romea - logo
15. července 2020 (středa)
svátek má Jindřich
Loading
rozšířené vyhledávaní

Poslanci volí nového ombudsmana, do druhého kola postoupil Křeček a Schorm

12.2.2020 14:52
Stanislav Křeček, Vít Alexander Schorm. (Koláž, zdroj: ceska-justice.cz, psp.cz)
Stanislav Křeček, Vít Alexander Schorm. (Koláž, zdroj: ceska-justice.cz, psp.cz)

Poslanci dnes v prvním kole tajné volby nového ombudsmana rozhodli, že do druhého kola postupuje dosavadní zástupce v úřadu končící veřejné ochránkyně práv Stanislav Křeček a vládní zmocněnec u Evropského soudu pro lidská práva Vít Alexander Schorm.

Křeček získal 66 hlasů, Schorm 40. Třetího kandidáta advokáta Jana Matyse volilo 20 poslanců. Ke zvolení bylo třeba 90 hlasů vzhledem k tomu, že volby se zúčastnilo 179 poslanců.

Druhé kolo volby proběhne dnes od 18.00.

Křeček byl do volby navržen prezidentem republiky, Schorma a Matyse nominoval Senát. 

V předcházející rozpravě sněmovnu rozvířil výrok Jaroslava Foldyny (ČSSD), který uvedl, že ředitel organizace Člověk v tísni Šimon Pánek rozeslal některým předsedům stran výhrůžnou sms. V ní mělo stát, že pokud zvolí ombudsmanem Křečka, budou mít problémy. O organizaci navíc řekl, že "údajně pomáhá lidem".

Zareagovalo na něj hned několik předsedů stran s tím, že žádnou sms nedostalo – Markéta Adamová Pekárková (TOP 09), Petr Fiala (ODS), Vít Rakušan (Starostové), Ivan Bartoš (Piráti) nebo Marian Jurečka (KDU-ČSL). 

Sociální demokracie se od Foldynova vyjádření o Člověku v tísni distancovala. Místopředseda Ondřej Veselý uvedl, že jde o Foldynův osobní názor, ne o názor ČSSD. "ČSSD si je plně vědoma toho, jakou práci odvádí Člověk v tísni v České republice i ve světě," řekl.

Jak později informoval Deník N, Pánek nařčení z posílání výhrůžných zpráv odmítl. 

Současné ombudsmance Anně Šabatové skončí šestiletý mandát 18. února.
 

Přečteno: 552x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Ombudsman, Volby, SněmovnaHLAVNÍ ZPRÁVY

Dokumentární film LETY

videoV Kampusu Hybernská se bude promítat dokumentární film LETY. Následovat bude debata s Renatou Berkyovou

8.7.2020 16:44
Ve čtvrtek 16. července od 18 hodin se v Kampusu Hybernská bude promítat celovečerní dokumentární film LETY. Romští tvůrci ve filmu zachycují snahy mnoha aktérů o odstranění vepřína i přetrvávající debatu o historii místa tzv. cikánského tábora. Po promítání bude následovat debata se spoluautorkou dokumentu Renatou Berkyovou.
 celý článek

Stipendisté organizace ROMEA (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Nová výzva pro romské studenty středních a vysokých škol! ROMEA vyhlašuje stipendijní program pro rok 2020/21

19.6.2020 15:36
Romští studenti se mohou od pondělí 22. června do pátku 17. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní, potažmo akademický, rok 2020/2021. Stipendijní program běží od roku 2016 a letos stipendiem podpoří 90 romských studentů středních, vyšších odborných a nově také vysokých škol. Do programu se mohou hlásit studenti prezenční i distanční formy studia a u vysokoškoláků v jakémkoli stupni bakalářského, magisterského i doktorského studia. Pro zájemce bude od pondělí na webových stránkách www.romskastipendia.cz otevřen elektronický formulář, prostřednictvím kterého budou moci studenti žádosti posílat.
 celý článek

Lubomír Volný a Miroslav Kalousek se ve sněmovně přetahovali o nápis All Lives Matter. Malá černošská holčička vysvětluje co znamená heslo Black Lives Matter (Koláž: Romea.cz)

Je heslo Black Lives Matter rasistické? Volný provokoval ve sněmovně, Kalousek zasahoval. Vysvětlení nabízí malá černošská holčička

7.7.2020 22:25
O rozruch ve sněmovním jednacím sále se dnes postaral nezařazený poslanec Lubomír Volný (Jednotní). Navrhoval, aby dolní komora vyslovila souhlas s výrokem prezidenta Miloše Zemana, že je heslo amerických protestů Black Lives Matter (Na černošských životech záleží) rasistické.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo