romea - logo
18. září 2021 (sobota)
svátek má Kryštof

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Poslanci volí nového ombudsmana, do druhého kola postoupil Křeček a Schorm

12.2.2020 14:52
Stanislav Křeček, Vít Alexander Schorm. (Koláž, zdroj: ceska-justice.cz, psp.cz)
Stanislav Křeček, Vít Alexander Schorm. (Koláž, zdroj: ceska-justice.cz, psp.cz)

Poslanci dnes v prvním kole tajné volby nového ombudsmana rozhodli, že do druhého kola postupuje dosavadní zástupce v úřadu končící veřejné ochránkyně práv Stanislav Křeček a vládní zmocněnec u Evropského soudu pro lidská práva Vít Alexander Schorm.

Křeček získal 66 hlasů, Schorm 40. Třetího kandidáta advokáta Jana Matyse volilo 20 poslanců. Ke zvolení bylo třeba 90 hlasů vzhledem k tomu, že volby se zúčastnilo 179 poslanců.

Druhé kolo volby proběhne dnes od 18.00.

Křeček byl do volby navržen prezidentem republiky, Schorma a Matyse nominoval Senát. 

V předcházející rozpravě sněmovnu rozvířil výrok Jaroslava Foldyny (ČSSD), který uvedl, že ředitel organizace Člověk v tísni Šimon Pánek rozeslal některým předsedům stran výhrůžnou sms. V ní mělo stát, že pokud zvolí ombudsmanem Křečka, budou mít problémy. O organizaci navíc řekl, že "údajně pomáhá lidem".

Zareagovalo na něj hned několik předsedů stran s tím, že žádnou sms nedostalo – Markéta Adamová Pekárková (TOP 09), Petr Fiala (ODS), Vít Rakušan (Starostové), Ivan Bartoš (Piráti) nebo Marian Jurečka (KDU-ČSL). 

Sociální demokracie se od Foldynova vyjádření o Člověku v tísni distancovala. Místopředseda Ondřej Veselý uvedl, že jde o Foldynův osobní názor, ne o názor ČSSD. "ČSSD si je plně vědoma toho, jakou práci odvádí Člověk v tísni v České republice i ve světě," řekl.

Jak později informoval Deník N, Pánek nařčení z posílání výhrůžných zpráv odmítl. 

Současné ombudsmance Anně Šabatové skončí šestiletý mandát 18. února.
 

Přečteno: 590x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Ombudsman, Volby, SněmovnaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo