facebook Roma Press Center)

Významný romský aktivista, hudebník a spoluzakladatel Dikh TV Lajos ‘Paci‘ Balogh podlehl nemoci COVID-19

13.11.2020 18:35
Na začátku listopadu podlehl nemoci COVID-19 Lajos ‘Paci‘ Balogh, politik, muzikant a aktivista, který se věnoval zlepšení situace Romů v Maďarsku. Nizozemská novinářka Roos van Hennekelder, která žije v Maďarsku v nekrologu připomíná, co vše Balogh udělal pro Romy v Maďarsku. Baloghovi bylo 28 let.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo