romea - logo
2. března 2021 (úterý)
svátek má Anežka

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Poslanci volí nového ombudsmana, do druhého kola postoupil Křeček a Schorm

12.2.2020 14:52
Stanislav Křeček, Vít Alexander Schorm. (Koláž, zdroj: ceska-justice.cz, psp.cz)
Stanislav Křeček, Vít Alexander Schorm. (Koláž, zdroj: ceska-justice.cz, psp.cz)

Poslanci dnes v prvním kole tajné volby nového ombudsmana rozhodli, že do druhého kola postupuje dosavadní zástupce v úřadu končící veřejné ochránkyně práv Stanislav Křeček a vládní zmocněnec u Evropského soudu pro lidská práva Vít Alexander Schorm.

Křeček získal 66 hlasů, Schorm 40. Třetího kandidáta advokáta Jana Matyse volilo 20 poslanců. Ke zvolení bylo třeba 90 hlasů vzhledem k tomu, že volby se zúčastnilo 179 poslanců.

Druhé kolo volby proběhne dnes od 18.00.

Křeček byl do volby navržen prezidentem republiky, Schorma a Matyse nominoval Senát. 

V předcházející rozpravě sněmovnu rozvířil výrok Jaroslava Foldyny (ČSSD), který uvedl, že ředitel organizace Člověk v tísni Šimon Pánek rozeslal některým předsedům stran výhrůžnou sms. V ní mělo stát, že pokud zvolí ombudsmanem Křečka, budou mít problémy. O organizaci navíc řekl, že "údajně pomáhá lidem".

Zareagovalo na něj hned několik předsedů stran s tím, že žádnou sms nedostalo – Markéta Adamová Pekárková (TOP 09), Petr Fiala (ODS), Vít Rakušan (Starostové), Ivan Bartoš (Piráti) nebo Marian Jurečka (KDU-ČSL). 

Sociální demokracie se od Foldynova vyjádření o Člověku v tísni distancovala. Místopředseda Ondřej Veselý uvedl, že jde o Foldynův osobní názor, ne o názor ČSSD. "ČSSD si je plně vědoma toho, jakou práci odvádí Člověk v tísni v České republice i ve světě," řekl.

Jak později informoval Deník N, Pánek nařčení z posílání výhrůžných zpráv odmítl. 

Současné ombudsmance Anně Šabatové skončí šestiletý mandát 18. února.
 

Přečteno: 569x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Ombudsman, Volby, Sněmovna



HLAVNÍ ZPRÁVY

Zleva: Jan Blatný, Michal Miko, Alena Gronzíková a Cyril Koky

Povinné respirátory? Pro sociálně vyloučené lokality a chudé velký finanční problém. Pokud je vláda vyžaduje, měla by je rozdávat zdarma

22.2.2021 10:30
Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Podle některých opozičních politiků by měl dávat občanům respirátory zdarma. To navrhují i redakcí serveru Romea.cz oslovení odborníci pracující v sociálně vyloučených lokalitách nebo s Romy.
 celý článek

Video na podporu očkování natočila i skupina celebrit z menšinových komunit, mezi nimi například herec Adil Ray či komik Romesh Ranganathan (FOTO: Repro Youtube)

videoBritská studie: Příslušníci etnických menšin mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19, méně se očkují, více umírají. V ČR podobná data nemáme

19.2.2021 16:25
Příslušníci etnických menšin žijících v Anglii mají menší důvěru k vakcíně proti covidu-19 než většinová populace. To se promítá i do počtu očkovaných. Zatímco bělochů ve věku 70 až 79 let naočkovali angličtí zdravotníci již 86 procent, v případě černochů je to jen 55 procent, vyplývá ze studie, o které informovala agentura Reuters.
 celý článek

Lékařka Marie Nejedlá v rozhovoru pro ROMEA TV vysvětluje popis výroby vakcíny proti COVID-19, foto: romeatv

videoLékařka pro ROMEA TV vysvětluje nejasnosti kolem očkování: Z čeho je vakcína složená? Jak funguje?

19.2.2021 13:40
Ochota občanů České republiky nechat se očkovat proti nemoci COVID-19 od konce roku mírně vzrostla. Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v ČR. Jak ukazují průzkumy ze zahraničí, mezi etnickými menšinami je však ochota k očkování nižší. Platí to zřejmě i u Romů v České republice. Poměrně často se opakuje několik otázek a názorů, které jsou s vakcinací spojené. Z čeho jsou vakcíny proti COVID-19 složené? Vakcíny byly vyvinuty velmi rychle, jsou proto nekvalitní? Do jaké míry jsou vakcíny účinné? ROMEA TV přináší sérii videí, kde na tyto otázky odpovídá lékařka Marie Nejedlá ze Státního zdravotního ústavu.  
 celý článek

 

Další články z rubriky







..
romea - logo